Nový etický kodex státních zástupců: vyhýbat se darům a nepořádat výstavy

  12:24aktualizováno  12:24
Přes 1200 státních zástupců mají nový etický kodex, kterým se musí řídit. Platí od prvního května letošního roku. Kodex má pouhých šest bodů, které jsou platné pro všechny státní zástupce. Dokument například zdůrazňuje hodnoty a principy, které musí představitelé justice ctít. Uvádí také příklady kontaktů, kterým by se měli naopak zástupci vyhnout.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Mezi principy patří nezávislost, zákonnost, nestrannost, odbornost či důvěryhodnost. Právě poslední bod navíc upravuje také přijímání majetkových či nemajetkových darů.

„Státní zástupce nesmí přijmout majetkový či nemajetkový prospěch nebo výhodu v souvislosti s výkonem působnosti státního zastupitelství. Státní zástupce může přijmout dar v souvislosti s výkonem své funkce, dar protokolární nebo dar poskytnutý zaměstnavatelem, ale nikoliv takový, jehož přijetím by zpochybňoval svoji nestrannost, nezávislost a důvěryhodnost,“ píše se v dokumentu.

V bodu o důstojnosti a vystupování se například uvádí, že státní zástupce musí být při výkonu své funkce vhodně oblečen. Tedy tak, aby to odpovídalo vážnosti jeho postavení. Kodex také nabádá státní zástupce k případné spolupráci v zájmu spravedlnosti a ochraně veřejného zájmu. 

„Obecně platí, že státní zástupce by měl být schopen řešit etické otázky výkonu funkce sám, ale současně by měl být schopen vyhledat radu a pomoc tam, kde se jedná o profesní či životní situaci obtížnější,“ doplňuje tuto část doprovodný komentář.

Ten také blíže specifikuje, jakým kontaktům by se měli státní zástupci spíše vyhýbat. Sám Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v roce 2017 odmítl na Hradě schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Jeho úřad tehdy dohlížel na vyšetřování kauzy Lesní správy Lány.

Podle komentáře by neměl justiční činitel pořádat výstavy či vernisáže ve spolupráci s podnikateli. To by totiž mohlo ohrozit jeho důvěru veřejnosti v jeho nestranný výkon. Státní zástupci jsou také vyzývání k tomu, aby důkladně zvažovali svá členství v různých spolcích a klubech.

Komentář doplňuje, že přestože je pro výkon státního zástupce potřebné vzdělání a odbornost, státní zástupci by se měli vyhnout takzvané „vzdělávací turistice“.  „Vždy je třeba prioritně zajistit řádný chod státního zastupitelství,“ uvádí text.

Státní zástupci kodex vítají

“Unie státních zástupců vítá přijetí nového jednotného Etického kodexu státního zástupce, čímž státní zastupitelství splnilo další z protikorupčních opatření,“ uvedl tiskový mluvčí Unie stáních zástupců Ondřej Šťastný.

Jednotný etický kodex vznikl na základě doporučení Skupiny států proti korupci při Radě Evropy GRECO. Zeman se v pondělí setkal ve Štrasburku s tajemníkem GRECO Gianlucou Espositem a dohodu o etickém kodexu mu osobně předal

V případě, že státní zástupce poruší kodex, může s ním být zahájeno kárné řízení. „V něm přichází v úvahu celá škála postihů – od důtky až po odvolání z funkce. Drobnější prohřešky mohou být řešeny neformálně,“ doplnil tiskový mluvčí NSZ Petr Malý.

V letech 2014-2018 rozhodl kárný senát Nejvyššího státního zastupitelství celkem o 51 kárných žalobách na státní zástupce. V 38 případech soud uznal státního zástupce vinným a byla jim uložena kárná opatření. 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Za falešný poplach pokuta sto tisíc. Tísňová volání zneužívá stále víc lidí

Záchranáři společně s hasiči u brněnského hlavního nádraží vyprošťovali...

Lidé stále více zneužívají integrovaný záchranný systém. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) minulý rok řešil o čtvrtinu...

Najdete na iDNES.cz