Zeman uvedl, že se nebude konkrétně vyjadřovat ke kauze Čapí hnízdo. „Nemám možnost zasahovat do jednotlivých kauz. Provádíme pouze dohled. Ale nemá cenu říkat, že se nebavíme o kauze Čapí hnízdo. Jen nechci, aby vznikly pochybnosti o mé nezávislosti,“ uvedl.
Narážel tak na to, že pokud by opravdu došlo k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše, mohl by sám do tří měsíců od nabytí právní moci usnesení do věci zasáhnout. A rozhodnout, zda byl tento krok v souladu se zákonem.
„Je to postup, který uplatňujeme od roku 2002. Pokud bychom zaspekulovali, že dojde k zastavení trestního stíhání, bude rozhodnutí přezkoumáno na základě spisového materiálu,“ popsal Zeman. Předpokládá, že státní zastupitelství svůj krok vysvětlí, až ve věci rozhodne.
Zeman zdůraznil, že v kauze Čapí hnízdo zatím nepadlo finální rozhodnutí. „Doposud není ve věci ‚kauza Čapí hnízdo‘ rozhodnuto. Pouze byl oznámen směr, jakým se ubírá uvažování dozorového státního zástupce.“
Nejvyšší státní zástupce upozornil, že návrh Jaroslava Šarocha prochází naprosto běžným schvalovacím procesem. Neobvyklá však podle něj byla mediální neobratnost státního zastupitelství, neboť informovalo veřejnost o vývoji kauzy Čapí hnízdo ve fázi, kdy se postup zpravidla nezveřejňuje. Zeman za to své kolegy kritizoval. Podle něj měli sdělit médiím výsledky své práce až ve chvíli, kdy padne konečné rozhodnutí. Nejlépe teprve v okamžiku, kdy jsou o výsledku informováni lidé, jichž se rozhodnutí týká.
Na dotaz novinářů, jak často zastupitelství stíhání zastavuje, odpověděl, že státní zastupci řeší přibližně 60 tisíc případů ročně. „Z nich zhruba sto skončí zastavením věci,“ vysvětlil.
Zeman: Jít proti politické reprezentaci se nebojím
V kauze čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš. Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil právní názor a že jeho nadřízený Martin Erazím nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná.
Zeman přezkum rozhodnutí dozorujícího státního zástupce a vedoucího státního zástupce označil jako aprobační proces, který vychází ze zákona. Vedoucí státní zástupce je jinými slovy nadřízen svým státním zástupcům.
„Zpravidla to bývá tak, že mu jsou předávány důležitá rozhodnutí o obžalobě, zastavení nebo odložení trestního stíhání nebo jiná zásadní rozhodnutí,“ uvedl.
„Nepokazím si čistý štít, který doposud mám,“ odpověděl na otázku, zda se případně nebojí jít svým rozhodnutím proti politické reprezentaci. Podle legislativy totiž nejvyššího státního zástupce může odvolat vláda, a to i bez udání důvodu.
„Víc než o setrvání ve funkci mi jde o určité principy a o spravedlnosti. Pokud kvůli tomu mám být jednou odvolán, či neodvolán, je mi upřímně jedno,“ dodal.
Rozpačitý vývoj, říká Benešová
K poslednímu vývoji v dotační kauze se v úterý vyjádřila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta v rozhovoru pro Deník N uvedla, že nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství.
Kauza Čapí hnízdo |
„Mluví se tu o jakémsi nástinu meritorního rozhodnutí, které bude kontrolovat nadřízený městský státní zástupce osobně. Mám si pod tím tedy představit, že ještě není na světě? Že je to záměr? Nebo co to je? Vůbec nevím,“ komentovala vývoj Benešová. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou.
„Považuji to za něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ podotkla v úterý.
Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. „Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Hrozí mu až deset let vězení.
PŘEHLEDNĚ: Co bude dál? Otázky a odpovědi v kauze Andreje Babiše |
Stíhání čelí kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.
Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Andrej Babiš mladší žije dlouhodobě v zahraničí společně s první manželkou současného českého premiéra.
Sporné dotace z roku 2008
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.
Žalobce jsem neovlivňoval já, ale demonstranti na Václaváku, řekl Babiš:
PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo
|