Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Veřejnost by neměla vědět o prozatímních rozhodnutích žalobců, řekl Zeman

  13:56aktualizováno  15:02
Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by veřejnost neměla být informována o prozatímních rozhodnutích státního zastupitelství. Zeman narážel na informace z pondělí, kdy Deník N informoval o tom, že státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Šarochovo rozhodnutí není finální, nyní jej přezkoumává jeho nadřízený.

Zeman uvedl, že se nebude konkrétně vyjadřovat ke kauze Čapí hnízdo. „Nemám možnost zasahovat do jednotlivých kauz. Provádíme pouze dohled. Ale nemá cenu říkat, že se nebavíme o kauze Čapí hnízdo. Jen nechci, aby vznikly pochybnosti o mé nezávislosti,“ uvedl. 

Narážel tak na to, že pokud by opravdu došlo k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše, mohl by sám do tří měsíců od nabytí právní moci usnesení do věci zasáhnout. A rozhodnout, zda byl tento krok v souladu se zákonem. 

„Je to postup, který uplatňujeme od roku 2002. Pokud bychom zaspekulovali, že dojde k zastavení trestního stíhání, bude rozhodnutí přezkoumáno na základě spisového materiálu,“ popsal Zeman. Předpokládá, že státní zastupitelství svůj krok vysvětlí, až ve věci rozhodne.

Zeman zdůraznil, že v kauze Čapí hnízdo zatím nepadlo finální rozhodnutí. „Doposud není ve věci ‚kauza Čapí hnízdo‘ rozhodnuto. Pouze byl oznámen směr, jakým se ubírá uvažování dozorového státního zástupce.“ 

Nejvyšší státní zástupce upozornil, že návrh Jaroslava Šarocha prochází naprosto běžným schvalovacím procesem. Neobvyklá však podle něj byla mediální neobratnost státního zastupitelství, neboť informovalo veřejnost o vývoji kauzy Čapí hnízdo ve fázi, kdy se postup zpravidla nezveřejňuje. Zeman za to své kolegy kritizoval. Podle něj měli sdělit médiím výsledky své práce až ve chvíli, kdy padne konečné rozhodnutí. Nejlépe teprve v okamžiku, kdy jsou o výsledku informováni lidé, jichž se rozhodnutí týká.

Na dotaz novinářů, jak často zastupitelství stíhání zastavuje, odpověděl, že státní zastupci řeší přibližně 60 tisíc případů ročně. „Z nich zhruba sto skončí zastavením věci,“ vysvětlil. 

Zeman: Jít proti politické reprezentaci se nebojím

V kauze čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš. Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil právní názor a že jeho nadřízený Martin Erazím nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. 

Zeman přezkum rozhodnutí dozorujícího státního zástupce a vedoucího státního zástupce označil jako aprobační proces, který vychází ze zákona. Vedoucí státní zástupce je jinými slovy nadřízen svým státním zástupcům.

„Zpravidla to bývá tak, že mu jsou předávány důležitá rozhodnutí o obžalobě, zastavení nebo odložení trestního stíhání nebo jiná zásadní rozhodnutí,“ uvedl. 

„Nepokazím si čistý štít, který doposud mám,“ odpověděl na otázku, zda se případně nebojí jít svým rozhodnutím proti politické reprezentaci. Podle legislativy totiž nejvyššího státního zástupce může odvolat vláda, a to i bez udání důvodu. 

„Víc než o setrvání ve funkci mi jde o určité principy a o spravedlnosti. Pokud kvůli tomu mám být jednou odvolán, či neodvolán, je mi upřímně jedno,“ dodal. 

Rozpačitý vývoj, říká Benešová

K poslednímu vývoji v dotační kauze se v úterý vyjádřila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta v rozhovoru pro Deník N uvedla, že nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství.

Kauza Čapí hnízdo

„Mluví se tu o jakémsi nástinu meritorního rozhodnutí, které bude kontrolovat nadřízený městský státní zástupce osobně. Mám si pod tím tedy představit, že ještě není na světě? Že je to záměr? Nebo co to je? Vůbec nevím,“ komentovala vývoj Benešová. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. 

„Považuji to za něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ podotkla v úterý.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. „Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Hrozí mu až deset let vězení.

PŘEHLEDNĚ: Co bude dál? Otázky a odpovědi v kauze Andreje Babiše

Stíhání čelí kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.

Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Andrej Babiš mladší žije dlouhodobě v zahraničí společně s první manželkou současného českého premiéra.

Sporné dotace z roku 2008

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila

Žalobce jsem neovlivňoval já, ale demonstranti na Václaváku, řekl Babiš:

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

 • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
 • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
 • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
 • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 50 milionů. 
 • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
 • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

 • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Rakousko sevře lockdown, turisté nesmí do země. Zavede povinné očkování

Rakousko kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí od pondělí celostátní uzávěru. Lockdown se má týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Válkův recept na boj s covidem: přísné pokuty a PCR testy pro každého

Premium Budoucí vláda chce ke covidu přistupovat jinak. Plošná opatření mají nahradit rozhodnutí krajských hygien, PCR testy...

Podnikatel Zadeh, odsouzený za daňové úniky, je podmínečně na svobodě

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh, odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků, je od pátku podmínečně na...

Česko zasáhlo vydatné sněžení. Výstraha je prodloužená až do neděle

Východ Česka v pátek zasáhlo vydatné sněžení. Na jihovýchodě Moravy spadly srážky především v dešti, sněžilo i na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...