Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Veřejnost by neměla vědět o prozatímních rozhodnutích žalobců, řekl Zeman

  13:56aktualizováno  15:02
Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by veřejnost neměla být informována o prozatímních rozhodnutích státního zastupitelství. Zeman narážel na informace z pondělí, kdy Deník N informoval o tom, že státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Šarochovo rozhodnutí není finální, nyní jej přezkoumává jeho nadřízený.

Zeman uvedl, že se nebude konkrétně vyjadřovat ke kauze Čapí hnízdo. „Nemám možnost zasahovat do jednotlivých kauz. Provádíme pouze dohled. Ale nemá cenu říkat, že se nebavíme o kauze Čapí hnízdo. Jen nechci, aby vznikly pochybnosti o mé nezávislosti,“ uvedl. 

Narážel tak na to, že pokud by opravdu došlo k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše, mohl by sám do tří měsíců od nabytí právní moci usnesení do věci zasáhnout. A rozhodnout, zda byl tento krok v souladu se zákonem. 

„Je to postup, který uplatňujeme od roku 2002. Pokud bychom zaspekulovali, že dojde k zastavení trestního stíhání, bude rozhodnutí přezkoumáno na základě spisového materiálu,“ popsal Zeman. Předpokládá, že státní zastupitelství svůj krok vysvětlí, až ve věci rozhodne.

Zeman zdůraznil, že v kauze Čapí hnízdo zatím nepadlo finální rozhodnutí. „Doposud není ve věci ‚kauza Čapí hnízdo‘ rozhodnuto. Pouze byl oznámen směr, jakým se ubírá uvažování dozorového státního zástupce.“ 

Nejvyšší státní zástupce upozornil, že návrh Jaroslava Šarocha prochází naprosto běžným schvalovacím procesem. Neobvyklá však podle něj byla mediální neobratnost státního zastupitelství, neboť informovalo veřejnost o vývoji kauzy Čapí hnízdo ve fázi, kdy se postup zpravidla nezveřejňuje. Zeman za to své kolegy kritizoval. Podle něj měli sdělit médiím výsledky své práce až ve chvíli, kdy padne konečné rozhodnutí. Nejlépe teprve v okamžiku, kdy jsou o výsledku informováni lidé, jichž se rozhodnutí týká.

Na dotaz novinářů, jak často zastupitelství stíhání zastavuje, odpověděl, že státní zastupci řeší přibližně 60 tisíc případů ročně. „Z nich zhruba sto skončí zastavením věci,“ vysvětlil. 

Zeman: Jít proti politické reprezentaci se nebojím

V kauze čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš. Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil právní názor a že jeho nadřízený Martin Erazím nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. 

Zeman přezkum rozhodnutí dozorujícího státního zástupce a vedoucího státního zástupce označil jako aprobační proces, který vychází ze zákona. Vedoucí státní zástupce je jinými slovy nadřízen svým státním zástupcům.

„Zpravidla to bývá tak, že mu jsou předávány důležitá rozhodnutí o obžalobě, zastavení nebo odložení trestního stíhání nebo jiná zásadní rozhodnutí,“ uvedl. 

„Nepokazím si čistý štít, který doposud mám,“ odpověděl na otázku, zda se případně nebojí jít svým rozhodnutím proti politické reprezentaci. Podle legislativy totiž nejvyššího státního zástupce může odvolat vláda, a to i bez udání důvodu. 

„Víc než o setrvání ve funkci mi jde o určité principy a o spravedlnosti. Pokud kvůli tomu mám být jednou odvolán, či neodvolán, je mi upřímně jedno,“ dodal. 

Rozpačitý vývoj, říká Benešová

K poslednímu vývoji v dotační kauze se v úterý vyjádřila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta v rozhovoru pro Deník N uvedla, že nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství.

Kauza Čapí hnízdo

„Mluví se tu o jakémsi nástinu meritorního rozhodnutí, které bude kontrolovat nadřízený městský státní zástupce osobně. Mám si pod tím tedy představit, že ještě není na světě? Že je to záměr? Nebo co to je? Vůbec nevím,“ komentovala vývoj Benešová. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. 

„Považuji to za něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ podotkla v úterý.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. „Žádný podvod nebyl, říkal jsem to stokrát, nevím, proč to opakovat,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Hrozí mu až deset let vězení.

PŘEHLEDNĚ: Co bude dál? Otázky a odpovědi v kauze Andreje Babiše

Stíhání čelí kromě premiéra Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie navrhla jejich obžalobu v polovině dubna.

Kvůli dotaci na stavbu farmy je obviněn i premiérův syn Andrej, jeho případ policie vyloučila k vlastnímu řízení. Andrej Babiš mladší žije dlouhodobě v zahraničí společně s první manželkou současného českého premiéra.

Sporné dotace z roku 2008

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila

Žalobce jsem neovlivňoval já, ale demonstranti na Václaváku, řekl Babiš:

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 50 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

Pavel dělá okázalá gesta, s motorkou v Bavorsku frajeřil, je pobouřen Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus zkritizoval současnou hlavu státu za návštěvu Německa. Petr Pavel, který se do sousední...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Jak se v Brdech „vyrábí“ konopí. Většinu zákazníků pěstírny tvoří důchodci

Premium Býval to starý dům v zapadlé vísce v Brdech. Dnes se z něj line omamná citrusová vůně. Ale ovoce se zde nepěstuje....

Bek pozdravil sudetské Němce jako milé krajany. Posselt se omluvil za nacismus

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění...

AI „odpálila“ Pentagon. Odhalit podvod už skoro nejde, varují experti

Obsahu na internetu generovaného umělou inteligencí je čím dál více. AI se v rukou dezinformátorů stává mocnou zbraní,...

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš pro sebe čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...