„Celou řadu e-mailových podnětů soud odložil, neboť nebyly elektronicky podepsány, odmítl již také značný počet návrhů, u nichž stěžovatelé neodstranili vady, na které je volební senát upozornil,“ řekl ve středu předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.
Soud podle něj také odmítl volební stížnosti, které dorazily po zákonem stanovené lhůtě. „Zatím žádnou volební stížnost neposuzoval věcně,“ dodal.
Podstatná část letošních voličských podnětů je namířená proti České televizi a dalším médiím, která podle pisatelů neposkytovala stejný prostor všem kandidujícím subjektům, když do debat vybírala jen ty, které bodovaly v předvolebních průzkumech.
Soud obdržel už sto stížností na volby, kritizují se média i kroužkování![]() |
V mnoha podáních pisatelé vyjadřují nesouhlas s částečnou změnou volebního systému po nálezu Ústavního soudu, kritizují možnost spojení stran do koalic, dále jim vadilo, že museli mít rouškou zakrytý obličej ve volební místnosti, nebo naopak to, že volební komise nežádala odkrytí obličeje, aby zkontrolovala totožnost voliče. Někteří pisatelé poukazují také na nesrovnalosti v započítávání preferenčních hlasů.
Stěžovali si Piráti i STAN
„Na dalších poradách v příštím týdnu se bude volební senát zabývat zejména návrhy, které jsou projednatelné a které obsahují kvalifikované námitky proti volbě konkrétních kandidátů,“ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.
Na soud se totiž obrátili také Piráti a STAN. Domáhají se vyslovení neplatnosti zvolení poslanců Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji. Stížnost vychází z jiného výkladu volebního zákona, pokud jde o přidělování mandátů v druhém skrutiniu, než z toho, který použilo ministerstvo vnitra.
Piráti a STAN tak navrhují soudu, aby místo Babky, Maříkové a Dvořáka prohlásil za zvolené poslance kandidáta jejich koalice na Vysočině Miloně Slabého (STAN), kandidátku SPD v Jihomoravském kraji Petru Svedíkovou Vávrovou a kandidáta SPD v Olomouckém kraji Pavla Jelínka.
O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát Nejvyššího správního soudu do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu. Letos tak lhůta skončí 11. listopadu v případě návrhů, které dorazily na poslední chvíli. Ustavující zasedání Sněmovny v povolebním složení začne 8. listopadu.
9. října 2021 |