Poslancem za ODS bude po rozhodnutí soudu Kupka, nahradí Bendla

  12:57aktualizováno  19:02
Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní soud při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině kraje. Kupka ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce. Soudce to oznámil během veřejného projednání stížnosti.

Špatný přepočet preferenčních hlasů způsobila skutečnost, že Kupkovo jméno bylo na druhé straně volebního lístku na 31. pozici a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. „Výsledek přepočtu je pro mě překvapením a současně závazkem, protože jako demokrat beru samozřejmě volby velmi vážně,“ reagoval na zjištění Nejvyššího správního soudu (NSS) Martin Kupka.

Fotogalerie

O post poslance kvůli výsledkům přepočtu přichází Petr Bendl. „Není to příjemné, ale takový je život,“ okomentoval Bendl s tím, že výsledek přezkumu respektuje.

Kupku Bendlova situace mrzí. „Je to horší, než když vás ve sportu měsíc po skončení zápasu připraví o původní umístění z důvodu chyby rozhodčích. To byl také důvod, proč jsem přepočet neinicioval,“ doplnil starosta obce Líbeznice.

NSS zjistil, že přední kandidáti středočeské ODS měli získat skoro o 500 preferenčních hlasů méně, naopak Kupka měl mít o 150 hlasů více. Stejně tak měla ODS v kraji dostat celkem o 14 hlasů méně, podle soudce zpravodaje Petra Mikeše však nejde o nic zásadního, protože to nezmění rozložení sil.

Při přepočtení preferenčních hlasů ODS u kandidátů na druhé straně lístku ve Středočeském kraji chybovalo podle zjištění NSS sto okrsků ze 915. U stovky dalších zjistil jiný typ pochybení. „Někde chyběl například zápis o průběhu hlasování nebo byly nezabezpečené volební lístky,“ uvedl.

Stovka úředníků bude počítat kroužky pro ODS. Soud má pochyby o volbách

U soudu vystoupil politolog Tomáš Lebeda, který uvedl, že oboustranné lístky se používají zejména v zemích, kde to vynucují okolnosti. „U složitějších voleb vznikají chyby. Stále více se stupňuje tlak na rychlost sčítání voleb. Je to jako reality show a stal se z toho zvláštní závod, kde je důležitější rychlost než přesnost,“ řekl Lebeda.

Po uveřejnění výsledků kontroly se i NSS vyslovil pro tisk pouze jednostranných volebních lístků, ty oboustranné podle něj vedou k možným chybám i ovlivnění voličů. Na zjištěné chyby ve volbách také podle něj musí reagovat ministerstvo vnitra i zákonodárce, jinak v budoucnu hrozí větší zásah i zneplatnění voleb.

„Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. NSS by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku,“ zdůraznil předseda senátu Tomáš Langášek.

Předseda NSS Josef Baxa uvedl, že volební zákon je 20 let starý a má velké rezervy. Upozornil na to, že je potřeba mít jeden společný základ, ať už se jedná o volby do obou parlamentních komor, do obcí, krajů, o evropské nebo prezidentské volby. Podle něj by se měl kontroly účastnit i profesionální nebo poloprofesionální aparát, který by vyplnil místo mezi okrskovou komisí počítající hlasy a soudem, který rozhoduje o stížnostech.

Veřejné jednání o víkendu je výjimečné

Soud se preferenčními hlasy pro ODS zabývá na základě stížnosti Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas není v okresku zohledněný, stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších lidí. Soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole v 915 okrscích.

ODS ve Středočeském kraji získala čtyři mandáty. Kupka se připojí k Janu Skopečkovi, Veronice Vrecionové a Vojtěchu Munzarovi, kteří byli všichni na čelních místech kandidátky. 

Martinu Kupkovi původně mandát unikl jen těsně. Podle původního součtu získal Kupka 4 168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně se však po dnešku nezmění.

Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádným opatřením. Výjimečné je také to, že se soud sejde k veřejnému jednání v nepracovní den. Důvodem je snaha rozhodnout před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.

Vnitro zareaguje

Ministerstvo vnitra v příštích dnech prostuduje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a přijde s obrysy možných změn. Po jednání širšího vedení ČSSD to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Rozsudek však vnitro bere jako závazný a bude s ním pracovat, uvedl Chovanec. „Připravíme nějaké obrysy změn postupu ministerstva. Zatím je to velmi čerstvé, dejte nám den dva,“ uvedl. Fundované vyjádření by podle něj mohlo ministerstvo poskytnout v pondělí, případně v úterý.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

TOP 09 povede nový tandem. Dá důraz na euro, ekologii či pomoc venkovu

S novou tváří v čele se TOP 09 pokusí znovu více zaujmout voliče. Místo europoslance Jiřího Pospíšila ji po víkendu...

Nemůže za to, že syn byl její pacient, hájí Babiš Protopopovou ve funkci

Premiér Andrej Babiš je přesvědčen o tom, že nová tajemnice vládní rady pro duševní zdraví Dita Protopopová není...

Na Chrudimsku vzlétl letoun, na němž se za války cvičili i Čechoslováci

Na letišti v Podhořanech na Chrudimsku se v pátek poprvé v Česku vznesl do vzduchu cvičný letoun Miles M14A Magister...

Labská bouda v Krkonoších je opět zavřená, oprava topení potrvá do dubna

Dominanta střední části Krkonoš, Labská bouda u Špindlerova Mlýna, je i v letošní zimě zavřená. Kvůli rekonstrukci...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz