Poslancem za ODS bude po rozhodnutí soudu Kupka, nahradí Bendla

  12:57aktualizováno  19:02
Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní soud při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině kraje. Kupka ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce. Soudce to oznámil během veřejného projednání stížnosti.

Špatný přepočet preferenčních hlasů způsobila skutečnost, že Kupkovo jméno bylo na druhé straně volebního lístku na 31. pozici a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. „Výsledek přepočtu je pro mě překvapením a současně závazkem, protože jako demokrat beru samozřejmě volby velmi vážně,“ reagoval na zjištění Nejvyššího správního soudu (NSS) Martin Kupka.

Fotogalerie

O post poslance kvůli výsledkům přepočtu přichází Petr Bendl. „Není to příjemné, ale takový je život,“ okomentoval Bendl s tím, že výsledek přezkumu respektuje.

Kupku Bendlova situace mrzí. „Je to horší, než když vás ve sportu měsíc po skončení zápasu připraví o původní umístění z důvodu chyby rozhodčích. To byl také důvod, proč jsem přepočet neinicioval,“ doplnil starosta obce Líbeznice.

NSS zjistil, že přední kandidáti středočeské ODS měli získat skoro o 500 preferenčních hlasů méně, naopak Kupka měl mít o 150 hlasů více. Stejně tak měla ODS v kraji dostat celkem o 14 hlasů méně, podle soudce zpravodaje Petra Mikeše však nejde o nic zásadního, protože to nezmění rozložení sil.

Při přepočtení preferenčních hlasů ODS u kandidátů na druhé straně lístku ve Středočeském kraji chybovalo podle zjištění NSS sto okrsků ze 915. U stovky dalších zjistil jiný typ pochybení. „Někde chyběl například zápis o průběhu hlasování nebo byly nezabezpečené volební lístky,“ uvedl.

Stovka úředníků bude počítat kroužky pro ODS. Soud má pochyby o volbách

U soudu vystoupil politolog Tomáš Lebeda, který uvedl, že oboustranné lístky se používají zejména v zemích, kde to vynucují okolnosti. „U složitějších voleb vznikají chyby. Stále více se stupňuje tlak na rychlost sčítání voleb. Je to jako reality show a stal se z toho zvláštní závod, kde je důležitější rychlost než přesnost,“ řekl Lebeda.

Po uveřejnění výsledků kontroly se i NSS vyslovil pro tisk pouze jednostranných volebních lístků, ty oboustranné podle něj vedou k možným chybám i ovlivnění voličů. Na zjištěné chyby ve volbách také podle něj musí reagovat ministerstvo vnitra i zákonodárce, jinak v budoucnu hrozí větší zásah i zneplatnění voleb.

„Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. NSS by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku,“ zdůraznil předseda senátu Tomáš Langášek.

Předseda NSS Josef Baxa uvedl, že volební zákon je 20 let starý a má velké rezervy. Upozornil na to, že je potřeba mít jeden společný základ, ať už se jedná o volby do obou parlamentních komor, do obcí, krajů, o evropské nebo prezidentské volby. Podle něj by se měl kontroly účastnit i profesionální nebo poloprofesionální aparát, který by vyplnil místo mezi okrskovou komisí počítající hlasy a soudem, který rozhoduje o stížnostech.

Veřejné jednání o víkendu je výjimečné

Soud se preferenčními hlasy pro ODS zabývá na základě stížnosti Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas není v okresku zohledněný, stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších lidí. Soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole v 915 okrscích.

ODS ve Středočeském kraji získala čtyři mandáty. Kupka se připojí k Janu Skopečkovi, Veronice Vrecionové a Vojtěchu Munzarovi, kteří byli všichni na čelních místech kandidátky. 

Martinu Kupkovi původně mandát unikl jen těsně. Podle původního součtu získal Kupka 4 168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně se však po dnešku nezmění.

Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádným opatřením. Výjimečné je také to, že se soud sejde k veřejnému jednání v nepracovní den. Důvodem je snaha rozhodnout před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.

Vnitro zareaguje

Ministerstvo vnitra v příštích dnech prostuduje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a přijde s obrysy možných změn. Po jednání širšího vedení ČSSD to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Rozsudek však vnitro bere jako závazný a bude s ním pracovat, uvedl Chovanec. „Připravíme nějaké obrysy změn postupu ministerstva. Zatím je to velmi čerstvé, dejte nám den dva,“ uvedl. Fundované vyjádření by podle něj mohlo ministerstvo poskytnout v pondělí, případně v úterý.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

Ministr zdravotnictví Vojtěch se oženil, svatbu vyzradil na sítích Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Olgou Píšovou. Obřad se...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Najdete na iDNES.cz