Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Soud smetl uzavření obchodů a služeb. Vláda jej špatně zavedla

  14:59aktualizováno  17:27
Nejvyšší správní soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další zařízení uzavřené i po konci nouzového stavu. Důvodem je vážná procesní vada, opatření nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády. Ministerstvo zdravotnictví má nyní čtyři dny na opravu opatření, než rozhodnutí soudu vejde v platnost.

„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví se ruší čtvrtým dnem po právní moci tohoto rozsudku. Důvodem pro zrušení celého opatření je vážná procesní vada při jeho vydávání, opatření nebylo vydáno s předchozím souladem vlády, jak stanovuje zákon,“ vysvětlil předseda senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Soudci zrušili také opatření, které zakazovalo shromažďování více než dvou lidí. Mimo nouzový stav podle nich nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí. 

Langášek zdůraznil, že ministerstvo může pouze stanovit hygienické podmínky pro konání shromáždění, případně stanovit maximální kapacitu účastníků, koná-li se shromáždění uvnitř. Jinak však omezovat shromáždění nesmí. 

Stejně si zákon vyložila také Policie ČR, která minulý týden oznámila, že policisté nemohou ani nebudou kontrolovat volný pohyb a počet osob na veřejnosti, neboť to pandemický zákon neumožňuje.

Nelze omezit setkávání v rodinách

Podle soudu se omezení shromažďování nemůže týkat ani setkávání v rodinách, návštěv rodičů či sourozenců. Opatření, které v Česku platilo od konce nouzového stavu, podle soudců také porušovalo právo na projevení náboženského vyznání. Ministerstvu zdravotnictví také podle soudu nepřísluší zasahovat do průběhu náboženských obřadů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a povinnosti při bohoslužbě sedět.

„Zákaz setkávání rodin v domácnostech by představoval neústavní zásah do základního práva na respektování soukromého a rodinného života“, uvedl Nejvyšší správní soud v odůvodnění.

Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí padlo neveřejně, soudci výsledek oznámili na tiskové konferenci. Hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.

Podle soudců musí ministerstvo také důsledně rozlišovat a dodržovat pojmy zákaz, omezení a stanovení podmínek, jak s nimi pracuje pandemický zákon. Co zákon umožňuje jen omezit nebo regulovat podmínkami, nelze zakazovat. Soud navíc apeloval na řádné odůvodnění všech opatření.

„Ministerstvo zdravotnictví dosud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu neobdrželo a zná pouze informace uvedené v tiskové zprávě soudu,“ napsala redakci iDNES.cz mluvčí resortu Jana Schillerová. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger chce zrušená opatření nahradit novými, uvedl ve čtvrtek po jednání vlády.

Pandemický zákon svěřil Nejvyššímu správnímu soudu pravomoc přezkoumávat opatření přijatá v rámci boje proti šíření nákazy. NSS doposud žádné opatření nezrušil. U jednoho sice konstatoval nezákonnost, zrušit ho však nemohl, protože mezitím pozbylo platnost. 

Šlo o starší verzi opatření o testování zaměstnanců, bylo podle soudu nedostatečně odůvodněné. Dalšími 31 podněty se soud ještě zabývá. Některé dříve postoupil Městskému soudu v Praze, další návrh, taktéž podaný kvůli testování zaměstnanců ve firmách, zamítl.

Opatření z 10. dubna, později ještě dvakrát aktualizované, s odkazem na pandemický zákon omezuje provoz maloobchodu a stravovacích služeb, stanovuje výjimky pro některé prodejny a služby, zakazuje koncerty či divadelní produkce, kongresy a vzdělávací akce, dále reguluje provoz sportovišť a mnoho dalšího. Součástí opatření je také zákaz veřejných i soukromých akcí, při kterých se potkají více než dva lidé.

Arenberger se zásahu soudů obával

Do 11. dubna byly obchody a provozovny uzavřeny na základě opatření během nouzového stavu. Ten však od 12. dubna v Česku po půl roce skončil. Vláda tak musela vydat nová opatření na základě pandemického zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví. Tyto právní předpisy dávají vládě menší pravomoc, už například nesmí vyhlašovat noční zákaz vycházení či zákaz pohybu mezi okresy.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se právě kvůli tomu dostal krátce po uvedení do funkce do roztržky s právníky i veřejností. Ti kritizovali, že se i po konci nouzového stavu rozhodl zachovat zákaz shromažďování na veřejnosti pro skupiny více než dvou lidí. Původně přitom uznal, že mu pandemický zákon takové pravomoci nedává. Později však otočil a rozhodl se opatření zachovat.

„Celou problematiku jsme konzultovali s řadou právníků a stanovisek máme několik. Vycházíme jak ze zákona pandemického, tak z dalších zákonů, které jsou zaměřené na ochranu lidského zdraví. Tyto zákony nám umožňují takové omezení vydat,“ upřesnil ministr. 

Šest vln rozvolňování. Prioritou jsou školy, hospody a divadla budou poslední

Arenberger také doplnil, že předpokládá, že se lidé budou podle nařízení chovat, dokud ho případně za 14 dnů nezruší soud. To pobouřilo řadu právníků. „Tento přístup ministra mě velmi mrzí. Před několika dny sliboval, že bude zachovávat Ústavu České republiky a zákony a uvádět je v život,“ připomněl Arenbergerův závazek ze začátku jeho funkčního období právník Jan Wintr.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské...

Bývalý šéf diplomacie Kohout se ujme příprav na české předsednictví EU

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout je nově politickým náměstkem ministra zahraničí Jakuba...

V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové

K hororu od Stephena Kinga přirovnali archeologové svůj objev v Mutěnicích na Hodonínsku. Při průzkumu vesnice z období...

STALO SE DNES: Konec Hniličky, Hamáčkova cesta či další rozvolnění

Vláda rozhodla o obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května. Milan Hnilička rezignoval na funkci...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...