Prezidentské volby napadla i Čáslavská, na soud dorazilo 40 stížností

  16:27aktualizováno  16:27
V 16:00 vypršela sedmidenní lhůta pro podávání návrhů na neplatnost přímé volby prezidenta. K Nejvyššímu správnímu soudu dorazilo 40 stížností. Mezi nimi i ta od olympioničky Věry Čáslavské či od nevládní organizace Růžový panter.

Takto volila Věra Čáslavská v prvním kole prezidentské volby. Fotografie je z volební místnosti v Hodoníně (11. ledna 2013). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Nejvyšší správní soud obdržel celkem 40 podání. S ohledem na delší dobu stahování dat z datových schránek nelze v tuto chvíli zcela vyloučit, zdali nějaká stížnost nebude ještě do datové schránky Nejvyššího správního soudu doručena," uvedla mluvčí instituce Sylva Dostálová.

Návrh na neplatnost historicky první přímé volby prezidenta mohli podat navrhovatelé kandidátů, ale i jakýkoliv jiný volič. Jmenovitý seznam stěžovatelů soud nezveřejnil. "Není mezi nimi nikdo z registrovaných kandidátů do přímé volby," řekla iDNES.cz Dostálová.

Na soud se obrátila mimo jiné držitelka sedmi zlatých olympijských medailí Věra Čáslavská, jejíž desetistránkový návrh na neplatnost volby prezidenta má iDNES.cz a MF DNES k dispozici. Sportovkyně v kampani podporovala neúspěšného kandidáta Karla Schwarzenberga a voliče vyzvala, aby nedávali hlas bývalým komunistům (více o výzvě Čáslavské čtěte zde).

Čáslavská chce, aby soud označil druhé kolo přímé volby za neplatné. A to kvůli lživé volební kampani. "Kampaň byla zvláště ve svém závěru vystavěna na lživých tvrzeních, a to takového rázu, který nebezpečným způsobem zasáhl do společenského a občanského smíru a demokratických poměrů České republiky," píše v podání Čáslavská.

Jmenuje například nepravdivé tvrzení, že Schwarzenbergovi vyjádřil podporu představitel sudetských Němců Bernd Posselt, či tvrzení, že v rodovém sídle kandidáta visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi. Kritizuje také předvolební vymezování se proti Schwarzenbergovi ze strany Zemana, jeho týmu a rodiny Klausovy (více zde), protože vnesli do kampaně "nacionalistický aspekt".

 "Navrhovatelka je přesvědčena, že způsob, jakým byla kampaň vedena, ovlivnil výsledek druhého kola prezidentské volby zásadním způsobem," uvádí se v závěru dokumentu.

Nevládní organizace zburcovala přes osm tisíc lidí

V úterý podala návrh na neplatnost voleb kvůli lžím prostřednictvím jednoho z voličů také nevládní organizace Růžový panter. Ta vyzvala lidi, aby se pod stížnost podepisovali, a to až do úterního dopoledne. Podle webu Růžového pantera podání podpořilo 8 520 lidí.

"Dnes ve 12:07 byl odeslán datovou schránkou návrh na určení neplatnosti volby prezidenta republiky (...). Přílohou tohoto návrhu je také soupis všech podporovatelů, kteří svoji podporu vyjádřili na webu organizace Růžový panter. Návrh je nyní oficiálně doručen Nejvyššímu správnímu soudu v Brně," uvedli v úterý odpoledne zástupci Růžového pantera na Facebooku.

V jedenatřicetistránkovém dokumentu (celý si jej přečtěte zde) mimo jiné napadá volby kvůli tvrzení Miloše Zemana, že se jeho někdejší šéf poradců Miroslav Šlouf nepodílel na volební kampani. Šlouf se po uzavření volebních místností novinářům pochlubil, že byl v kontaktu se Zemanovým týmem.

Podle ČTK patří mezi další stěžovatele například právní aktivista Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana.

Stížnost podali také Jiří a Markéta Královcovi, zakladatelé nadačního fondu Klíček. "Nesdílíme názor, že v tuto chvíli je třeba výsledek prostě respektovat a "konstruktivně" hledět do budoucnosti. Prezidentská kampaň Miloše Zemana stála na prokazatelných lžích a jasných úderech pod pás - mlčky jej přijmout jako nového prezidenta znamená akceptovat to, že lež a podvod jsou legitimními prostředky na cestě k moci a že nerespektování pravidel se toleruje a vyplácí," napsali na webu fondu Královcovi. 

Podání na Nejvyšší správní soud nakonec neučinila senátorka Eliška Wagnerová. Ta sice krok zvažovala, ale jak iDNES.cz řekla, nakonec tak neučinila pro nedostatek času.

O prvních stížnostech soud rozhodne v polovině února

O stížnostech musí Nejvyšší správní soud rozhodnout do 15 dnů, aniž by nařizoval jednání. "Sedmičlenný volební senát vedený soudcem Vojtěchem Šimíčkem o prvních volebních stížnostech rozhodne příští týden. O rozhodnutích budou vydávány tiskové zprávy," doplnila Dostálová. 

"Nejvyšší správní soud v tuto chvíli provádí základní procesní úkony, kterými jsou zejména poučení účastníků řízení o složení senátu, vyžádání vyjádření účastníků řízení a v některých případech i výzva k odstranění vad návrhu. U některých stížností totiž není zřejmé, čeho se navrhovatelé domáhají a zdali se vůbec jedná o volební stížnost," informovala mluvčí.

Pokud by některé ze stížnosti vyhověl, znamená to zneplatnění minimálně části voleb a soud by musel usnesením rozhodnout, od kterého volebního úkonu se akt bude opakovat. Teoreticky by soud mohl nařídit opakovat i celé hlasování.

Shledá-li soud provinění při sčítání hlasů, uložil by volební komisi upravit zápis o výsledku volby prezidenta.

Ten, kdo Nejvyššímu správnímu soudu poslal žádost o zneplatnění prezidentských voleb po úterní 16. hodině, má smůlu. Soudci se jím nebudou vůbec zabývat. "Případné volební stížnosti doručené soudu po uplynutí zákonné lhůty budou odmítnuty pro opožděnost, jelikož její zmeškání nelze prominout," upozornila mluvčí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, jsou jiné, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Článek Hitler je gentleman, jehož autorem by byl novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana najít...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz