Nejvíc v soukromí šťouralo ministerstvo práce, vroubek mají i vlekaři

  19:30aktualizováno  19:30
Problematický projekt sKaret vynesl ministerstvu práce a sociálních věcí za rok 2012 nelichotivou cenu Big Brother Awards. Mezi další slídily v soukromí patří i provozovatelé lyžařských areálů. Někteří z nich totiž zavedli systém, který má zabránit podvodům s permanentkami.
K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo práce a sociálních věcí projektem sKaret (ilustrační snímek).

K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo práce a sociálních věcí projektem sKaret (ilustrační snímek). | foto: iDNES.cz

Výsledky osmého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) vyhlásila ve středu večer lidskoprávní nezisková organizace Iuridicum Remedium.

V kategorii Největší úřední slídil vyhrálo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Porota na projektu sociálních karet kritizovala spojení identifikační a platební funkce. Nelíbilo se jí ani to, že úřad předal soukromé bance (České spořitelně) databázi osob, kterým má být karta vydaná. Iuridicum Remedium kvůli tomu s Národní radou osob zdravotně postižených už dříve podalo trestní oznámení.

MPSV "ocenění" vnímá jako podnět k diskusi o moderních postupech ve státní správě. "Taková anticena nás samozřejmě nemůže těšit. Rozhodně ale musíme říct, že dodržujeme platné zákony. K nové sKartě se už podařilo prosadit celou řadu změn, tak aby byla přátelská a lidem usnadňovala život," řekla iDNES.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí se v minulé roce obzvláště činilo a vedle sKarty můžeme vzpomenout i problematickou databázi žadatelů o sociální dávky nebo podporu další kartě, tentokrát zaměstnanecké, v závěru roku," dodal Jan Vobořil z pořádajícího sdružení.

Projekt sKaret čelí výrazné kritice, premiér Petr Nečas proto s Českou spořitelnou vyjednal úpravu smlouvy. Zákonodárci před koncem roku na poslední chvíli prosadili, aby karty nebyly povinné pro nezaměstnané a pěstouny (více čtěte zde).

V kategorii Nebezpečná nová technologie "uspěli" vlekaři. Někteří z nich totiž ve snaze zatočit s podvodníky zavedli speciální turnikety, které při první jízdě vyfotí držitele skipasu (více čtěte zde).

Ochranu soukromí narušuje i Praha 13 či Rusko

V dalších kategoriích zvítězila městská část Praha 13 za nadměrné instalování bezpečnostních kamer, Rusko za plány cenzurovat internet či bývalý člen protikorupční policie Zdeněk Ondráček za svůj výrok "každý slušný občan nemá problém s odběrem vzorku své DNA a jeho kriminalistickým zkoumáním, které jednoznačně potvrdí, že on pachatelem není", který napsal v komentáři na serveru Česká pozice.

Jedinou pozitivní cenu za dlouhodobou přednáškovou a publikační činnost věnovanou ochraně soukromí získal konzultant, pedagog a publicista v oblasti telekomunikací Jiří Peterka.

Anticeny se udílely v sedmi kategoriích, o jejich vítězích rozhodla sedmičlenná porota. Zasedl v ní například expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek,
vedoucí Ústavu práva a technologií brněnské Masarykovy univerzity Radim Polčák nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Nominace posílala veřejnost na web sdružení.

Soutěž Big Brother Awards se snaží upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V zahraničí se pořádá od roku 1998, v Česku se začala vyhlašovat o sedm let později. Její tvůrci se inspirovali knihou George Orwella 1984, kde se postava Velkého bratra objevila poprvé.

V předchozích ročnících soutěže vyhrálo například ministerstvo zdravotnictví, pražský Dopravní podnik i magistrát, mezi šťouraly do soukromí nechyběl ani Český statistický úřad, policie, vláda USA, Stanislav Gross nebo Facebook.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Najdete na iDNES.cz