Středočeské podniky se derou mezi největší znečišťovatele v Česku

  12:24aktualizováno  12:24
Spolana Neratovice, Synthos v Kralupech nad Vltavou, DEZA Valašské Meziříčí anebo Arcelor Mittal Ostrava. Právě tyto podniky v Česku nejvíce znečišťují životní prostředí. Vyplývá to z žebříčků, které z čerstvě zveřejněných dat Integrovaného registru znečišťování za rok 2011 zpracovali odborníci ze sdružení Arnika.

Spolana Neratovice ve Středočeském kraji je jedním z největších znečišťovatelů v Česku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na prvním místě se drží Moravskoslezský kraj, následuje jej kraj Ústecký a na třetí příčce je kraj Středočeský. Hned záhy je i Zlínský kraj.

Životní prostředí silně znečišťují zejména chemické provozy, hutě a elektrárny. Do popředí tabulek se však za rok 2011 dostaly také spalovny odpadů. 

Právě chemička DEZA ve Valašském Meziříčí ve Zlínském kraji spolu se Spolanou Neratovice ve středních Čechách do ovzduší vypouštějí nejvíc rakovinotvorných látek. Velký zdroj znečištění představuje i Synthos v Kralupech nad Vltavou, který od Neratovic leží jen 24 kilometrů.

"Středočeský kraj se dostal před kraj Zlínský v množství ohlášených emisí karcinogenních a potenciálně karcinogenních látek," uvedl mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Podle něj to má na svědomí především nárůst množství styrenu vypuštěného do ovzduší. Kromě toho, že si lidé žijící v okolí podniků vypouštějících styren stěžují na nepříjemný zápach, je látka zároveň i podezřelá z karcinogenních účinků.

Trmická spalovna produkuje enormní množství dioxinů

Ovzduší hodně škodí i hutní provozy v Moravskolezském kraji, například Arcelor Mittal Ostrava, a elektrárny ČEZ v Ústeckém kraji. Elektrárny přitom škodí hlavně kvůli vypouštění velkého množství skleníkových plynů do ovzduší, které přispívají ke vzniku skleníkového efektu. 

Stranou nestojí ani spalovna SITA v Trmicích či Třinecké železárny. "Dobrou zprávou z roku 2011 je meziroční pokles množství ohlášených emisí polétavého prachu, a to zejména u podniků v Moravskolezském kraji. Naopak extrémní nárůst množství dioxinů v odpadech vykázala spalovna v Trmicích," řekl Vozník.

Množství dioxinů ohlášené trmickou spalovnou v přenosech prostřednictvím odpadů ve výši jednoho a čtvrt kilogramu je podle vedoucího programu Toxické látky a odpady Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika závratné.

"Zejména pokud si uvědomíme, že studie z roku 2005 odhadla celkové množství dioxinů v odpadech za celou Evropskou unii na 15 kilogramů," doplnil Petrlík. Dioxiny jsou přitom nebezpečné již ve stopových koncentracích.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz