Největší hrůza Jihočeského kraje? Sídliště Máj

  10:09aktualizováno  10:09
Hrůzou Jihočeského kraje čtenáři iDNES.cz zvolili českobudějovické sídliště Máj. Pocity nelibosti v obyvatelích kraje vyvolává i Jaderná elektrárna Temelín, kaliště v okolí Mydlovar či suché lesní plochy v Národním parku Šumava.

Hrůza Jihočeského kraje - sídliště Máj v Českých Budějovicích | foto: Slavomír KubešMF DNES

Obrovský komplex paneláků začalo město České Budějovice stavět v osmdesátých letech 20. století. Původní ideou bylo navázat na les a nechat sídlištěm prorůstat zeleň. Dnes se o tom může každému leda tak jen zdát.

„Základní problém Máje je hustota obyvatel. Komunisti chtěli, aby za málo peněz a v minimálním času dostali na jedno místo co nejvíce lidí,“ konstatoval architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000.

Obyvatelům nejvíc vadí, že Máj patří k místům s největší kriminalitou. „Z hlediska veřejného pořádku a bezpečí je tu situace ve městě nejdramatičtější,“ potvrdil primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Na sídlišti žije velké množství sociálně problematických skupin. Lidé se často některým ulicím vyhýbají, někteří se dokonce v noci bojí vycházet. „Je to tu hrozné. Zvlášť v noci se bojím sama chodit po sídlišti. Často se stává, že tu někoho přepadnou,“ popsala žena, která na Máji bydlí od dětství.

Hned po kriminalitě vadí obyvatelům sídliště Máj i jeho nevzhledný architektonický ráz. „Když se Máj za minulého režimu stavěl, tak nebyl čas a peníze myslet na estetickou stránku,“ dodal architekt Krupauer.

Hned za sídlištěm skončilo odkaliště v okolí obce Mydlovary u Českých Budějovic. Zde zůstalo na 260 hektarech ležet 36 milionů tun nebezpečného odpadu po bývalé zpracovně uranové rudy.

Do Prahy raději přes Písek
Na třetím místě se umístila Jaderná elektrárna Temelín. Ta nevadí jen Jihočechům, ale zejména rakouským aktivistům, kteří proti elektrárně pořádají pravidelné blokády hraničních přechodů.

V těsném závěsu skončila mezinárodní silnice E55. Na hlavním tahu na Prahu trápí řidiče časté zácpy a uzavírky kvůli špatnému stavu vozovky.

„Některé dny, zvlášť v pátek nebo v neděli, je to na E55 horor. Když jedu do Prahy, tak to beru už raději přes Písek a ne přes Tábor,“ řekl Jan Reindl z Českých Budějovic.

O páté místo se dělí papírna ve Větřní, která patří k největším znečišťovatelům v kraji, a problematika suchých lesních ploch v Národním parku Šumava.

Nádherná část Pošumaví
Žebříček sedmi krajských hrůz podle čtenářů serveru iDNES uzavírá vojenský újezd Boletice, který od roku 1947 využívá armáda jako výcvikový prostor. V oblasti žily do roku 1946 tisíce obyvatel, jejichž řemesla odpovídala charakteru šumavského venkova.

Na jeho území se kromě jiných památek zachoval původně románský kostel svatého Mikuláše. Dnes je bohužel ve špatném stavu.

„Boletice jsou nádherná část pošumavské krajiny. To, že je tam přístupnost kvůli vojenskému areálu omezena, je špatné. Oblast zahrnuje obrovské množství zajímavých kulturních památek, které jsou bohužel v mnoha případech v katastrofálním stavu,“ doplnil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.


Výsledky ankety iDNES.cz
o Hrůzu Jihočeského kraje (2740 hlasů)

1. Českobudějovické sídliště Máj (1112 hlasů) - Panelákový komplex na okraji Budějovic.

2. Kaliště u Mydlovar (561 hlasů) - U obce Mydlovary na Budějovicku zůstalo na 260 hektarech ležet 36 milionů tun nebezpečného odpadu po bývalé zpracovně uranové rudy MAPE Mydlovary. Rozdrcenou rudu obsahující zbytky uranu, radium a různé soli vychrlil podnik za 30 let provozu do devíti kalojemů. Dodnes není ani jedno kaliště překryté zeminou.

3. Elektrárna Temelín (349 hlasů) - Jaderná elektrárna Temelín má největší instalovaný výkon v Česku. Stojí v obci Temelín u Českých Budějovic. Byla plánována na konci 70. let 20. století jako jedna z hlavních staveb energetického systému Československa a bývalé RVHP. Rakušané proti Temelínu pořádají pravidelné blokády hranic.

4. Silnice E55 (288 hlasů) - Silnice E55 je nejdelší mezinárodní komunikací v Jihočeském kraji. Denně po ní projedou tisíce aut. Řidiče nejvíce trápí časté zácpy a uzavírky kvůli špatnému stavu vozovky. Každoročně se na ní stanou stovky nehod. Postupně má být nahrazena dálnicí D3 a rychlostní silnicí R3.

5. Suché lesy na Šumavě (203 hlasy) - Lesy na Šumavě uschly na konci 90. let po napadení kůrovcem. Protože se v národním parku v I. zónách rozhodnutím ministerstva životního prostředí nezasahuje – tedy nekácí ani neloupou stromy napadené kůrovcem – je k vidění uschlý les, pod nímž vyrůstá nový.

6. Papírny ve Větřní (180 hlasů) - JIP - Papírny Větřní jsou jedním z největších výrobců papíru v České republice. Papírna byla založena v roce 1870 a navázala na umění starých výrobců papíru, které se na Českokrumlovsku dědí už po čtyři století. Dnes patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v kraji.

7. Vojenský újezd Boletice (47 hlasů) - Vojenský újezd Boletice na Krumlovsku využívá od roku 1947 armáda jako výcvikový prostor. V oblasti žily do roku 1946 tisíce obyvatel, jejichž řemesla odpovídala charakteru šumavského města. Na území cvičiště se nachází řada kulturních památek včetně románského kostela svatého Mikuláše.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

Demonstrace proti bourání Transgasu (20. února 2019)

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz