V pátek 10. června 2005 večer usedali diváci České televize před obrazovky celí rozechvělí. Blížil se historický moment, který měl ukázat, která osobnost se do českých dějin a srdcí českého národa zapsala výrazněji než všechny ostatní. Odpověď mělo přinést finále projektu Největší Čech, pro který se veřejnoprávní médium inspirovalo u britské BBC.
Největší Čech je Karel IV.
Češi si nakonec 68 713 hlasy zvolili Karla IV., mocného panovníka vrcholného středověku, který se zasloužil o pražskou univerzitu, Karlův most, Nové Město i Karlštejn a důmyslnou sňatkovou politikou rozšířil země Koruny české na sever až do Braniborska.
„Kamkoliv se podíváme, vidíme jeho kroky,“ řekl o něm na finálovém večeru herec a vystudovaný architekt David Vávra, který byl jedním z „advokátů“, již dostali úkol hájit každý svého „mandanta“.
Celkem do ankety přišlo víc než čtvrt milionu hlasů a převážnou většinu úspěšných kandidátů tvořili muži. Ve výsledné první stovce mezi nimi bylo jen 18 žen. Nejlépe z nich se umístila spisovatelka Božena Němcová, která se tak tak vešla do první desítky.
Že je 18 ze 100 málo? Pravděpodobně to byl genderově nejvyrovnanější výsledek, jakého kde tato anketa dosáhla. Podobné to bylo už jen v Kanadě. Na všechna jména z první stovky se můžete podívat zde.
Pravidla Největšího Čecha
Soutěž o největšího Čecha (nebo Češku) měla svá pravidla. Hlasování probíhalo v několika kolech. V prvním, nominačním, mohli lidé zasílat jména jakýchkoli osobností, které by podle nich měli o titul Největšího Čecha zabojovat.
Svěrák o hlasech pro Cimrmana: Češi uznávají humor jako hodnotu |
Tady se nezapřela česká povaha a smysl pro humor a recesi – mezi nominanty se objevil Jára Cimrman, smyšlená postava, za níž stojí duo Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. Podle nich Cimrman proslul například vynálezem dvoudílných plavek, plnotučného mléka či prvního spojení na principu internetu.
Česká televize ho po diskuzi s BBC (protože šlo o licencovaný pořad) vyřadila, protože anketa má obsahovat jen skutečné historické či žijící osoby.
Z nominací poté vykrystalizovalo 100 osobností, které se objevovaly nejčastěji. Následovalo vybírání finálové desítky. Deset Čechů a Češek s nejvíce hlasy dostalo své „advokáty“, kteří se snažili hlasující přesvědčit o tom, aby právě jemu dali svůj hlas.
Přímluvy celebrit
Největší Češi
|
Třeba Jan Kraus (který měl tehdy za sebou první půlrok talkshow Uvolněte se, prosím) se snažil protlačit Jana Žižku těmito slovy:
„Žižka na rozdíl od ostatních nikdy nebyl rehabilitován od bahna dějin. České dějiny ale nemají jiného vojevůdce.“ Reformátora Jana Husa vyzdvihoval zase kněz Tomáš Halík a herce a komika Jana Wericha moderátorka Halina Pawlowská.
„Jan Werich by se této soutěži smál, neměl rád falešné vlastenectví. Připadalo by mu legrační, že soutěží s představiteli státu či učenci. Každopádně je hrdina, povaze národa nejbližší,“ řekla o něm.
Diváci mohli v průběhu večera hlasovat pomocí SMS zpráv a telefonátů. Nejúspěšnější trojice se vyrýsovala dost brzy.
Na prvním místě skončil český král a císař Svaté římské říše Karel IV., za ním následovali další dva státníci: první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a první polistopadový prezident Václav Havel. Na dalších místech se objevil „učitel národů“ Jan Amos Komenský, husitský vojevůdce Jan Žižka a herec Jan Werich.
DOKUMENT: Výsledky ankety Největší Čech |
Zajímavosti ankety Největší Čech
- Jára Cimrman nebyl jedinou fiktivní postavou mezi nominovanými. Češi navrhovali do soutěže také vojáka Josefa Švejka, hlavního hrdinu slavné knihy Jaroslava Haška.
- Finálový večer moderoval Marek Eben, který sám získal dost nominací. Protože byl aktérem pořadu, podle pravidel se nemohl účastnit. Je pravděpodobné, že by se umístil v první stovce.
Souboj očima Ivy Pekárkové: Bezpečnější je volit osobnost „pod drnem“ |
- Stovku úspěšných uzavíralo jméno Miloše Zemana. Jeho umístění dnes nevypadá překvapivě, když ho bereme jako bývalého prezidenta České republiky. V roce 2005, kdy se soutěž konala, měl ale za sebou neúspěšnou kandidaturu na hlavu státu, po níž se stáhl z politiky a jen tu a tam komentoval dění ze svého druhého domova na Vysočině.
- „Bronzový“ Václav Havel byl zároveň jediným člověkem v první desítce, který byl v té době naživu. V celé stovce výrazně převažovaly osobnosti historické. Mezi výjimky patřily například zpěvačky Lucie Bílá (60. místo) a Aneta Langerová (70. místo), herec Bolek Polívka (63.) nebo oštěpař Jan Železný (44.)
- Souběžně s hlasováním o největšího Čecha mohli zájemci také posílat hlasy největšímu padouchovi. V desítce „nejprohnilejších“ se umístili převážně politici v čele s komunistickým prezidentem Klementem Gottwaldem.
- Britské hlasování o největšího Brita vyhrál válečný premiér Winston Churchill. Není bez zajímavosti, že ve stovce nejlepších se na 67. místě objevil i Tony Blair, který byl v roce 2002, kdy se britská soutěž konala, předsedou vlády. Blair ale zároveň získal první místo v anketě o nejhoršího Brita.
Jak by hlasování o největšího Čecha dopadlo dnes?
Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel se ještě v roce 2019 dali považovat za stálice mezi českými oblíbenci. Zřejmě by si v té době polepšil zpěvák Karel Gott.
Zní to cynicky, ale k vzestupu z jednoho na šestnáct procentních bodů mu pomohlo úmrtí. Popularita už je zkrátka taková. „Je samozřejmě otevřenou otázkou, zda a jak dlouho si toto postavení udrží,“ komentovali výsledky výzkumu z roku 2019 jeho autoři z Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR.
Naopak se v projektu České televize v roce 2005 vůbec neobjevilo jméno Andreje Babiše, bývalého ministra financí a premiéra. Není divu, do politiky a s tím i do veřejného prostoru vstoupil až v roce 2012, kdy založil ANO.
Kdo je podle vás největší Čech nebo Češka?
Máte tip na jiného člověka, který by měl být nominovaný? Dejte nám vědět do komentáře!