Zemanovi nejvěrnější přátelé z Vysočiny: rybář, myslivec a řezník

  6:02aktualizováno  6:02
Nejvěrnějšími přáteli prezidentského kandidáta Miloše Zemana, které si našel během čtvrtstoletí v Novém Veselí na Vysočině, jsou myslivec a řezník, rybníkář, stavební inženýr i bývalý šéf Kosteleckých uzenin. Scházejí se v penzionu Rytířsko. A už se napůl v žertu těší, jak si zahrají mariáš v Lánech.

Kandidát na prezidenta České republiky Miloš Zeman (4. ledna 2013) | foto: Reuters

Přítel prvníJan Boček

"Miloš Zeman vlastně mariáš nehraje. Hrajeme spolu šachy. Jsem mu zdatným soupeřem, ale on je o něco lepší. Víc promýšlí tahy dopředu," říká expremiérův přítel Jan Boček.

Tento bývalý šéf Kosteleckých uzenin se výrazně podílel na řízení podniku od privatizace v devadesátých letech zhruba do roku 2004. Po jeho odchodu začala v Kostelci éra Andreje Babiše a Agrofertu. Boček se dnes snaží přispět v Zemanově kampani. "Pomáhám s plakáty," říká s tím, že kamarádovi dá hlas celá jeho rodina.

Přítel druhýMiroslav Zita

Dalším Zemanovým přítelem je Miroslav Zita z Nového Veselí. S expremiérem si

Dalším Zemanovým přítelem je Miroslav Zita z Nového Veselí. S expremiérem si říkají bráško.

Celý život byl Zita hospodským. Je myslivec a má i řeznickou kvalifikaci. Pořádal hodně domácích zabijaček. Zemana potkal před dvaceti lety v době, kdy se politik seznamoval se svou současnou manželkou.

"Zapadlo nám s kolegou auto do sněhu. Mordovali jsme se s tím a najednou vidíme, jak kráčí krásná žena a s ní pán v černém kabátě a polobotkách. Přišel blíž a povídá: Chlapci, co tady děláte? Ivanko, moment, musím jim pomoct. Brodil se v těch polobotkách ve sněhu a nakonec jsme auto vytlačili," zavzpomínal Zita.

Zemanovi někdy pomáhá. Třeba mu vezl do knihařství na restaurování Bibli svatou, přes 300 let starou. Do současné kampaně ale Zita moc nezasahuje. "Jsem už důchodce marodnej," říká.

Nelíbí se mu ale, jak byla připravena prezidentská volba a že hrozilo odložení hlasování. "Měli to udělat pořádně a ne jako estrádu. Jak potom vypadáme v zahraničí? To je hanba světová, co dělá tahle vláda," říká Zita.

Přítel třetíJosef Vencovský

K Zemanovým nejvěrnějším patří i Josef Vencovský, jenž vytvořil v Rytířsku

K Zemanovým nejvěrnějším patří i Josef Vencovský, jenž vytvořil v Rytířsku nedaleko Jihlavy penzion z rozbitého loveckého zámečku.

Stavební inženýr Vencovský se do prezidentské kampaně zapojuje. Naposledy třeba domluvil, že expremiéra veřejně podpoří hokejové legendy Dukly Jihlava Josef Augusta a Stanislav Neveselý.

Vencovský byl i u toho, když Zeman minulý týden v Rytířsku pochyboval o tom, jestli uspěl v televizní debatě s Janem Fischerem na stanici Prima family.

Nebyl vnitřně přesvědčen o vyznění celého přenosu. "Zdálo se mu, že diváci dají na hlasitost toho tleskání. My jsme mu říkali, že jednoznačně uspěl. Po vlažnějším začátku se dostal do formy a korunoval to povedeným rozhovorem s americkým novinářem," míní Vencovský, který byl před rokem 1989 v komunistické straně.

A právě proto nerozumí Janu Fischerovi, že se jako bývalý člen KSČ chce stát hlavou státu. "Nevyčítám mu to, ale já bych se právě proto do ničeho podobného nehrnul," uvedl Vencovský.

Přítel čtvrtýJiří Růžička

Jedním z největších Zemanových přátel je i rybníkář Jiří Růžička, který šéfuje...

Jedním z největších Zemanových přátel je i rybníkář Jiří Růžička, který šéfuje známému rybářství v Bohdalově. Má pětadvacet rybníků s celkovou výměrou 130 hektarů.

Expremiér o něm kdysi napsal, že je fanatický stoupenec ODS.

"Vybudoval úspěšný podnik, v němž si jako šéf vyplácí ke svému starobnímu důchodu pět tisíc korun měsíčně, zatímco jeho zaměstnanci dostávají mnohonásobně víc. Inu, opravdový pravičák."

Růžička měl dva sny. Přál si, aby z třeboňského největšího rybářství ve střední Evropě přijel kamion do Bohdalova a nakoupil od Růžičky vagon násadových ryb.

"To se mi splnilo celkem rychle. Pak jsem prosil expremiéra Miloše Zemana, aby mi jako ješitnému chlapovi zařídil setkání s mým oblíbeným Václavem Klausem," řekl Růžička.

"To se povedlo. Jako kluk z vesnice jsem si ani nepředstavoval, že jednou budu kamarádit s expremiérem a že prezident přijede do rybářství v Bohdalově," dodal rybníkář Růžička.

Díky Zemanovi se Růžička také v Bohdalově sešel s Jiřinou Bohdalovou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Najdete na iDNES.cz