Nejšťastnější jsou lidé s jedním dítětem, říká studie

  1:00aktualizováno  1:00
Nejšťastnější jsou rodiče, kteří mají jedno dítě. Bezdětné ženy jsou se svým životem spokojenější než ty, které mají dětí hodně. A nejnešťastnější ze všech jsou muži, kteří potomky nemají, vyplývá z výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd. Ten zjišťoval, zda děti přinášejí pocit štěstí.

Ženy jsou zhruba stejně jako muži se životem nespokojené, když nemají žádného potomka.

A jsou také jako muži nejšťastnější, když mají jednoho syna či dceru. Jenže když k prvnímu dítěti přibude druhé nebo dokonce další, pocit štěstí ze života se prudce snižuje.

"To je logické. Žena, která má dvě a víc malých dětí nebo které se rovnou narodí dvojčata či trojčata, se z práce najednou ocitne nadlouho v totální izolaci. Jste jenom doma, bez pomoci se nedostanete ani na ulici před dům," říká matka pěti dětí Dáša Kalinová z Brna. "A to nemluvím o penězích. Máma jednoho dítěte koupí k svačině jeden pribiňák, já tři pro svá trojčata.

Kupuje jedny boty, já troje. A mateřskou máme obě stejnou," popisuje. "Ale věřím tomu, že tátové jsou z velké rodiny nadšení. Můj muž se narozením trojčat změnil skoro v kvočnu, a kdyby mohl kojit, tak to s radostí dělá. A co znám tatínky od jiných trojčat a čtyřčat, jsou na tom stejně," směje se pětinásobná matka.

To ostatně potvrzuje i otec tří dětí (mezi nimi dvojčat) Pavel Jelínek z Brna: "Jsem rád, že mám velkou rodinu. Bylo by mi líto, kdybychom měli jen jedno dítě." Podle socioložky Dany Hamplové jsou rozdíly mezi ženami a muži ve vnímání velké rodiny dány tím, jak se česká společnost staví k ženám-matkám. "Společnost těm ženám nedává pocit uznání," říká.

"Platí, že kdo je dobrý, ten přece dělá kariéru a nerodí děti. A tak se k naplnění mateřského citu ženy spokojí raději jen s jedním dítětem. Ta, která má vícečetnou rodinu, brzy zjistí, že coby matku ji společnost zrovna moc nebere, i když má vysokoškolský titul a byla před mateřskou třeba uznávanou bioložkou."

Výzkum sociologů kromě toho ukázal, že když mají lidé rodinu, jsou se životem spokojenější, než když mají jen dobrou práci nebo se jim daří v kariéře. "Zdá se, že mít fungující domácnost s dětmi je pro pocit štěstí důležitější, než když jsou lidé dobří v práci," komentuje výzkum Dana Hamplová.

Jedním z vysvětlení je podle sociologů i to, že lidé, kteří zastávají víc rolí ve společnosti, mohou čerpat sebevědomí z více zdrojů. U vysokoškolsky vzdělaných lidí je sice práce o něco důležitější než u ostatních, ale i jim přináší největší pocit štěstí rodina. Ovšem je rozdíl v tom, jestli člověk žije s dětmi a s partnerem na "psí knížku" nebo v manželství.

Přesněji řečeno – rozdíl je to pro ženy. "Ženy jsou nejšťastnější v manželství. Zato u mužů v tom není významný rozdíl. Jsou stejně spokojení v nesezdaném svazku jako v manželství," popisuje Dana Hamplová.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz