Nejstarší Češka zemřela ve 108 letech

  8:09aktualizováno  8:09
Marii Beránkové z Jihlavy se podařilo to co málokomu: žila ve třech staletích. Minulý týden tato nejstarší Češka ve svých 108 letech zemřela. Ve čtvrtek měla pohřeb. Sto a víceletých je v zemi jen několik. Podle lékařů ale bude lidí s vyšším věkem přibývat.

Poslední údaje statistického úřadu říkají, že na konci roku 2003 bylo lidí starších než 100 let celkem 278, z toho jen 45 mužů.

Marie Beránková se dožila vysokého věku i přesto, nebo právě proto, že byla celý život velmi aktivní. "Pamatuji si, že ještě v pětadevadesáti okopávala na políčku. Měla tuhý kořínek," vzpomíná Miloslav Záškoda, starosta Budkova.

Právě tam se Marie Beránková v roce 1897 narodila. Ve třiadvaceti se provdala za obuvníka Františka Beránka z Hlinska a odstěhovala se za ním. Jejich život byl ve znamení tvrdé práce. Jako jediným z celé vesnice se jim podařilo splatit hypotéku, kterou si vzali na dům.

Měli tři děti, ale Beránkovou přežil jen jeden syn. Poslední léta přesto žila obklopena rodinou. Vzala si ji k sobě vnučka Ludmila Chlupáčková. Rodina ani na chvilku neuvažovala, že by ženu, která zůstala upoutána na lůžko, dala do domova důchodců. "To by uměl každý," říká pravnučka Dáša Vaňková.

Odborníci: V roce 2050 bude stovka běžná
Štafetový kolík nejstaršího obyvatele země převzala po Beránkové stosedmiletá Františka Novotná z Nových Syrovic na Vysočině. Vysoký věk obou žen je předzvěstí budoucnosti.

"Zatímco v sedmdesátých letech byl takovýto věk velkou výjimkou, v roce 2050 se lidé budou sta let dožívat běžně. V polovině tohoto století bude naše populace patřit k nejstarším v Evropě," předpovídá gerontoložka Iva Holmerová.

Důvodů, které stojí za stále vyšší dlouhověkostí, je mnoho. Lidé se těší stále lepšímu zdraví a také k němu zodpovědněji přistupují. Nemalý podíl na stárnutí populace má i přístupnější a lepší lékařská péče.

"Češi mají ve zvyku vidět všechno černě. Ale pokud sečteme nemoci, války a bídu, kterým museli naši prarodiče a rodiče čelit, není na co si stěžovat," tvrdí Holmerová a dává příklad: "Zatímco dnes lidi trápí stres z povolání a z výchovy dětí, jejich předkům děti umíraly. To je nesrovnatelně větší zátěž."

Ale ani zdravý životní styl není všemocný, velkou roli hrají geny. "Lidé mají zkrátka genetický potenciál dožívat se velmi vysokého věku," vysvětlila Iva Holmerová.

Podle prognózy statistiků nás bude v roce 2050 o téměř osm set tisíc méně než v minulém roce. To je asi stejný počet lidí, jako je obyvatel Brna, Ústí nad Labem a Ostravy dohromady.

Lidí starších devadesáti let by naopak mělo být přes dvě stě tisíc oproti současným asi 32 tisícům. Dnešní třicátníci by tak měli začít šetřit na důchod. Bude totiž dlouhý.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz