Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Nejsem hrdina, prostě to bylo potřeba. Zachránce dětí Winton slaví stovku

  0:56aktualizováno  16:46
Brit Nicholas Winton, který roku 1939 zachránil stovky židovských dětí před nacistickým koncentračním táborem, v úterý oslaví 100. narozeniny. V předstihu už stihl sfouknout svíčky na české ambasádě v Londýně, kam v sobotu dorazilo na šest desítek "jeho" dětí. V neděli ho čeká oslava s rodinou.
Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin, na kterou dorazily i "jeho" děti. (16.5. 2009)

Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin, na kterou dorazily i "jeho" děti. (16.5. 2009) | foto: Milan Vodička, MF DNES

Oslavu na ambasádě uspořádaly Wintonovy skutečné děti - Barbara a Nicholas mladší. Kromě řady dárků dostal Winton velký narozeninový dort s číslicí 100 a anglickým nápisem Od tvé světové rodiny.

"Bývá srovnáván s Oskarem Schindlerem. Ale Nicky byl v jiných okolnostech a nebyl ohrožen. I tak je to hrdina. Ukázal odvahu a schopnost dokázat nemožné," řekl při přípitku Kanaďan Joe Schlesinger, kterému Winton zachránil život a z něhož se stal známý kanadský novinář.

Schlesinger připomněl, že Wintonova "rozšířená" rodina dnes čítá již přes pět tisíc lidí - dětí, vnuků a pravnuků. "Je skvělé vás zase vidět," poděkoval Winton, který v proslovu zalitoval, že lidstvo se dnes nechává příliš fascinovat technikou a dostatečně neřeší problémy, jako jsou klimatická změna, přelidnění, chudoba či náboženské rozpory.

"Přitom všem náboženstvím je společná láska, poctivost, čistota a empatie, prostě etika života. Jsem rád, že všechny děti a vnuci a pravnuci předávali ve svých zemích tohoto ducha a dělali dobré skutky," řekl Winton.

Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin. (16.5. 2009)

Narozeninové oslavy se zúčastnil i redaktor MF DNES. "Když jsme se Sira Nicholase Wintona ptal, proč se sarkasmem odmítá, že by udělal něco velkého nebo dokonce hrdinského, řekl: ‘Ale já jsme přece dělal jen to, co bylo potřeba. K tomu člověk nemusí být hrdina. A ani mi nic nehrozilo. Tehdy byl přece ještě mír’."

Druhá rodinná oslava - ta v užším kruhu - byla naplánována na dnešek. "Jednoduše proto, že je volný den. V úterý budeme asi znovu gratulovat, ale otec si ten den vyhradil na setkání s ‘dětmi’, které za ním přijely z daleka. Třeba z Izraele," řekl MF DNES Wintonův syn Nicholas.

Na otázku, že to tedy nebude po všech těch oslavách odpočinkový den, se smíchem odpověděl: "To opravdu ne. A víte proč? Protože on nemá odpočinkové dny. Něco takového nezná.“

Oslavovat se bude i v České republice

Na oslavu 100. narozeniny se připravuje i jihočeská Základní škola Sira Nicholase Wintona v Kunžaku. Škola, která nese jeho jméno, se nechala přejmenovat před dvěma lety. O souhlas tehdy požádala samotného Wintona. "Ani nevím, jak se tomu vyhnout. Je to pro mě čest," odpověděl tehdy Winton. - čtěte Zachránce dětí Wintona rozplakaly tisíce studentů

Škola připravila hned tři akce. V úterý - v den Wintonových narozenin - poběží žáci i učitelé na jeho počest štafetu na sto metrů kolem školy. Zároveň chystají výstavu akvarelů staré Prahy, které jim Winton věnoval.

Žáci už také stihli Wintonovi poslat do Anglie dárek - fotografie, na nichž mu přejí všechno nejlepší k narozeninám. "Prezentace fotek je podmalovaná písničkou, kterou děti samy nazpívaly," doplnila Eva Krafková ze Základní školy v Kunžaku.

Významné jubileum sira Wintona se chystá připomenout i Praha. Na úterý je naplánováno slavnostní otevření Sadu zachránců dětí na pražském Petříně.

"Sad se nachází v nové rekultivované části pražského Petřína, kde byly vysazeny mladé jabloňové stromy jako vzpomínka na lidi, kteří s nasazením vlastních životů ukrývali za 2. světové války židovské děti," řekla Zuzana Křížková z projektu Winton Train - Inspirace dobrem s tím, že součástí sadu je i pramen pojmenovaný po Wintonovi.

Winton = utajený zachránce

Jméno sira Nicholase Wintona se do povědomí dostalo relativně nedávno - před dvaceti lety. Dlouho však nikdo nevěděl, že do naší historie zasáhl mnohem dříve. 

sir winton

Nicholas Winton se také ve Velké Británii angažoval v péči o staré lidi a byl za to britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. V roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka. Z iniciativy žáků Základní školy v Kunžaku vznikla před dvěma lety petice, v níž žádají norský parlament, aby Siru Nicholasi Wintonovi udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu za mír. K 17. květnu 2009 nesl petiční arch přes 70 000 podpisů

Britský bankovní úředník Nicholas Winton si těsně před začátkem 2. světové války uvědomil nebezpečí nastupujícího nacismu. Místo dovolené, kterou chtěl strávit na lyžích ve Švýcarsku, odjel tehdy do Prahy, aby tu zachránil židovské děti, jimž hrozila smrt ve vyhlazovacích táborech.

Od března do září 1939 z Prahy do Londýna vypravil přes hitlerovské Německo celkem osm vlaků a do Velké Británie odvezl 669 dětí. Těm ale musel nejprve najít v zemi náhradní rodiny.

O svém činu Winton dokázal mlčet celých padesát let. Jeho žena Greta však po letech náhodou při vyklízení půdy našla dokumenty, které se týkaly právě dětských vlakových transportů. Spojila se s historičkou Elisabeth Maxwell, která zorganizovala setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC.

Vlak se chystá na cestu Praha - Londýn

K vůbec největšímu transportu, který Winton naplánoval na 3. září 1939, aby zachránil 251 dětí, nikdy nedošlo. 1. září 1939 vypukla 2. světová válka.

Wintonův poslední vlak ale nakonec vyjede - o sedmdesát let později. Dne 1. září 2009 vypraví České dráhy vlak, který projede tehdejší trasu Praha – Londýn. V dobových vagonech, tažených parní lokomotivou, pojedou některé "jeho" děti i jejich potomci. Vlak by měl 4. září přivítat v Londýně Sir Winton osobně.

"Co dokázal Nicholas Winton, je neuvěřitelná věc. Když jsem si uvědomil, že to bude sedmdesát let a sir Nicholas se letos dožije stovky, napadlo mě, že by bylo skvělé nějak ten příběh připomenout," říká Zbyněk Honys z Českých drah.

Den před tím - 31. srpna - by měl být v Praze k vidění dokument nazvaný Nickyho rodina od slovenského režiséra Matěje Mináče. Stejný režisér už natočil o Wintonovi dokument Síla lidskosti, který zachycuje zpovědi Wintonových dětí i jejich zachránce. Dokument získal jako první český film americkou televizní cenu Emmy.

"Jeho dlouhověkost je určitou kapkou spravedlnosti. On si to zaslouží, protože udělal tolik dobra na světě a dělá ho stále. Pánbůh ho za to obdaroval," řekl ČTK u příležitosti Wintonových narozenin Mináč.

winton train - Inspirace dobrem

Speciální vlak zvaný Winton Train byl představen 19. května v PrazeProjekt Winton Train – Inspirace dobrem vznikl díky inspiraci autentickým příběhem Nicholase Wintona a 669 dětí, které na vlastní riziko, bez mandátu vlád, zpravodajských služeb nebo mezinárodních institucí zachránil.

Vlak vyrazí z Hlavního nádraží v Praze a dorazí na Liverpoolské nádraží v Londýně. Pro jízdu Wintonova vlaku z Prahy do přístavního města v Nizozemsku Hoek van Holland se použije souprava exkluzivních historických vozů 1. třídy a společenských vozů z Maďarska a dvou vozů 1. třídy z Německa. Pro reprezentační účely bude souprava vlaku doplnila o Masarykův salonní vůz z roku 1930.

Zdroj: www.wintontrain.eu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nebaví se s námi, na rušení poboček Pošty se nic nemění, řekla Vildumetzová

Stínové ministryni vnitra hnutí ANO Janě Mračkové Vildumetzové vadí, že s opozicí o rušení poboček České pošty nikdo...

Odboráři budou protestovat před vládou, vadí jim pozdější odchod do důchodu

Odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO z celé republiky se chystají dnes protestovat před sídlem vlády proti chystané...

Pavel přijel na návštěvu Moravskoslezského kraje, dostal motorkářské hodinky

Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Zmínil to při...

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Mohlo by vás zajímat