Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Nejsem hrdina, prostě to bylo potřeba. Zachránce dětí Winton slaví stovku

  0:56aktualizováno  16:46
Brit Nicholas Winton, který roku 1939 zachránil stovky židovských dětí před nacistickým koncentračním táborem, v úterý oslaví 100. narozeniny. V předstihu už stihl sfouknout svíčky na české ambasádě v Londýně, kam v sobotu dorazilo na šest desítek "jeho" dětí. V neděli ho čeká oslava s rodinou.
Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin, na kterou dorazily i "jeho" děti. (16.5. 2009)

Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin, na kterou dorazily i "jeho" děti. (16.5. 2009) | foto: Milan Vodička, MF DNES

Oslavu na ambasádě uspořádaly Wintonovy skutečné děti - Barbara a Nicholas mladší. Kromě řady dárků dostal Winton velký narozeninový dort s číslicí 100 a anglickým nápisem Od tvé světové rodiny.

"Bývá srovnáván s Oskarem Schindlerem. Ale Nicky byl v jiných okolnostech a nebyl ohrožen. I tak je to hrdina. Ukázal odvahu a schopnost dokázat nemožné," řekl při přípitku Kanaďan Joe Schlesinger, kterému Winton zachránil život a z něhož se stal známý kanadský novinář.

Schlesinger připomněl, že Wintonova "rozšířená" rodina dnes čítá již přes pět tisíc lidí - dětí, vnuků a pravnuků. "Je skvělé vás zase vidět," poděkoval Winton, který v proslovu zalitoval, že lidstvo se dnes nechává příliš fascinovat technikou a dostatečně neřeší problémy, jako jsou klimatická změna, přelidnění, chudoba či náboženské rozpory.

"Přitom všem náboženstvím je společná láska, poctivost, čistota a empatie, prostě etika života. Jsem rád, že všechny děti a vnuci a pravnuci předávali ve svých zemích tohoto ducha a dělali dobré skutky," řekl Winton.

Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin. (16.5. 2009)

Narozeninové oslavy se zúčastnil i redaktor MF DNES. "Když jsme se Sira Nicholase Wintona ptal, proč se sarkasmem odmítá, že by udělal něco velkého nebo dokonce hrdinského, řekl: ‘Ale já jsme přece dělal jen to, co bylo potřeba. K tomu člověk nemusí být hrdina. A ani mi nic nehrozilo. Tehdy byl přece ještě mír’."

Druhá rodinná oslava - ta v užším kruhu - byla naplánována na dnešek. "Jednoduše proto, že je volný den. V úterý budeme asi znovu gratulovat, ale otec si ten den vyhradil na setkání s ‘dětmi’, které za ním přijely z daleka. Třeba z Izraele," řekl MF DNES Wintonův syn Nicholas.

Na otázku, že to tedy nebude po všech těch oslavách odpočinkový den, se smíchem odpověděl: "To opravdu ne. A víte proč? Protože on nemá odpočinkové dny. Něco takového nezná.“

Oslavovat se bude i v České republice

Na oslavu 100. narozeniny se připravuje i jihočeská Základní škola Sira Nicholase Wintona v Kunžaku. Škola, která nese jeho jméno, se nechala přejmenovat před dvěma lety. O souhlas tehdy požádala samotného Wintona. "Ani nevím, jak se tomu vyhnout. Je to pro mě čest," odpověděl tehdy Winton. - čtěte Zachránce dětí Wintona rozplakaly tisíce studentů

Škola připravila hned tři akce. V úterý - v den Wintonových narozenin - poběží žáci i učitelé na jeho počest štafetu na sto metrů kolem školy. Zároveň chystají výstavu akvarelů staré Prahy, které jim Winton věnoval.

Žáci už také stihli Wintonovi poslat do Anglie dárek - fotografie, na nichž mu přejí všechno nejlepší k narozeninám. "Prezentace fotek je podmalovaná písničkou, kterou děti samy nazpívaly," doplnila Eva Krafková ze Základní školy v Kunžaku.

Významné jubileum sira Wintona se chystá připomenout i Praha. Na úterý je naplánováno slavnostní otevření Sadu zachránců dětí na pražském Petříně.

"Sad se nachází v nové rekultivované části pražského Petřína, kde byly vysazeny mladé jabloňové stromy jako vzpomínka na lidi, kteří s nasazením vlastních životů ukrývali za 2. světové války židovské děti," řekla Zuzana Křížková z projektu Winton Train - Inspirace dobrem s tím, že součástí sadu je i pramen pojmenovaný po Wintonovi.

Winton = utajený zachránce

Jméno sira Nicholase Wintona se do povědomí dostalo relativně nedávno - před dvaceti lety. Dlouho však nikdo nevěděl, že do naší historie zasáhl mnohem dříve. 

sir winton

Nicholas Winton se také ve Velké Británii angažoval v péči o staré lidi a byl za to britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. V roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka. Z iniciativy žáků Základní školy v Kunžaku vznikla před dvěma lety petice, v níž žádají norský parlament, aby Siru Nicholasi Wintonovi udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu za mír. K 17. květnu 2009 nesl petiční arch přes 70 000 podpisů

Britský bankovní úředník Nicholas Winton si těsně před začátkem 2. světové války uvědomil nebezpečí nastupujícího nacismu. Místo dovolené, kterou chtěl strávit na lyžích ve Švýcarsku, odjel tehdy do Prahy, aby tu zachránil židovské děti, jimž hrozila smrt ve vyhlazovacích táborech.

Od března do září 1939 z Prahy do Londýna vypravil přes hitlerovské Německo celkem osm vlaků a do Velké Británie odvezl 669 dětí. Těm ale musel nejprve najít v zemi náhradní rodiny.

O svém činu Winton dokázal mlčet celých padesát let. Jeho žena Greta však po letech náhodou při vyklízení půdy našla dokumenty, které se týkaly právě dětských vlakových transportů. Spojila se s historičkou Elisabeth Maxwell, která zorganizovala setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC.

Vlak se chystá na cestu Praha - Londýn

K vůbec největšímu transportu, který Winton naplánoval na 3. září 1939, aby zachránil 251 dětí, nikdy nedošlo. 1. září 1939 vypukla 2. světová válka.

Wintonův poslední vlak ale nakonec vyjede - o sedmdesát let později. Dne 1. září 2009 vypraví České dráhy vlak, který projede tehdejší trasu Praha – Londýn. V dobových vagonech, tažených parní lokomotivou, pojedou některé "jeho" děti i jejich potomci. Vlak by měl 4. září přivítat v Londýně Sir Winton osobně.

"Co dokázal Nicholas Winton, je neuvěřitelná věc. Když jsem si uvědomil, že to bude sedmdesát let a sir Nicholas se letos dožije stovky, napadlo mě, že by bylo skvělé nějak ten příběh připomenout," říká Zbyněk Honys z Českých drah.

Den před tím - 31. srpna - by měl být v Praze k vidění dokument nazvaný Nickyho rodina od slovenského režiséra Matěje Mináče. Stejný režisér už natočil o Wintonovi dokument Síla lidskosti, který zachycuje zpovědi Wintonových dětí i jejich zachránce. Dokument získal jako první český film americkou televizní cenu Emmy.

"Jeho dlouhověkost je určitou kapkou spravedlnosti. On si to zaslouží, protože udělal tolik dobra na světě a dělá ho stále. Pánbůh ho za to obdaroval," řekl ČTK u příležitosti Wintonových narozenin Mináč.

winton train - Inspirace dobrem

Speciální vlak zvaný Winton Train byl představen 19. května v PrazeProjekt Winton Train – Inspirace dobrem vznikl díky inspiraci autentickým příběhem Nicholase Wintona a 669 dětí, které na vlastní riziko, bez mandátu vlád, zpravodajských služeb nebo mezinárodních institucí zachránil.

Vlak vyrazí z Hlavního nádraží v Praze a dorazí na Liverpoolské nádraží v Londýně. Pro jízdu Wintonova vlaku z Prahy do přístavního města v Nizozemsku Hoek van Holland se použije souprava exkluzivních historických vozů 1. třídy a společenských vozů z Maďarska a dvou vozů 1. třídy z Německa. Pro reprezentační účely bude souprava vlaku doplnila o Masarykův salonní vůz z roku 1930.

Zdroj: www.wintontrain.eu

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Pavel začal čistit Pražský hrad, nechce muže blízké Zemanovi a Mynářovi

Premium Nově zvolený český prezident Petr Pavel chystá na Pražském hradě velké personální změny. Podle informací MF DNES by...

Počasí komplikuje dopravu, hasiči zasahovali u nehod, varují před uzavírkami

Sníh a povětrnostní podmínky v pondělí komplikují dopravní situaci napříč republikou. Hasiči z Ústeckého kraje...

ANO už není, co bývalo, míní Vondrák. Předsednictvu nabídne svou funkci v hnutí

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák je připraven vzdát se funkce místopředsedy hnutí ANO. „Ano, jsem připraven tuto...

Šéfa BIS Koudelku jmenuji generálem při nejbližší příležitosti, potvrdil Pavel

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Mohlo by vás zajímat