Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Nejprve Kalouskův šibeniční rozpočet, až pak se rozjede reformní vlak

  14:54aktualizováno  14:54
Nečasova vláda dostala ve Sněmovně zelenou a může rozjet reformní vlak, jehož cesta je naplánována na šest let. Nejprve ale musí zamávat rozpočtovou plácačkou, kterou vyrábí v šibeničním kalupu. Už tak rozbitou cestu do cíle navíc zalily povodně.
Nečasova vláda dostala ve Sněmovně zelenou a může rozjet reformní vlak. Ilustrační foto

Nečasova vláda dostala ve Sněmovně zelenou a může rozjet reformní vlak. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Mluvím o tom pořád, říkám to všude a znova to opakuji: prioritou je rozpočet," říká k prioritám vlády, která dostala důvěru díky jasné převaze 118 koaličních poslanců, ministr financí Miroslav Kalousek.

Rok za rokem

Září 2010 - konečné ozhodnutí o tom, zda se uskuteční nové státní maturity

říjen 2011 - termín pro dokončení změn ve vypočítávání výše důchodů

2011 - učitelům vláda přidá 2,1 miliardy na platy na úkor ministerstva obrany

2012 - učitelé dostanou další 4 miliardy navíc

2012 - do konce roku hodlá vláda plně otevřít český poštovní trh

2012 - nejpozději v tento rok chce odstranit vláda degresi daně z příjmu fyzických osob - daňové zvýhodnění osob s příjmem nad šestinásobkem průměrné mzdy

2013 - do té doby budou platit zaměstnavatelé nemocenskou po dobu 12 dnů po prvních třech neplacených dnech. Poté bude nemocenská placená zaměstnavateli vrácena na současnou délku 7 dnů po prvních třech neplacených

2013 - nejpozději v tomto roce bude dosahovat schodek veřejných rozpočtů maximálně 3 % HDP

2015 - konec zmrazení mezd učitelů od roku 2012

2016 - pokud Nečasova vláda prosadí své plány, v tomto roce by kabinet, který vzejde z příštích voleb v roce 2014, mohl navrhnout vyrovnaný rozpočet (za předpokladu hospodářského růstu po předchozí roky)

Strážce státní kasy dostane od kolegů návrhy za jednotlivé resorty už 23. srpna. "Běžně se pracuje na podrobném rozpočtu zhruba čtyři měsíce, my máme deset dní," posteskl si ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Časovou tíseň při přípravě úsporného rozpočtu si uvědomuje i premiér Petr Nečas, ale rychlé jednání je podle něj nutné. "Další nezbytný krok určily povodně na severu Čech. Musíme se v co nejkratší době vypořádat s jejich následky," zdůraznil Nečas. Osobním úkolem v nejbližší době pro něj je restrukturalizace Úřadu vlády.

Po rozpočtové mantře a vyjasnění, kolik peněz který resort dostane, už se budou moci ministři naplno věnovat svým písečkům.

(Ne)jasné úspory na vnitru a obraně a čekání na audity

"Jmenování týmu odborníků, který připraví Bílou knihu armády o jejím dlouhodobém rozvoji, a audit akvizic v majetkové sekci," vyjmenovává ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), co jej bude zaměstnávat v nejbližších týdnech.

Jeho kolega Radek John (VV), jenž vede další silový resort vnitro, tak jasno zatím nemá. Sestavil expertní skupinu, která má přijít s jednotlivými kroky právě 23. srpna. Z dosavadních výroků lze vytušit, že škrty ve výši 8,3 miliard se dotknou hasičů a policistů. Chystá se transformace policie, cílem je menší, výkonnější a lépe placený policejní sbor.

Na audity, jejichž výsledky dostane na konci srpna, se spolehne při plánování i další véčkařský ministr Kamil Jankovský, který vede místní rozvoj. "V tuto chvíli se na ministerstvu dokončuje personální i procesní audit," sdělil mluvčí ministerstva Jan Štoll.

Stírání rozdílů ve zdravotnictví, přeměna justice

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se pomalu ponořil do reformy justice. "Už na ní pracují odborníci z legislativní a justiční sekce, konkrétní obrysy bych rád v nejbližších dnech představil veřejnosti," uvedl.

CO s Národní galerií?

Pro ministra kultury Jiřího Bessera je v tuto chvíli nejdůležitější Národní galerie. Již zrušil výběrové řízení na jejího nového ředitele a vypíše nové tak, aby jmenování Knížákova následovníka nastalo k 1. červnu 2011. více čtěte zde

Osobní prioritou ministra zdravotnictví Leoše Hegera je setřít rozdíly ve zdravotnické péči mezi regiony a rozvoj jednotlivých oblastí medicíny vyváženě podle potřeb pacientů. "Chci revidovat systém informatiky v celém zdravotnickém prostředí. Cílem je alokovat zdroje, které jsou k dispozici, co nejracionálněji," napsal v chatu se čtenáři iDNES.cz. (celý on-line rozhovor s Hegerem najdete zde)

Ideální střední škola

Až se ministr Josef Dobeš půjde 1. září podívat do dvou naprosto rozdílných škol (pro děti s handicapem a naopak pro exterémně nadané), bude už znát nejen rozpočet školství, pro které jeho Věci veřejné vyboxovaly výhody, ale i postoj vlády ke státním maturitám; Dobeš je chce od roku 2011.

Do konce roku pak chce připravit model ideální střední školy. "Zatím jsou střední školy naplněny pouze ze 70 procent. Jsou zde značné rezervy pro úspory. Proto musím konzultovat s hejtmany jednotlivých krajů, pod které střední školy spadají, jak systém zefektivnit," vysvětlil Dobeš.

Škrtající cestovatelé: jeden doma, druhý ve světě

Hodně akčně zatím působí ministr dopravy Vít Bárta, který zastavil prakticky všechny stavby na železnici na úkor silnic. Každý pátek pak vyráží do některého z krajů; už byl na Ostravsku, Děčínsku a naposledy na Liberecku, kde se seznámil se škodami po povodních a potvrdil seznam, které cesty a tratě se nebudou stavět.

Od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se cestování tak nějak očekává. Jeho brouzdání světem jej v nejbližší době kromě nejbližších sousedských států zavede i do USA na pravidelnou návštěvu sídla OSN v New Yorku. "Pak plánuji navštívit také Paříž a Londýn," řekl Schwarzenberg.

dávky: Bude více kontrol

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se po rozpočtovém sprintu chystá na dva maratony. Plánuje ntenzivní kontroly zejména nelegálních zaměstnanců z ciziny a vydávání sociálních dávek. "Do druhé sady témat patří příprava důchodové reformy, reformy sociální sítě či upravování zákoníku práce," dodal ministr.

Kromě rušení ambasád v rámci úspor se zaměří na prohloubení vztahů se Slovenskem, Polskem a Maďarskem. "Užší spolupráce se zeměmi Visegrádské skupiny je prioritou kvůli Lisabonské smlouvě," vysvětlil ministr.

Pohádají se o obnovitelné zdroje?

Plánované snižování počtu zastupitelských úřadů zajímá i šéfa reposrtu průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Má obavu, aby nebyl ohrožen český zahraniční obchodu, na němž závisí 70 procent HDP.

Kocourek také chystá novelu energetického zákona, v níž přijdou na přetřes obnovitelné zdroje energie, a dlouhodobější strategické materiály jako Státní energetická koncepce a Exportní strategie pro roky 2011 až 2016.

Bude zajímavé sledovat, jakým oponentem mu bude ministr životního prostředí Pavel Drobil, který chtěl "dýchat za český průmysl", ale nakonec stanul v čele zeleného resortu. O konkrétních krocích mlčí, ale už stihl zavést dress code a provést řadu personálních změn; padl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek či ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová, oba spojení se Stranou zelených.

Povodně, kácení a spravedlnost pro zemědělce

Vyjednání spravedlivých podmínek pro české zemědělce, co dál s Lesý ČR a zajištění lesní těžby pro rok 2011, tak zní dva z úkolů ministra zemědělství Ivana Fuksy. A výčet pokračuje...

"Třetím bodem je práce na protipovodňových opatřeních, tedy budování suchých poldrů a obnovení remízků. Čtvrtou kategorií je otázka eroze půdy, pátou pozemkové úpravy. Reforma by měla umožnit pozemky zcelovat a směňovat tak, aby se ke svému pozemku mohl dostat každý," vysvětlil Fuksa a dodal, že v současnosti se řada majitelů k pozemku nedostane, protože ty jsou častokrát zceleny ve velkých lánech.

Autor:

  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Současný způsob ochrany vlků je proti zdravému rozumu, říká chovatel

V České republice roste počet vlků. Pastevci se potýkají se ztrátami na hospodářských zvířatech a požadují možnost...

Dotáhnout pozemky, pak se dostavba D11 zrychlit dá, přislíbil i ministr

Už i z úst ministra dopravy zazněl optimistický termín, kdy by se dálnice D11 mohla na východě Čech dotknout hranice s...

David Černý navrhl most ve tvaru lokomotivy, spojí dva domy na Kolbence

V městská části Praha 9 by do dvou let mohl být k vidění nový originální most ve tvaru lokomotivy od Davida Černého....

Ministryně Maláčová žádá kvůli IT systémům svolání Bezpečnostní rady státu

Ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání Bezpečnostní...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....