Seznamte se: devět oceněných dobrot z Pardubického kraje

  10:10aktualizováno  10:10
Pokud při nákupu potravin nehledíte jen na cenu a navíc oceníte regionální výrobce, čtěte pozorně. Odborná porota nedávno opět vybrala v devíti kategoriích kvalitní potraviny z Pardubického kraje. Podmínkou byl jejich zdejší původ, a to i z hlediska surovin.

Vedoucí provozu Milan Novotný u vyhlášených špekáčků z firmy Rosické uzeniny | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Oceněné potraviny musí pocházet alespoň ze 70 procent z místních surovin, hlavní surovina produktu má pocházet stoprocentně z daného kraje," uvedl jeden z pořadatelů třetího ročníku soutěže o titul Regionální potravina Pardubického kraje, Vladimír Šabata ze společnosti Agrovenkov.

Do soutěže se mohou každý rok se svými výrobky přihlásit malí a střední potravinářští producenti. Zájem o ni stoupá - jestliže do soutěže Regionální potravina Pardubického kraje vloni přihlásilo 17 výrobců 66 potravin, pak letos bylo firem 27 s přesnou stovkou výrobků.

Rosické špekáčky

Výrobce: Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti
Podle poroty je nadstandardní charakteristikou špekáčků jejich chuť a vůně. "Za co si ocenění naše špekáčky zasloužily? Je v nich maso! Dodržujeme receptury!" řekl předseda rosického družstva Václav Blažek. Rosické družstvo si zpracovává všechnu svoji produkci zvířat na vlastních jatkách a má deset vlastních prodejen.

Mailandr salám

Výrobce: Zdeněk Kořínek
Mailandr salám vyrábí uzenář z Nabočan u Chrudimi z libového vepřového a hovězího masa a vepřového sádla bez přidání vody. Rodinná tradice Kořínků se zrodila už v roce 1923, firma má sedm vlastních prodejen.

Polooštěpek - pařený sýr

Výrobce: Miltra B
Městečko Trnávka Polooštěpek pařený sýr je lahodný sýr mýdlového tvaru o hmotnosti 150 g. Vyrábí se z kvalitního kravského mléka, které je dodáváno z vlastních chovů. Je bez konzervantů, vhodný pro bezlepkovou dietu a diabetiky. Mlékárna je jediným výrobcem sýrů takzvaného salámového tvaru v České republice. V uplynulých 110 letech nebyla výroba nikdy přerušena.

Smetanový jogurt - brusinka

Výrobce: Choceňská mlékárna
Nový smetanový jogurt s příchutí brusinka má originální chuť. Vznikl kombinací jednoho z nejlahodnějších jogurtů Choceňského smetanového jogurtu a brusinkové příchuti. "Také Choceňská mlékárna má dlouhou více než osmdesátiletou tradici výroby mléčných produktů, vedle jogurtů a tvarohů jsou známá hlavně její pomazánková másla," uvedl Vladimír Šabata.

Borovský kulatý chléb

Pavel Krejčí s proslulým kulatým chlebem z pekárny v Borové

Pavel Krejčí s proslulým kulatým chlebem z pekárny v Borové

Výrobce: Věra Krejčí - Borová
Při výrobě kulatého chleba o hmotnosti 1150 gramů nepoužili v Borové žádné látky pocházející z geneticky modifikovaných organismů. Složení chleba je jednoduché -voda, pšeničná a žitná mouka chlebová, sůl a kmín. Ale ten výsledek stojí za to! Pekárna s parní sázecí pecí používá klasické třístupňové vedení kvasu.

Hlinecká medovina

Výrobce: Medovinka Hlinsko
Hlinecká medovina je jednou z letošních novinek společnosti Medovinka. Vyrábí se studenou cestou, bez dolihování, barvení, konzervačních látek a cukru. Používaná voda je z Hamerské přehrady. Jde o čistý přírodní produkt z nektarového a medovicového medu původem z Hlinecka. Medovina obsahuje 13 procent alkoholu.

Perníkové minidezerty

Výrobce: JaJa Pardubice
Perníkové minidezerty v kazetách jsou výrobky z medového perníkového těsta plněné různými náplněmi před pečením, Po upečení se zdobí šlehaným trvanlivým krémem. "Chci jít dopředu a dělat další řadu perníkářských výrobků, které jsou úplně něco jiného než s tradiční marmeládou a čokoládou," řekla Jarmila Janurová, jejíž firma se před několika týdny převedla na firmu JaJa Pardubice.

Med medovicový - lesní

Výrobce: Pavel Valenta
Pavel Valenta pokračuje v tradici svého dědečka, chová 40 včelstev v Němčicích, Dřítči a v blízkosti Kunětické hory. V jeho nabídce je med květový, luční, květový smíšený i květový pastovaný. "Med medovicový lesní je stoprocentní přírodní produkt bez dalších přidaných cizích látek. Včely ho získávají většinou v lese sbíráním sladkých šťáv - takzvané medovice," uvedl Pavel Valenta.

Čerstvá hlíva ústřičná

Výrobce: Jiří Paseka, Doly u Luže
Hlívu ústřičnou pěstuje Jiří Paseka na kvalitním českém substrátu z Pardubicka. "Jako jediná pěstírna v České republice při ošetřování houbových kultur nepoužívám agresivní chemii. Tím zaručuji unikátní kvalitu," uvedl pěstitel. Zaměstnanci rodinné firmy každý den sbírají čerstvé houby, které bez mezičlánků, zdlouhavé dopravy a skladování dodávají přímo k spotřebiteli - kvůli ochraně před zapařením volně nebo v papírových sáčcích.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz