Nejen Grulichovi vadí premiérovi poradci

  18:07aktualizováno  18:07
- Ministr vnitra Václav Grulich se důrazně ohradil proti tomu, že ve funkci externího bezpečnostního poradce premiéra Miloše Zemana působí bývalý vysoký důstojník krajské policejní správy v Ostravě, s nímž Grulichův resort rozvázal pracovní poměr. "De facto vlastně je to vyjádření nedůvěry mně a policejnímu prezidentovi (Jiřímu Kolářovi)," řekl Grulich.

"De facto vlastně je to vyjádření nedůvěry mně a policejnímu prezidentovi (Jiřímu Kolářovi)," řekl Grulich v pořadu České televize V pravé poledne k tomu, že zmíněný poradce vypracovává hodnocení postupů jeho resortu a Policejního prezídia.

Jméno zmíněného Zemanova poradce ministr nesdělil. Mladá fronta Dnes ale 17. března napsala, že poradcem předsedy vlády se stal bývalý šéf severomoravské zásahové jednotky policie Vladimír Ustyanovič, který byl podezírán ze zneužívání pravomocí a jiných nezákonných praktik. Stíhání Ustyanoviče bylo podle deníku sice zastaveno, ale ředitel severomoravské policie jej stejně odvolal z funkce.

Kvality premiérových poradců se dnes v pořadu staly několikrát terčem kritiky. Zneklidnění nad jejich působením neskrýval člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za Unii svobody František Ondruš. "Poradci existují, nikdo přesně neví, kolik jich je. Neznám jejich počet, jména. Přesně není řečeno, do čeho zasahují," zhodnotil situaci. Podle něj není ani jasné, zda a jak jsou poradci prověřeni pro styk s tajnými údaji. Premiér Zeman dnes před odletem na státní návštěvu Norska vyloučil, že by se místo něj o tajné služby starali jeho poradci.

Ondruš soudí, že Zeman by měl na tyto otázky "naprosto průhledně a transparentně" odpovědět, aby předešel spekulacím. Někteří poslanci i novináři se již loni snažili od premiéra oficiálně získat informace o jeho sboru poradců, ale Zeman delší dobu odmítal tyto věci zveřejnit. Grulich dnes znovu hájil práci elitních policejních útvarů, jež se zabývají bojem proti organizovanému zločinu a ekonomické kriminalitě.

Výhrady k jejich činnosti má premiér Zeman, což vedlo v minulých dnech k jejich otevřené polemice. Grulich opět neskrýval, že v řízení útvarů určité problémy existují, ale tyto věci se prý prošetřují. Jakmile se ale podle něj debata o této věci dostane na politickou úroveň a vznikne spor politických představitelů, útvary se dostávají do "politického mlýna". Grulich rozhodně popřel, že by tento mlýn "roztočil" on či policejní prezident Jiří Kolář.

"Roztočil to ten, kdo vychází z neúplných informací a kdo povyšuje některé osobní vztahy... nad práci těchto útvarů a policie jako celku. Ministr vnitra to nebyl," řekl. Opět nepopřel, že lidé z premiérova okolí se ho snažili při obsazování policejních postů ovlivnit. Mezi premiérovy poradce patří i bývalý šéf severomoravské zásahové jednotky policie Vladimír Ustyanovič, který byl podezírán ze zneužívání pravomocí a jiných nezákonných praktik a jeho angažmá Grulich kritizoval už dříve.

"Pan Ustyanovič je takzvaný externí poradce a já jsem od něj do této doby nedostal žádnou expertízu, žádné stanovisko a v žádném případě jsem se nerozhodoval na základě jeho názorů. Kdyby se mne na to pan ministr Grulich zeptal, tak bych totéž řekl i jemu," poznamenal k tomu dnes Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

Ilustrační snímek

Podvodníci přišli s novou metodou, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Tentokrát se vydávají za údajné exekutory a...

Můžou e-cigarety zabíjet? Odpoví prezident Komory elektronického kouření

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Spojené státy chtějí zakázat elektronické cigarety s příchutí. Trumpova administrativa tak reaguje na stovky případů...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz