Nejbohatší obec si žije díky těžbě uhlí. Nejchudší sní o mladých rodinách

  13:26aktualizováno  13:26
Malé Březno na Mostecku vs. Svinařov na Kladensku. Papírově nejbohatší a nejchudší obec v Česku. Zatímco ta první vzkvétá díky nedaleké těžbě uhlí a díky tomu tu mají například obecní bazén, dopravu zdarma a důchodcům přilepšují tisícovkou na zdravotní péči, v té druhé tu řeší i drobné výdaje. Přesto i tady lidé žijí spokojeně.

Malé Březno (vlevo) bylo v roce 2018 nejbohatší obcí v Česku. Naopak středočeský Svinařov byl podle ministerstva financí nejchudší. | foto: koláž iDNES.cz

Z krajiny se vynoří obří těžební stroje, po necelém kilometru zmizí za kopcem a po chvilce se rozevře údolí s malebnou vískou Malé Březno. Zaujme na první pohled. Nové silnice, nové fasády původních domů i nově postavených vilek, opravené památky, moderní veřejné osvětlení, kamerový systém, špičkový sportovní areál s bazénem.

Malé Březno nedaleko severočeského Mostu těží z toho, že je na jeho katastru uhlí. Doslova. Z dobytého nerostu těžaři odvádějí obci peníze. Loni to bylo 39 milionů, což výrazně pomohlo k tomu, aby celkový roční příjem přepočtený na obyvatele – přes 300 tisíc korun na jednoho – udělal z Malého Března nejbohatší obec v Česku. 

Fotogalerie

Je to paradox, protože za bývalého režimu hrozil obci právě kvůli těžbě uhlí zánik. Tam, kde dnes stojí, měla vyrůst výsypka. Nakonec se zbouraly okolní Vršany, Bylany a Holešice. Malé Březno bylo uchráněno a místo pro výsypku se našlo jinde. 

Obec přežila a díky uhlí se jí nyní daří. „Jsme tady spokojení,“ odpoví s úsměvem starší dáma na zahradě domku. „Důchodcům obec dává tisícovku ročně na zdravotní péči a po šedesátce po každých pěti letech dárkovou poukázku na další tisíc korun,“ líčí.

Děti dostávají dva tisíce na školu v přírodě a tři tisíce na letní rekreaci, ať jedou s rodiči kamkoli. Obec jim platí i dopravu do školy. Každý z 220 obyvatel dostává poukázky na volnočasové aktivity v hodnotě čtyř tisíc a každá domácnost pět tisíc korun na otop.

„Nestěhovala bych se,“ dodá žena a zmizí v domku. Naopak do obce míří další. Radnice zasíťovala parcely, na kterých nyní roste dalších 13 rodinných domků, a plánuje dům s jedenácti byty.

Obecní benefity však lákají i filuty. „Stává se, že někteří lidé si sem chtějí účelově přihlásit trvalé bydliště, aby náš sociální systém mohli zneužívat. Jenže na příspěvek není právní nárok a nemusí být přiznán,“ říká starosta František Štrébl.

Na každém rohu je vidět, jak obec vzkvétá. „Tady máme prvotřídní hřiště na hokejbal a na inline hokej,“ ukazuje starosta na sportovní areál. „Od letošní sezony tady bude hrát místní klub druhou ligu, ale hrála se tady i extraliga, když hřiště využívaly kluby z Mostu. Povrch je stejný jako ten, na kterém se hrálo mistrovství světa,“ dodává.

Vedle je další hřiště, bazén s lehátky, moderní budova s občerstvením, zázemím a bytem pro správce. Služební škodovkou starosta projíždí obcí a ukazuje, co dalšího se za poslední dobu změnilo. Odbahněný rybník na návsi s novými kamennými břehy, opravený dům kultury s malou tělocvičnou, veřejné osvětlení s LED svítidly, nové dětské hřiště, kaple, hřbitovní zeď a kolumbárium, kostel, na jehož opravu dala církvi obec peníze, statek s kompletně novou střechou. „Ve špejcharu by mohla být nějaká reprezentativní místnost, například obřadní síň,“ uvažuje Štrébl.

Po několika zbouraných budovách původního rozpadlého statku tu zbyla louka. „Mělo by tady být komunitní a volnočasové centrum,“ říká Štrébl a vytahuje z desek vizualizaci areálu za 140 milionů. „Domov pro seniory, bytový dům, restaurace s obchodem a sportovní halou s posilovnou, sauna a bowling,“ líčí. Obyvatelé vesničky mají možnosti, které nemají v leckterých městech. Mohou třeba využívat místní kabelovou televizi a připojení k internetu.

Až těžaři odejdou

Malé Březno mělo loni příjem 65 milionů korun, těch 39 milionů od těžařů v loňském roce byla úhrada za předešlé dva roky. Peníze za dobývání nerostu bude dostávat ještě v následujících letech. Platí se za to, že je obec ochotna strpět těžaře na svém katastru, přitom odsud už těžařské stroje vidět nejsou, přesouvají se blíž k Mostu, a lidi z vesničky už jen občas obtěžuje prach a hluk.

Dluhy a příjmy

Skutečně chudé a bohaté obce

  • Vedle obcí, které jsou papírově nejbohatší či nejchudší, jiné žijí z velkých peněz nebo naopak v dluzích dlouhodobě.
    Příkladem té bohaté je šumavská Modrava. Vesnice se sedmdesátkou lidí má našetřené peníze z dob, kdy jí do rozpočtu plynuly odvody daní uhlobarona Zdeňka Bakaly, který zde vlastní dům a měl zde i trvalý pobyt. Modrava si tak mohla dovolit dávat lidem třeba každoročně pod stromeček tři tisíce korun, příspěvek na topení 7,5 tisíce korun, na narozené dítě dvacet tisíc či na sešity pro prvňáčka tři tisíce, pět tisíc na letní tábor.
  • V Chvalovicích na Znojemsku se bývalá celnice proměnila v kasina. Ještě před rokem tu bylo přes čtrnáct set automatů a obec měla díky penězům z hazardu rozpočet 165 milionů korun. Pro 630 lidí.
  • Naopak malá obec Prameny u Mariánských Lázní se už roky potýká s dluhy – více než milion korun na hlavu a dohromady přes sto milionů. Zadlužila se po neúspěšných plánech na stáčení minerální vody.

Jenže těžaři jednou odejdou, obec si proto přebytečné peníze ukládá. Zhruba 300 milionů korun má na termínovaných vkladech ve dvou bankách, což jí vynáší zhruba osm milionů korun ročně.

To je skoro jako celý roční rozpočet menší obce Svinařov šest kilometrů od Kladna, je jen o milion vyšší, než kolik vydělají Březnu peníze v bankách.

Přestože je za loňský rok podle ministerstva financí Svinařov papírově nejchudší obcí v zemi s 12,4 tisíce korun na osobu, funguje tu samoobsluha, dvě hospody, kadeřnictví. Pro děti nové dětské hřiště i hřiště s umělým povrchem na návsi. „Peněz není moc, ale snažíme se vše budovat z vlastních ušetřených peněz. Když přijdete na náves, tak ta je opravená. Děláme to tak, aby oko vidělo to hezké, boční ulice, kde bydlí starousedlíci, jsou na tom hůře,“ vypráví starosta Jaroslav Pružinec.

Má pravdu. Většina z ulic mimo střed obce je důkazem velké investiční akce – plynofikace. Podle asfaltových záplat je poznat, kudy vedou přípojky.

„Žije se tu super, máme to kousek do Kladna, půl hodiny do Prahy. Děti chodí do vedlejší obce do školky. Ideální,“ říká mladá maminka na dětském hřišti.

„Musíme si na všechno našetřit, protože ještě splácíme úvěr na kanalizaci z minulosti, který byl pět milionů korun. To je pro nás sedmdesát tisíc korun měsíčně, které budeme ještě rok platit,“ vypočítává starosta obce s rozpočtem 9,25 milionu.

A tak si našetřili postupně třeba na ojeté hasičské auto. Za 350 tisíc korun koupili z Německa třicet let starý mercedes.

Obec teď sní o tom, jak se jednou rozšíří – o mladé rodiny. Zasíťované pozemky tu stojí od tisíce do třinácti set korun za metr čtvereční.

Malé Březno (červená značka), Svinařov (modrá)

Malé Březno (červená značka), Svinařov (modrá)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Turistů na jihu Čech přibývá. Zámek Krumlov hlásí pokles, ale větší výdělek

Nejen v letních měsících zaplní historické centrum Českého Krumlova a zámek...

Do Jižních Čech zavítalo ve druhém čtvrtletí letošního roku více turistů, než ve stejném období loni. Kraj si v...

Bojovníci za práva zvířat procházejí Prahou. V průvodu jdou stovky lidí

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtějí upozornit na násilí, jehož se lidé...

Najdete na iDNES.cz