Kvůli nádoru málem přišel o nohu. Chlapec dostal protézu, která roste s ním

  17:49aktualizováno  17:49
Úspěch slaví lékaři z pražské nemocnice Na Bulovce. Podařilo se jim implantovat první neinvazivně rostoucí endoprotézu kolenního kloubu v Česku. Ovládá se pomocí elektromagnetů, roste proto spolu se svým nositelem - desetiletým Samuelem.

V nemocnici Na Bulovce lékaři vůbec poprvé v Česku úspěšně implantovali neinvazivně rostoucí endoprotézu kolenního kloubu. Pacientem byl desetiletý Samuel (23. října 2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dítě chodí do čtvrté třídy. Když ho začátkem června rozbolelo pravé koleno, rodina to nejdřív řešila mastičkami. „Mazal jsem si to i na škole v přírodě. Ale pořád to nepřestávalo,“ vypráví Samuel. Po několika týdnech začal Samuel kulhat, a tehdy rodina navštívila lékaře v Brandýse nad Labem.

„Ošetřující lékař zpozoroval při rentgenu nepravidelnost na kosti, týž den proto pacienta odeslal do Bulovky,“ popsal lékař Jan Lesenský z ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce, který zákrok provedl. 

Lékaři Samuelovu bolest v koleni diagnostikovali jako osteosarkom - velmi vzácný zhoubný nádor kosti. Ten postihuje přibližně pět lidí z milionu, většinou pacienty mezi 10 a 18 lety. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti kolene.

Fotogalerie

„Nikoho z rodičů nenapadne, že devítiletý kluk nemá natažený vaz nebo modřinu, ale že má nádor,“ vysvětlila Samuelova matka. „Bohužel se často říká, že dítě roste. Že když ho něco bolí, tak je to tím, že roste. Kdyby ho bolely obě nohy, tak to bych připisovala růstu, ale když ho bolí jedna noha, tak je to podezřelé,“ doplnila. 

Po biopsii a určení diagnózy pak Samuel podstoupil více než dvouměsíční předoperační chemoterapii. Před necelým měsícem pak lékaři Samuelovi implantovali první neinvazivní rostoucí endoprotézu kolenního kloubu v Česku.

Implantát za milion korun

Jelikož Samuelův nádor prorostl do části kosti, která navazuje na kolenní kloub, lékaři museli vyříznout celou kolenní část stehenní kosti. „Není technicky možné nahradit jednu zbývající kost, musí se nahradit mechanika celého kolenního kloubu, i ta protilehlá strana kloubu,“ popsal Lesenský. 

Jelikož Samuel ještě poroste, lékaři čelili dilematu. Měli několik alternativ, jak kolenní kloub nahradit. Jedním z nich byla klasická tumorózní náhrada - ta by však znemožnila růst nohy a chlapec by měl v dospělosti nohy výrazně rozdílně dlouhé. Dřívější rostoucí endoprotézy měly naopak tu nevýhodu, že pro jejich prodloužení byla často potřeba operace a vyjmutí náhrady. „Pacienti prochází chemoterapií a je tam obrovské riziko zanesení infekce,“ nastínil Lesenský.

„Námi implantovaná rostoucí endoprotéza je výjimečná zejména neinvazivní metodou prodlužování pomocí elektromagnetické indukce, a to až o pět centimetrů,“ uvedl primář ortopedické kliniky Radovan Kubeš. Endoprotéza má v sobě uložený elektromotorek. „Ten vytlačuje nahoru vnitřní píst, aby bylo docíleno růstu,“ vysvětlil Lesenský. „Nahoře je necementovaný dřík. Má porózní strukturu, která kosti umožňuje růst přímo ze dříku, což docílí úplné splynutí kosti a endoprotézy,“ doplnil Lesenský. 

Pod kůží má proto Samuel voperované čidlo. Elektromagnetickou indukcí se pak pohání motorek uvnitř protézy - to se dělá přes kůži a libovolně často.

„Celkový délkový zisk tedy bude dostačující po celý zbytek růstu pacienta, bez nutnosti dalšího operačního zásahu,“ uvedl Kubeš. Implantát podle lékařů stál přes milion korun.

Těšíme se na další výlety

Samuel už má za sebou první pooperační kontrolu, na které mu lékaři endoprotézu poprvé prodloužili. V současnosti chlapec podstupuje pooperační chemoterapii, která by měla skončit v lednu 2019. Pak by se měl vrátit do normálního života. Ortézu bude nosit ještě dva měsíce. Bolesti podle matky nemá. 

„Máme rádi hory, chození, trochu i lezení. Už jsme pár kopečků zdolali, tak doufám, že s tou protézou budeme zdolávat čím dál vyšší a vyšší,“ popsala plány Samuelova matka.

Chlapec má totiž velkou šanci na úplné uzdravení. V jeho prospěch hrálo podle Lesenského hned několik faktorů - především žádné z vyšetření neukázalo na přítomnost metastáz. Větší šanci na vyléčení mají také mladí pacienti. „Samuel se nachází na dolním spektru osteosarkomu,“ komentoval Lesenský. Podle něj je také výhodné to, že se nádor nachází na končetině.

Ještě před třiceti lety se však drtivou většinu pacientů s osteosarkomem  nedařilo zachránit. „V dnešní době moderní medicína nabízí šanci na uzdravení přibližně 70 procentům nemocných,“ řekl Lesenský. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz