Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

aktualizováno 
Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu, kdy jsem ho zahlédl, jsem měl do nárazu jen dvě sekundy. Kdybych ještě chvíli přemýšlel, jsem mrtvý,“ vypráví Kadlec. Díky obrovskému štěstí vyvázl z nehody bez zranění. Reportérům MF DNES se ho podařilo najít a pořídit s ním rozhovor.

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019) | foto: Jan Kostík, HZS HMP

Strojvedoucí Tomáš Kadlec prudce zatáhl za rychlobrzdu vlaku, otočil se a dvěma rychlými kroky se vrhl od ovládacího panelu v kabině dozadu ke strojovně. Tam se zapřel rukama, předklonil a čekal na náraz. Nic dalšího už dělat nemohl.

Jeho vlak minulý týden ve stokilometrové rychlosti smetl kamion stojící v Uhříněvsi na kolejích mezi závorami.

„Vystoupil jsem dveřmi pro cestující a postával u zdemolovaného vlaku. Přiběhli hasiči a křičeli, že potřebují vytáhnout strojvedoucího. Tak jsem jim řekl, že já jsem strojvedoucí. A jen se ozvalo: Ty krá.., to snad není možný,“ vypráví Kadlec.

Osudnou vteřinu z minulého pátku si Kadlec vybavuje do detailu.

Tomáš Kadlec

„Když to narazilo, rozlítly se dveře a kolem mě z předku kabiny dál do vozu mezi cestující letěly dřevěné třísky a sklo. Já jsem náraz čekal, byl jsem zapřený a mírně předkloněný, ale lidé létali jeden přes druhého. To byl strašný pohled. Hned za dveřmi stála maminka s dítětem v náručí a druhé měla v kočárku. Dítě jí vylétlo z náručí a praštilo se o zem. Kočárek se převrátil, na zemi skončila i ta matka a pořezala se o střepy,“ líčí Kadlec.

„Za deset let jsem minul tři auta, která zůstala mezi závorami“

Každý rok dojde na českých železničních přejezdech ke zhruba 170 střetům vlaků s auty. Policisté i drážní inspektoři už několik let mluví o tom, že by jako prevence pomohlo, kdyby na přejezdech byly kamery a hazardéři věděli, že jim hrozí pokuta, když přejedou koleje navzdory blikajícím výstražným světlům. Zatím tyto kamery fungují na přejezdu v Úvalech u Prahy a brzy mají přibýt i na dalších třiceti vybraných místech.

Fotogalerie

Nehoda v Uhříněvsi se stala na přejezdu, který je v mírné pravotočivé zatáčce. Strojvedoucí tam smí jezdit rychlostí 120 kilometrů v hodině, Tomáš Kadlec tudy minulý týden v pátek projížděl stovkou. Ačkoliv zatáhl za rychlobrzdu, vlak dlouhý 78 metrů ujel po střetu ještě 182 metrů.

Osm lidí se při srážce zranilo a vlak se zhruba 220 cestujícími vykolejil. Právě to jej trochu zpomalilo, jinak by po srážce zastavil ještě dál. Škoda na vlaku, trati i nákladním autě se zatím odhaduje na víc než 35 milionů korun. Silniční přejezd se po nehodě otevřel až v pátek.

„Za posledních deset let jsem už na tom přejezdu minul tři auta, která zůstala zavřená mezi závorami. Jen díky tomu, že závory jsou dál od kolejí, se auta vešla tak, že je vlak nesrazil,“ říká Kadlec.Strojvedoucí Kadlec tvrdí, že se už roky obával, kdy do nějakého auta na tomto přejezdu v Uhříněvsi vrazí. Jen nečekal, že to bude kamion.

Před měsícem na tomtéž přejezdu zabil vlak mladíka na motorce, na jaře skočil kus odsud pod vlak sebevrah přesně v okamžiku, kdy Kadlec jel v protějším směru s vlakem.

Kámen do čelního skla

Strojvůdcem je už šestatřicet let, za tu dobu zažil několik krizových situací a srazil dva sebevrahy. „V roce 1992, ještě když jezdily pantografy, mi někdo na cestě do Benešova z lávky hodil do čelního okna kámen. To ještě nebyla bezpečnostní skla, takže se ozvala rána jak hrom a já najednou viděl, jak ze mě leje krev,“ vypráví. 

Kamion stál dvě minuty mezi závorami v Praze, osobní vlak vykolejil

Také tehdy automaticky zatáhl za rychlobrzdu, ale pak si uvědomil, že je v kabině zamčený a záchranáři by se k němu těžko dostávali, proto dojel s vlakem do Hostivaře, kde jej převzal kolega a dovezl do Říčan, kde už čekala sanitka. Pachatele policie nikdy nevypátrala, Kadlec skončil v nemocnici, kde se podrobil plastice obličeje, protože kámen jej zasáhl jen pár centimetrů nad oko.

Mašina zničená minulý pátek nyní stojí v depu v pražské Libni, strojvedoucí Kadlec v ní má ještě nějaké své věci. „Brýle a další drobnosti,“ říká. Nyní je na neschopence, podle svých slov by se už ale rád vrátil do kabiny vlaku.

Kamion tam nemá co dělat

Osmašedesátiletého řidiče kamionu se srbskými espézetkami, který stál na kolejišti déle než dvě minuty, než se přihnal vlak, policisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti a z poškození obecně prospěšného zařízení. Za to mu hrozí vězení až na osm let. „Proč zůstal stát mezi závorami, dosud nesdělil,“ řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. V neděli poslal soud šoféra do vazby.

Jeho kamion navíc neměl na této silnici vůbec co dělat. Jízdu automobilům těžším než šest tun tu zakazují dopravní značky. „Podle dopravního značení tam kamiony nesmí, pouze dopravní obsluha, jestli se zákaz vztahoval i na něj, je předmětem dalšího šetření,“ dodala Kropáčová.

Letos už 26 obětí na přejezdech

Kolik bylo krizových situací na přejezdu v Uhříněvsi před touto nehodou, není ze statistik patrné. „Pokud je auto mezi závorami, ale vlak projede kolem a nic se nestane, my se o tom nedovíme. Takový případ nám není hlášený,“ reaguje generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. „Ale tento přejezd považujeme za bezpečný, řidiči na něj nemají vjíždět, když bliká světelná signalizace – a ta v tomto případě fungovala,“ dodává.

Letos do konce srpna eviduje Drážní inspekce 133 střetů na železničních přejezdech. Při nich zemřelo 26 lidí a 71 dalších se zranilo. Je to mírný nárůst oproti loňskému roku, kdy bylo 119 srážek, při nichž zemřelo 21 lidí a 58 bylo zraněno. Jinak se ale statistika za posledních pět let příliš nemění, za celý rok se pohybuje většinou kolem 170 střetů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Najdete na iDNES.cz