Pokud porodnice uspějí, středně rizikové ženy a děti nebudou muset posílat jinam.
„Problém byl v tom, že ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na podzim zpřísněné podmínky pro získání statutu perinatologického centra. Osm nemocnic včetně naší je nesplnilo. Nemáme totiž atestované perinatology na celý úvazek,“ vysvětluje primářka gynekologicko-porodnického oddělení Městské nemocnice Ostrava Pavla Volná.
Nedonošené děti znají matku podle vůně. Denně se jich u nás narodí třiadvacet![]() |
Zástupci porodnic se změně v personálních požadavcích, kterou navrhly odborné společnosti, bránili.
Obrana pomohla
Argumentovali tím, že perinatologů (odborníků na péči o rizikové rodičky) je málo a jejich vzdělávání je komplikované tím, že musí dva roky pracovat mimo svou nemocnici v některém z dvanácti perinatologických center vyššího stupně pro těžce rizikové rodičky i novorozence.
Skoro se vejdou do dlaně. Porodnice otevírá další pokoj pro nedonošené děti![]() |
Zastal se jich i předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš, který věřil, že s ministerstvem musí dojít k rozumné dohodě.
Dosáhli toho, že ministerstvo nyní zveřejnilo novou výzvu k podání žádosti o udělení statutu perinatologického centra, v níž personální podmínku zmírnilo. Statut získá i ta nemocnice, která má lékaře připravujícího se na atestaci z perinatologie. „To splňujeme. Jen aby naše lékařka nemusela na dva roky jinam. To by nešlo,“ říká Volná.
Třetina nedonošených dětí má psychické potíže, chybí péče, varuje lékařka![]() |
Podle Čarvaše splní nové podmínky všech osm nemocnic. „Každá má jednoho až dva lékaře v přípravě. Jakmile získají statut centra, budou moci jejich lékaři absolvovat většinu potřebné praxe na svém pracovišti,“ ujišťuje Čarvaš.