Nečas navrhl zoufale málo, netrestejme úspěšné, říkají rebelové ODS

  9:52aktualizováno  17:05
Neustoupím v "milionářské dani", odmítl poslanec ODS Boris Šťastný návrh kompromisu, s nímž pro jednání o daních s rebely v klubu přišel premiér Petr Nečas. Pro Šťastného je nepřijatelné, aby byli více zdaněni lidé s nejvyššími příjmy. Další rebelové ODS považují Nečasovy návrhy za nedostatečné, nestačí jim, že by se zvýšila jen jedna sazba DPH.

U návrhu na vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy neustoupím, reagoval na nový návrh premiéra Nečase, aby se zvýšila jen vyšší sazba DPH, poslanec ODS Boris Šťastný. | foto: ČTK

"Pokládám za nepřijatelné, aby v daňovém balíčku zůstalo zavedení daňové progrese ve formě druhé sazby daně z příjmu trestající schopné a úspěšné. Existuje sto a jeden způsobů, jak se takovému kroku vyhnout," sdělil iDNES.cz  Šťastný.

"Návrh premiéra nezvyšovat horní sazbu DPH je jako sebereflexe voleb zoufale málo. Po historickém debaklu ODS je nutné zrevidovat celou vládní politiku, a ne si jen hrát s jedním procentem DPH. To problém neřeší, ale prohlubuje. ODS se musí změnit, jinak skončí jako politická strana," řekl v úterý bývalý předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Je jedním ze šestice poslanců, která při prvním hlasování ve Sněmovně smetla spolu s levicí ve Sněmovně vládní daňový balíček (více zde). Připomínky mají i další rebelové Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla, Radim Fiala a Jan Florián.

Bez jejich vláda jen stěží protlačí svůj daňový balíček. Vládní většina se od voleb v roce 2010 smrskla na pouhý 101 hlas, a to ještě s pomocí poslance Milana Šťovíčka z opozičních Věcí veřejných. Nepravidelně vládě pomáhají i nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém. Pro Doktora, který nyní působí v regionálním uskupení Jihočeši, je však zvýšení daní nepřijatelné.

Šnajdr: DPH by se teď neměla zvyšovat vůbec

Premiér Nečas na pondělní jednání výkonné rady ODS přišel s tím, že by horní sazba DPH mohla zůstat na 20 procentech a nezvyšovala by se na 21 procent, jak vláda zatím navrhuje.

Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan

Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř)

"Je to návrh dojednatelný uvnitř ODS i s koaličními partnery," prohlásil premiér po jednání výkonné rady občanských demokratů, kde byla o návrhu bouřlivá diskuse, ale usnesení na podporu takového návrhu přijato nebylo, ani se o něm nehlasovalo (více o jednání výkonné rady ODS zde).

Nečas zatím trvá na tom, aby se od ledna zvedla nižší sazba DPH, která platí například pro potraviny, léky či tiskoviny, ze 14 na 15 procent, a stejně tak, aby v příštím roce odváděli státu na daních více lidé, kteří si vydělají zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, přesněji částku nad stropem odvodů na sociální pojištění, tedy nad čtyřnásobek měsíční průměrné mzdy v zemi.

Spor o daně nemá zastínit problém ODS kvůli výsledku voleb

"Je to první vstřícný krok od premiéra. Ale mé přesvědčení je stále stejné, sazby daně z přidané hodnoty se teď nemají měnit. Chceme hledat úspory na výdajové straně rozpočtu," řekl po tříhodinovém jednání poslaneckého klubu ODS Šnajdr. Podle něj ale není důstojné nahrazovat problém, který má strana i celá pravice po prohře v krajských volbách diskusí o jedné daňové sazbě.

O balíčku se má znovu hlasovat na schůzi Sněmovny, která začne 23. října. Prosadit vyšší daně bude pro Nečase problém zejména potom, jaký nelichotivý výsledek strana zaznamenala v krajských a v prvním kole senátních voleb. Vyhrála jen v Plzeňském kraji, ale i tam může skončit v opozici, když budou znovu spolupracovat sociální demokraté s komunisty.

"Věřím, že debata o příčinách sobotního volebního debaklu se ze dne na den nesmrskne na licitování o dohodě s rebely na výši DPH. ODS nesmí rezignovat na nutnost návratu ke skutečné pravicové politice, nikoli politice pravého středu, kterou hrajeme nyní a kvůli níž náš elektorát nepřišel k volbám," uvedl pro iDNES.cz Šťastný. Má tak v této věci prakticky stejný názor jako Šnajdr.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že rozhodující bude jednání poslaneckého klubu příští týden, kdy začíná schůze Sněmovny. "Tam budeme formulovat postoj ODS k jednotlivým bodům schůze," řekl Stanjura. Do té doby bude strana dál s rebely jednat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

První výročí okupace, den, kdy Češi stříleli do vlastních. Zabili jich pět

První výročí srpnové okupace. České ozbrojené složky ve službách komunistického...

Náměstí Míru na pražských Vinohradech je plné lidí, v okolí se šikují milicionáři, vojáci i policie. Rozezlení mladíci...

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz