Nečas versus Kalousek: bitva o pravicové voliče ohrožuje vládu

  1:39aktualizováno  1:39
Začal boj o pravicové voliče. ODS vidí Miroslava Kalouska jako člověka, který jí se svou TOP 09 sebral velkou část voličů. A teď se obává, že když přenechá Kalouskovi ve vládě klíčové ministerstvo financí, on si stvoří image reformního tahouna a přebere občanským demokratům i další příznivce. Je jasné, že jde o rozhodující moment vzniku nové vlády.

Miroslav Kalousek, Petr Nečas, Bohuslav Sobotka a Radek John se k nynějším Otázkám Václava Moravce sjeli do sídla vlády. Debatovali na zahradě Kramářovy vily. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Karel Schwarzenberg ožil, když v koaličním dohadování nad kapitolou "životní prostředí a zemědělství" přišlo na řadu téma lesnictví, o němž pak orlický pán u stolu dlouze zasvěceně vyprávěl.

Po příjemném zpestření debat o budoucí vládě přišly problémy. Petr Nečas tento týden přitvrdil, nabitý energií po výrazném vítězství na kongresu ODS. A Miroslav Kalousek si zase nečekaně otevřeně řekl o post ministra financí – se všemi pravomocemi, jinak do vlády raději nepůjde.

Po třech týdnech dohadování mezi ODS, TOP 09 a VV nastaly první vážné roztržky. Místo o programu se totiž mluvilo o křeslech.

Hned z kraje týdne na koaličním jednání všechny překvapil předseda ODS Petr Nečas. V rozporu s předchozí předběžnou dohodou, že vedení Sněmovny bude štíhlejší, jen s třemi místopředsedy, si řekl o další místopředsednické křeslo pro občanské demokraty.

Křeslo pro Béma, či Bendla?

Vyjednavači za TOP 09 a Věci veřejné odpověděli pobaveným smíchem a jízlivými dotazy, komu funkci za pomoc na kongresu slíbil. Odpovědi, zda středočeskému Petru Bendlovi, či pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, se nedočkali.

Na kongresu se část jejich regionů se vzepřela kmotrovským dohodám uvnitř ODS a podpořila "Nečasovu revoluci" ve straně. Teď za to zřejmě čeká odměnu.

Nakonec to není důležité, TOP 09 i VV zvýšení počtu místopředsednických křesel ve Sněmovně stejně odmítly. Naopak, přešly do protiútoku hned poté, co se shodly, že novou šéfkou Sněmovny bude první dáma ODS Miroslava Němcová.

Osobní spory, jež ohrožovaly vládu

2005: Kalousek – Gross

Miroslav Kalousek, tehdy šéf lidovců, se neměl rád s premiérem a předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Válčili o to, zda dát peníze na platy policistů, nebo do zemědělství. Když se ukázalo, že premiérova žena podniká s Libuší Barkovou, která má zisky z nevěstince, Kalousek Grosse vyzval, aby odstoupil.

1997: Lux – Klaus

Trvalý spor mezi předsedy KDU-ČSL a ODS. Josef Lux byl proslulý vlastními tiskovými informacemi, v nichž po svém interpretoval rozhodnutí vlády. Nakonec lidovci odešli z vlády kvůli pochybnostem s financováním Klausovy ODS.

TOP 09 a VV okamžitě chtěly dohodu o křeslech ve vládě. Ne konkrétně, kdo jaký resort dostane, ale poměr, jak si mezi sebe rozdělí patnáct míst. S tím, že ODS už má šéfku Sněmovny, a bude tedy mít o ministerstvo méně, než kolik by na ni jinak vyšlo.

Občanští demokraté dohodu o poměru křesel v kabinetu nejprve odmítali. S vedením Sněmovny to prý nijak nesouvisí. A pak navrhli přemrštěný požadavek: 7 resortů ODS, 5 TOP 09 a 3 VV.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg chtěl stejně míst, jako mají občanští demokraté. "Oni byli po dvacet let zvyklí, že jsou velkou stranou a ostatní jsou menší. To se změnilo," argumentoval podobně jako už dříve Miroslav Kalousek.

"Pokud se pan Kalousek opravdu považuje za kvalitního kandidáta na ministra financí, měl by vědět, že 16,7 procenta hlasů je méně než 20,2. A že 53 poslanců je více než 41," ukázal svaly místopředseda ODS Pavel Drobil upozorněním, že jeho strana je přece jen o něco silnější než TOP 09.

Po tomto sporu opustili devítičlennou K9 tři předsedové, aby sami podepsali kompromisní dohodu o vládních postech: 6–5–4. (Křesel v Nečasově vládě bude patnáct. Místní rozvoj nakonec přežije)

Následující den Karel Schwarzenberg, jenž postavil předvolební kampaň na solidnosti, úmluvu na veřejné tiskové konferenci zpochybňuje. Petr Nečas musí před kamerami vytáhnout knížetem podepsanou smlouvu.

Do útoku přechází Miroslav Kalousek s výrokem, že jiné ministerstvo než finance nechce – a to v nezměněné podobě, tedy s mocí nad státními firmami.

Definitivně naplno vybublalo to, co všichni od počátku tušili jako bod zlomu. Antipatie mezi Kalouskem a Nečasem a zásadní otázka, jak silný bude Kalousek.

Oba se coby političtí matadoři znají dlouho, první jejich střety jsou z 90. let. Jako náměstci ministra obrany se třeba dohadovali kvůli modernizaci ruských stíhaček MiG-21 či tanků T-72.

Naopak Mirek Topolánek si ve své vládě s Kalouskem mimořádně rozuměl, neustále ho chválil, modří ministři skoro žárlili. Zkrátka ho nechal vyrůst, zlobí se dnešní ODS, stvořit konkurenční TOP 09 a přetáhnout nám voliče.

Z toho všeho je jasné, že Nečas se bojí příliš silného Kalouska ve vládě. Proto mu ODS zkouší alespoň trochu na financích "svázat ruce" a omezit pravomoci ministerstva.

Vrátí se voliči k "manželce"?

Ve sporu nejde o nic jiného než o pravicové voliče. Koho budou považovat za ekonomického či reformního tahouna vlády, tomu příště hodí hlas – Nečasově ODS, nebo Kalouskově TOP 09? Oba rivalové tuší, že ve vládě budou svádět boj o image "zodpovědného hospodáře".

ODS doufá, že pravicoví voliči v květnových volbách své hlasy jen "odložili" k atraktivní milence (TOP 09) jako varování. A že jsou připraveni se vrátit ke stálé manželce (ODS), pokud se strana polepší.

Kalousek si je dobře vědom nebezpečí, že příznivci jeho strany se jako po románku od milenky mohou opět vrátit ke své manželce. Médiím například vyčítal "naivní interpretaci" výsledku kongresu ODS jako Nečasova vítězství a porážky kmotrů. V politice podle něho nejsou pohádky typu "hodný princ porazil zlého draka".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz