Bývalý Bártův bezpečák ve vládě nebude, odmítá Nečas diktát Peake

  10:26aktualizováno  11:18
Konečnou odpovědnost za to, kdo se stane ministrem, mám já, odmítl si premiér Petr Nečas nechat diktovat šéfkou LIDEM Karolínou Peake, kdo bude ministrem dopravy. "Ta představa je dětinská, naivní a hloupá," řekl Nečas k tomu, že strana LIDEM trvá na jmenování Roberta Vacka, jinak hrozí odchodem z vlády.

Nenechám si diktovat, koho si vezmu do vlády, vzkázal premiér Petr Nečas vicepremiérce Karolíně Peake, která trvá na nominaci Roberta Vacka na dopravu. | foto: ČTK

"Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty v mé vládě sedět nebude. Tečka," odvětil Nečas na otázku iDNES.cz, co mu přesně na Vackovi vadí. Peake totiž tvrdí, že jí premiér konkrétní výhrady k navrženému kandidátovi na ministra dopravy neřekl.

"Jsem-li přesvědčen, že tam nemá být, tak tam nebude," zdůraznil Nečas. Vacka mu strana LIDEM jako kandidáta na ministra navrhla poté, co premiérovi současný ministr dopravy Pavel Dobeš předal svou demisi k 3. prosinci. Respektoval tak výzvu strany, že má z vlády odejít.

Kvůli jednomu jménu klidně vládu opustíme, tvrdí Peake

Peake dál spor s premiérem vyhrocuje. Tvrdí, že kvůli Vackovi klidně strana vládu opustí. "Robert Vacek má prověrku na stupeň přísně tajné. Pokud není nebezpečím pro stát, nechápu, čím je nebezpečný panu premiérovi. Na ministerstvo dopravy nastoupil 1. září 2010, přivedl ho Radek Šmerda. Nikdy nepracoval pro ABL, ani jinou bezpečnostní službu. Pokud pan premiér říká, že kvůli jednomu jménu nepadne vláda, pak já říkám, že kvůli jednomu jménu klidně strana LIDEM opustí vládu. Nejde o Roberta Vacka, jde o princip dodržování dohod," reagovala Peake.

Oficiálním důvodem pro Dobešův avizovaný odchod jsou přetrvávající problémy s fungováním registru vozidel, ale vztahy Dobeše s Peake jsou napjaté už delší dobu. Vicepremiérka jeho odvolání z vlády požaduje dlouhodobě, straně vadí, že se podle ní Dobeš chová spíš jako ministr za ODS a v jeho okolí se pohybují lobbisté blízcí této straně.

Nečas prohlásil, že má jako předseda vlády i informace, které nejsou veřejné a které by neměl sdělovat. "Bude-li v té nesmyslné argumentaci pokračovat, nebude to příjemné ani pro pana Vacka," odmítl stížnosti Peake, že jí Nečas neřekl, co mu na kandidátovi strany LIDEM do vlády vadí.

Kandidát na ministra dopravy Robert Vacek

Muž, kvůli němuž je teď vláda v ohrožení. Robert Vacek, člen dozorčí rady ČEZ za LIDEM a bývalý bezpečnostní ředitel na dopravě za Víta Bárty.

Bývalý policejní vyšetřovatel Vacek, který působil i v Národním bezpečnostním úřadu, působil na ministerstvu dopravy v letech 2010 a 2011, když byl ministrem dopravy Vít Bárta. Tehdy byl bezpečnostním ředitelem. Nyní je podřízeným Peake na Úřadu vlády a za stranu LIDEM sedí také v dozorčí radě společnosti ČEZ.

Nečas předpokládá, že až emoce opadnou, v klidu s Peake probere, kdo by za stranu LIDEM mohl Dobeše ve vládě nahradit. Podle Nečase by měla zvítězit odpovědnost a spor by neměl eskalovat tak, aby bylo ohroženo další fungování vlády. Peake ve čtvrtek uvedla, že vedení její strany bude příští týden řešit, zda má smysl, aby LIDEM ve vládě zůstali.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Měsíc se před půlnocí částečně ponoří do stínu. Vidět budou i dvě planety

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Půl hodiny před půlnocí z úterý na středu bude možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Ten bude v tu...

Další problém Čapího hnízda. Policie farmu vyšetřuje pro možné krácení daně

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz