Přesný termín tripartity avizoval ministr dopravy Radek Šmerda. "Podle našich informací bude zasedání tripartity ve středu a začne v devět hodin ráno," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský s tím, že informace je relevantní.
Česko ochromí stávkaTERMÍN: Místo pondělí bude ve čtvrtek |
Jednání po dohodě s předsedou vlády svolal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "Pokud odbory tvrdí, že čtvrteční stávka je vyjádřením jejich nesouhlasu s daňovou, důchodovou a zdravotní reformou, pak jim my nabízíme prostor k dalšímu jednání, stejně jako jsme učinili již v sobotu," uvedl Drábek.
"Tentokrát svoji neúčast svalují na procedurální důvody, v dosavadních reakcích se setkáváme s požadavkem na svolání jednání až po čtvrteční stávce. Pokud z těchto důvodů nebudeme moci usednout k jednacímu stolu, jen se potvrdí, že stávka má být přehlídkou politické síly odborových bossů," dodal.
Jednat chceme, ale podle pravidel, vzkázaly odbory
Nyní je tedy míček na straně odborů. Ve středu premiér Nečas novinářům řekl, že se několikrát snažil dovolat šéfovi největší odborové centrály v zemi Jaroslavu Zavadilovi. Ten vede Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) a nyní je na jednání Mezinárodní organizace práce v Ženevě.
Na termínu jednání se předák s předsedou vlády podle odborů nedohodli. Zavadil nabídl místo úterního večera či středečního rána jiné termíny, a to čtvrtek, pátek či sobotu. Odboráři navíc nesouhlasí se způsobem svolání zasedání.
"Je v rozporu s jednacím řádem rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). Podle něj se na jednání musí shodnout čtyři členové každé strany. To se nestalo. ČMKOS navrhla jiné termíny," uvedl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.
Podle něj odbory chtějí s vládou jednat, ale "podle pravidel". Poukázal na to, že předáci dostali soudní rozhodnutí o zákazu stávky v budově úřadu vlády, kam přišli na pozvání kabinetu.
Nečas by měl jednat s KDOS, vzkazuje ČMKOS
Odboráři navíc uvedli, že k jednání nedostali žádné písemné podklady. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša řekl, že se o svolaném jednání tripartity dozvěděl v úterý odpoledne na schůzce s ministrem dopravy. Jednali na ní o zajištění dopravy po stávce.
Někteří odboráři upozorňovali také na to, že pokud chce premiér jednat o případném zrušení stávky, měl by se spíš než na centrály obracet na předáky z Koalice dopravních odborových svazů.
"Jestli chce premiér jednat o odvolání protestu, musí jednat s organizacemi, které ho vyhlásily. Nejsou členy ČMKOS ani Asociace samostatných odborů, proto je na tripartitě nikdo nezastupuje, tudíž je zbytečné tam o tom jednat," řekl předseda jedné ze základních odborových organizací pražského dopravního podniku Marek Tošil.
Zmírní vláda stávku?
Nečas se svoláním tripartity zřejmě snaží stávku alespoň zmírnit. Už ve středu odpoledne po jednání s ministrem dopravy Šmerdou prohlásil, že stávka je zbytečná a staví lidi do pozice rukojmích. Ministr dopravy uvedl, že případné setkání tripartity stávku zřejmě neodvrátí.
Vláda chystá s ministerstvem dopravy i konkrétní kroky, které mohou následky odborářských protestů zmírnit. Vlakovou dopravu má nahradit na 150 autobusů a mikrobusů ministerstva. České dráhy si chtějí od soukromých dopravců najmout dalších 200 autobusů, pokryjí dopravu alespoň v nejméně dostupných obcích, kde je vlak jediným spojením obce s okolím.
Dopravní odboráři vyhlásili na protest proti vládním reformám stávku v dopravě na čtvrtek. Premiér v pondělí odborům vzkázal, aby se vrátily k jednacímu stolu. Jejich stávku označil za politickou. Zdůraznil, že kabinet je připraven o reformách jednat, ale neustoupí od nich.