Nečas půjde znovu na Hrad. Šéf ČSSD ohlásil ústup z jednání o vládě

  10:28aktualizováno  18:18
Lídr ODS Petr Nečas může už v pátek dostat pověření sestavit vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Dnes dopoledne se ještě nedočkal, ale pak se situace změnila. Momentální šéf ČSSD Bohuslav Sobotka veřejně řekl, že by se sociální demokraté měli z jednání o vládě stáhnout. I když odpoledne mluvil opět trochu jinak.

Jednu pozvánku k Václavu Klausovi měl Nečas na čtvrteční dopoledne. Odpoledne ho prezidentská kancelář znovu pozvala na Hrad na páteční desátou hodinu, na jedenáctou pak Sobotku.

"Řekl jsem panu prezidentovi, že chceme vytvořit proreformní většinovou vládu," prohlásil po čtvrteční schůzce šéf ODS. Nechtěl předjímat, zda ho už Klaus pověří sestavením vlády. "Rozhodne se podle svého uvážení. Nepochybně rozhodně dobře," dodal. Připomněl, že současná vláda Jana Fischera nemůže dát demisi dříve než po ustavující schůzi nově zvolené Sněmovny, která bude 22. června.

Lídr ODS stále očekává, že by nová vláda s TOP 09 a Věcmi veřejnými mohla být dojednána do měsíce (čtěte ODS, TOP 09 a VV podepsaly první prohlášení o společné vládě).

Sobotka: Pozastavíme jednání o účasti ČSSD ve vládě

Šance Nečase zvyšuje to, že lídr ČSSD Bohuslav Sobotka veřejně oznámil, že navrhne předsednictvu strany, aby se sociální demokracie vzhledem k jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými stáhla stranou - do doby, než prezident jmenuje premiéra nebo alespoň někoho sestavením vlády pověří.

"S ohledem na společné prohlášení těchto tří stran chci navrhnout pozastavit jednání o účasti ČSSD v příští vládě," řekl Sobotka.

Odpoledne v České televizi své vyjádření trochu zmírnil. To už bylo jasné, že v pátek má jít Nečas na Hrad znovu a hodinu po něm i Sobotka.

"Očekávám, že pan prezident jednoho z nás pověří jednáním o vládě. Je důležité, aby takový mandát udělil. Sociální demokracie o něj stojí," prohlásil lídr ČSSD s tím, že by pak rychle využil všechny možnosti a v případě neúspěchu odešel se stranou do opozice.

ČSSD sice ve volbách získala nejvíc hlasů, ale prakticky nemá šanci většinovou vládu sestavit. Do koalice s ní totiž nechtějí jít ani občanští demokraté, ani TOP 09. Zbývá tedy schůzka s Věcmi veřejnými, které už se upsaly k jednání o středopravicovém kabinetu, a s komunisty. KSČM dnes sociálním demokratům slíbila podporu jejich kandidáta na funkci v čele Sněmovny, pokud bude ČSSD v opozici.

"Je zjevné, že sociální demokracie nemá potenciál, aby mohla předložit životaschopný projekt většinové vlády," řekl po setkání s prezidentem Nečas.

Sobotka mu na oplátku vyčetl, že mluví až o dvouměsíčním sestavování vlády. "ODS, TOP 09 a VV by chtěly nepopulární sestavování rozpočtu na příští rok, schodek a škrty nechat na stávající vládě Jana Fischera," tvrdí lídr sociální demokracie.

Nečas pozval prezidenta Klause na kongres ODS

Pokud prezident pověří Nečase, sestavení vlády se dá čekat nejspíš až po kongresu ODS, který se sejde 19. a 20. června v Praze. Nečas se na něm bude ucházet o funkci předsedy strany. "Osobně jsem pana prezidenta na náš sjezd pozval," uvedl Nečas.

Klaus ODS zakládal a byl jejím dlouholetým předsedou. Jeho vztahy se stranou ale postupně ochladly, když se do jejího čela dostal Mirek Topolánek. Nový lídr Nečas se teď vztahy s Klausem snaží vylepšit.

I po dnešním přijetí na Hradě u prezidenta Václava Klause si lídr ODS Petr Nečas na pověření sestavit vládu musí ještě počkat. Pozval Klause na kongres ODS. (3. června 2010)Lídr ODS Petr Nečas při setkání s novináři po jednání s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě. (3. června 2010)

Prezidentův blízký spolupracovník Ladislav Jakl už dříve řekl, že letos by prezident nemusel někoho jen pověřit jednáním o nové vládě, ale rovnou premiéra jmenovat. Upozornil ale také, že jde jen o jeho osobní názor.

Pokud bude Nečas premiérem jmenován, bude devátým premiérem celkem jedenácté vlády po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 a třetím premiérem za ODS (před ním byl ve dvou vládách předsedou Václav Klaus a poté rovněž dvakrát Mirek Topolánek).

Jiskří to mezi VV a TOP 09. I mezi podnikateli "za nimi"?

ODS, TOP 09 a Věci veřejné již jmenovaly zástupce do sedmi týmů, které se mají co nejrychleji pokusit sestavit program koalice. V případě neshod mezi stranami mají dohodu najít občanský demokrat Petr Tluchoř, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Vít Bárta z Věcí veřejných (o složení vyjednávacích týmů najdete více zde).

Zatím je stále ve hře možnost, že budou véčkaři jen tolerovat menšinový kabinet ODS a TOP 09, i když tři strany podepsaly dohodu, že se pokusí sestavit společnou vládu. Jiskří to hlavně mezi Bártou a Kalouskem. Už ve volební kampani se obě strany proti sobě ostře vymezovaly - Radek John zařadil Kalouska mezi "dinosaury", kteří musí zmizet, a Kalousek mu to oplácel slovy, že voliči jistě dobře rozliší volby a televizní anketu TýTý.

Nemusí ale jít jen o osobní antipatie mezi některými politiky. Věci veřejné a TOP 09 totiž podporují různí podnikatelé, kteří mají také své zájmy. Kalouskovým přítelem je například známý zbrojař Richard Háva, dříve předseda představenstva Omnipolu, Věcem veřejným zase pomáhal v kampani šéf agentury Médea Jaromír Soukup, která dělá public relations například pro státní Lesy České republiky.

Věci veřejné také dlouhodobě kritizují rozvoj letiště ve Vodochodech. "Bylo by dobré prošetřit vůbec samotný prodej letiště Aero Vodochody společnosti Penta, společnosti s nejasnou majetkovou strukturou," řekla třeba místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Společnost Penta, vlastník Aero Vodochody, spolupracuje s Omnipolem.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Najdete na iDNES.cz