Nečas ovládl kongres. Němcovou doplnili čtyři jeho favorité

  12:20aktualizováno  15:12
V týmu nového předsedy ODS Petra Nečase jsou přesně ti lidé, které si přál. Nejprve se Miroslava Němcová stala první místopředsedkyní, porazila favorizovaného Davida Vodrážku. Hned napoprvé pak byli zvoleni další čtyři místopředsedové - Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil, Pavel Blažek a Pavel Drobil.

HLAVNÍ BODY KONGRESU ODS

Až překvapivě hladce tak prosadil Nečas vše, co si přál. Nejprve Němcová s 314 hlasy zaskočila Vodrážku, který dostal jen 257 hlasů. Potom nový šéf ODS vyjmenoval, koho by si dál ve vedení strany přál - a byl stoprocentně úspěšný.

Jeho asi největší spojenec, senátor Alexandr Vondra dostal 434 hlasů, advokát Pavel Blažek z jižní Moravy 420 hlasů, kandidát ODS na ministra průmyslu ze severní Moravy Pavel Drobil 402 hlasů. Stejně úspěšný jako Drobil byl exministr Jiří Pospíšil z Plzně.

"Dnes jsme vykročili správnou cestou. Tohle je tým, který nás povede k vítězství," reagoval na výsledek voleb nový předseda ODS Nečas.

Z vedení strany naopak úplně "vyletěl" dosavadní první místopředseda David Vodrážka (167 hlasů). Propadli i europoslanec Milan Cabrnoch (127 hlasů) a vicehejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (124 hlasů).

"Samozřejmě, že jsem zklamán. Spoléhal jsem na to, že dohody platí, že mě podpoří ty regiony, které to deklarovaly. Ale mám rodinu a tři děti, tak na ně teď budu mít víc času," řekl Vodrážka, který byl letos zvolen poslancem.

"Nevolí nás lidé, kteří počítají pětitisícikoruny"

Největší aplaus v sále měla po svém zvolení Němcová. "Vím, kdo nás volí. Nejsou to lidé, kteří počítají pětitisícovky, jsou to normální občané, kteří chtějí být svobodní. Vědí, že všechno v životě něco stojí, že lepší je spolehnout se sám na sebe, ale když to nezvládají, mohou se spolehnout na své okolí," řekla ve svém kandidátském projevu.

On-line reportáž z kongresu ODS

Jako vhodného kandidáta do vedení strany ji Nečas zmínil již před kongresem. V ODS se o ní hovoří i jako o vhodné kandidátce na pozici předsedkyně nové Sněmovny. Úspěch kandidátky z Vysočiny se nečekal, právě její region ji totiž jako jediný nominoval.

Před vládou by dala Němcová přednost práci v čele Sněmovny

Sama Němcová iDNES.cz vzápětí po zvolení řekla, že pozici ve vedení dolní komory parlamentu by nejspíš dala přednost před působením v nové vládě, kterou sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné. "Vždy máte blíže k tomu, v čem jste se dlouho pohybovali," řekla Němcová.

Rozhovor s Miroslavou Němcovou

"ODS musí hlavně zvýšit svou důvěryhodnost a prezentovat věci srozumitelně pro voliče."

Ve hře o čelo Sněmovny jsou ale ještě další dvě jména. "Bývalý hejtman Petr Bendl a také poslanec Václav Mencl," řekl iDNES.cz vysoce postavený člen ODS.

Davidu Vodrážkovi, soupeři Němcové uškodil jeho kandidátský projev. Pobavení v sále vyvolala tato jeho slova: "Všichni víte, že rétorika není moje silná parketa a já si tu nechci na nic hrát." To mu podle některých delegátů mohlo část hlasů odebrat.

Porážka Vodrážky je i úderem všem různým předkongresovým odhadům volby - právě on měl mít hned po Nečasovi své zvolení nejvíc jisté díky dohodám mezi několika největšími regiony. Na kongresu ODS ale otevřeně zaznívá, že se delegáti inspirovali voliči, kteří se ve Sněmovních volbách také vzepřeli předem sestaveným kandidátkám a scénářům.

"Jsem ráda, že tento kongres může být něčím nový a přelomový, že delegáti volí svobodně, opravdu sami za sebe," řekla Němcová. A co musí podle ní ODS udělat, aby se jí vrátila důvěra, kterou u voličů zčásti poztrácela? "Musíme co nejotevřeněji jednat o nové vládě a zastavit zadlužování a korupci," řekla iDNES.cz Němcová.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Najdete na iDNES.cz