Nečas ovládl kongres. Němcovou doplnili čtyři jeho favorité

  12:20aktualizováno  15:12
V týmu nového předsedy ODS Petra Nečase jsou přesně ti lidé, které si přál. Nejprve se Miroslava Němcová stala první místopředsedkyní, porazila favorizovaného Davida Vodrážku. Hned napoprvé pak byli zvoleni další čtyři místopředsedové - Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil, Pavel Blažek a Pavel Drobil.

HLAVNÍ BODY KONGRESU ODS

Až překvapivě hladce tak prosadil Nečas vše, co si přál. Nejprve Němcová s 314 hlasy zaskočila Vodrážku, který dostal jen 257 hlasů. Potom nový šéf ODS vyjmenoval, koho by si dál ve vedení strany přál - a byl stoprocentně úspěšný.

Jeho asi největší spojenec, senátor Alexandr Vondra dostal 434 hlasů, advokát Pavel Blažek z jižní Moravy 420 hlasů, kandidát ODS na ministra průmyslu ze severní Moravy Pavel Drobil 402 hlasů. Stejně úspěšný jako Drobil byl exministr Jiří Pospíšil z Plzně.

"Dnes jsme vykročili správnou cestou. Tohle je tým, který nás povede k vítězství," reagoval na výsledek voleb nový předseda ODS Nečas.

Z vedení strany naopak úplně "vyletěl" dosavadní první místopředseda David Vodrážka (167 hlasů). Propadli i europoslanec Milan Cabrnoch (127 hlasů) a vicehejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (124 hlasů).

"Samozřejmě, že jsem zklamán. Spoléhal jsem na to, že dohody platí, že mě podpoří ty regiony, které to deklarovaly. Ale mám rodinu a tři děti, tak na ně teď budu mít víc času," řekl Vodrážka, který byl letos zvolen poslancem.

"Nevolí nás lidé, kteří počítají pětitisícikoruny"

Největší aplaus v sále měla po svém zvolení Němcová. "Vím, kdo nás volí. Nejsou to lidé, kteří počítají pětitisícovky, jsou to normální občané, kteří chtějí být svobodní. Vědí, že všechno v životě něco stojí, že lepší je spolehnout se sám na sebe, ale když to nezvládají, mohou se spolehnout na své okolí," řekla ve svém kandidátském projevu.

On-line reportáž z kongresu ODS

Jako vhodného kandidáta do vedení strany ji Nečas zmínil již před kongresem. V ODS se o ní hovoří i jako o vhodné kandidátce na pozici předsedkyně nové Sněmovny. Úspěch kandidátky z Vysočiny se nečekal, právě její region ji totiž jako jediný nominoval.

Před vládou by dala Němcová přednost práci v čele Sněmovny

Sama Němcová iDNES.cz vzápětí po zvolení řekla, že pozici ve vedení dolní komory parlamentu by nejspíš dala přednost před působením v nové vládě, kterou sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné. "Vždy máte blíže k tomu, v čem jste se dlouho pohybovali," řekla Němcová.

Rozhovor s Miroslavou Němcovou

"ODS musí hlavně zvýšit svou důvěryhodnost a prezentovat věci srozumitelně pro voliče."

Ve hře o čelo Sněmovny jsou ale ještě další dvě jména. "Bývalý hejtman Petr Bendl a také poslanec Václav Mencl," řekl iDNES.cz vysoce postavený člen ODS.

Davidu Vodrážkovi, soupeři Němcové uškodil jeho kandidátský projev. Pobavení v sále vyvolala tato jeho slova: "Všichni víte, že rétorika není moje silná parketa a já si tu nechci na nic hrát." To mu podle některých delegátů mohlo část hlasů odebrat.

Porážka Vodrážky je i úderem všem různým předkongresovým odhadům volby - právě on měl mít hned po Nečasovi své zvolení nejvíc jisté díky dohodám mezi několika největšími regiony. Na kongresu ODS ale otevřeně zaznívá, že se delegáti inspirovali voliči, kteří se ve Sněmovních volbách také vzepřeli předem sestaveným kandidátkám a scénářům.

"Jsem ráda, že tento kongres může být něčím nový a přelomový, že delegáti volí svobodně, opravdu sami za sebe," řekla Němcová. A co musí podle ní ODS udělat, aby se jí vrátila důvěra, kterou u voličů zčásti poztrácela? "Musíme co nejotevřeněji jednat o nové vládě a zastavit zadlužování a korupci," řekla iDNES.cz Němcová.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz