Nečas varuje před paktem TOP 09 a ČSSD o vládě. Pravice válčí o hlasy

  16:15aktualizováno  21:03
Pád pražské koalice a svržení primátora Bohuslava Svobody může být podle premiéra dalším krokem ke spolupráci ČSSD a TOP 09 po příštích volbách do Sněmovny. Sociální demokraté to odmítají a dušují se, že případná dohoda na podobě vládnutí v hlavním městě s TOP 09 nebude mít vliv na sestavování vlády po volbách.

Vedení ODS po jednání výkonné rady v Táboře, na němž strana odsoudila rozbití pražské koalice ze strany TOP 09. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"Koalice na pražské radnici může být po ÚSTR dalším krokem ke spolupráci ČSSD - TOP 09 na celostátní úrovni," uvedl pro iDNES.cz premiér Nečas. Narážel tím na spor o situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů, kdy se jen ODS postavila proti čistce v ústavu v režii členů rady, které prosadil levicový Senát. TOP 09 při komentování dění v ústavu zachovala zdrženlivost.

Za rozpad koalice v Praze je podle výkonné rady ODS odpovědné celostátní vedení TOP 09, které kroky svých pražských zástupců podpořilo. Vývoj podle něj nelze odhadnout. Situaci v Praze označil Nečas ve vyjádření pro iDNES.cz za "radniční pražský puč". Očekává vznik koalice, které říká "Hu-Hu" podle dosavadního náměstka za TOP 09 Tomáše Hudečka a bývalého šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Jednání o koalici začnou příští týden

Plnohodnotná jednání o případném společném vládnutí pražské TOP 09 a ČSSD začnou až příští týden. Ve čtvrtek vpodvečer se na tom shodli předsedové zastupitelských klubů pražské TOP 09 a ČSSD Jiří Vávra a Miroslav Poche. Strany si chtějí vyjasnit, jaké resorty by případně chtěly ve vedení města ovládat.

Informační schůzka proběhne v pátek nebo v sobotu. Žádná závažná rozhodnutí by na ní však padnout neměla.

"Výmluvné mlčení Karla Schwarzenberga, kterého Bohuslav Svoboda otevřeně podpořil v prezidentské kampani, jasně ukazuje, že v praktické politice není rozdíl mezi Schwarzenbergem a Kalouskem," uvedla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová po jednání výkonné rady v Táboře. Takové jednání otazníky o budoucím vývoji podle jeho slov ještě prohlubuje. "Bude záležet na tom, zda TOP 09 skutečně zvolila cestu politikaření a intrik," řekla.

Výkonná rada ODS podpořila postoj pražské regionální rady strany a vyzvala k jednotnému postupu. Kritizovala TOP 09 za to, že jednala jen s částí pražského klubu ODS. Důvody, které TOP 09 podle nich vedly k vypovězení smlouvy, jsou podle Nečase úsměvné. Podle něj TOP 09 přispěla k tomu, že je většina dosavadních radních obviněna v kauze Opencard, i k tomu, v jakém stavu se nachází pražský Dopravní podnik.

Rvačku o pražské voliče vláda nejspíš přežije, ČSSD o koalici s TOP 09 nestojí

Myšlenkám na to, že by přesně rok před volbami do Sněmovny začaly nějaké větší námluvy s TOP 09, se sociální demokraté brání. Ale vývoj v Praze směřuje k vládě TOP 09 na radnici, kterou bude ČSSD podporovat.

Krize v Praze

"Nejde o žádné celostátní námluvy, o ty nemáme se stranou hospodářského propadu a sKarty naprosto žádný zájem," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Změnu na pražské radnici považuje za součást souboje ODS a TOP 09 o pravicové voliče a důsledek naprosté neschopnosti řídit hlavní město. "Osobně nevidím důvod, aby ČSSD vstupovala do městské rady," zdůraznil Sobotka.

Tomu, že by kvůli rozbrojům ve vládní koalici padla předčasně i vláda Petra Nečase, nevěří ani první místopředseda strany a jihomoravský hejtman Michal Hašek. "TOP 09 zkouší, co ODS vydrží. Jsem přesvědčen, že vláda nepadne, tmel ministerských křesel je příliš silný a do voleb vydrží i přes mediální šťouchance na české pravici. ČSSD by měla zůstat v klidu a neskákat do náruče TOP 09 ani na takový skok eventuelně trénovat," říká Hašek.

"Vláda je vláda a Praha je Praha," odmítá také rezolutně větší politické námluvy s ČSSD předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Sociální demokraté mají pro chování po parlamentních volbách, jež budou přesně za rok, připraveny dvě strategie: tu, která zatím ve straně pod dojmem počínání Nečasovy vlády převažuje, a to menšinový jednobarevný kabinet, který by se mohl opírat o levicové strany, o komunisty a případně i Zemanovce, když se do Sněmovny dostanou. To by podporoval i prezident Miloš Zeman. Druhý scénář, kterého se lídr ČSSD nevzdává, je koalice s menšími středovými stranami, kam počítá lidovce či zelené. Tady by však narazil na část strany i Zemana.

Může za tím být i tlak kvůli sKartě, domnívá se politolog

Na první pohled viditelný důvod boje mezi TOP 09 a ODS v Praze je přetahování o pražského, převážně pravicového voliče.

Události po rozpadu pražské koalice jsme sledovali on-line

Čtyři měsíce po prezidentské volbě už trochu vymizel efekt "Volte Karla", kdy relativní úspěch Karla Schwarzenberga vytáhl i TOP 09 v preferencích nahoru a podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ODS opět TOP 09 dohonila a obě strany mají 14,5 procenta.

"Ta zpráva, kterou TOP 09 vysílá k voličům v Praze, je ta, že oni jsou dominantní stranou na pravici," řekl iDNES.cz politolog Ladislav Mrklas z vysoké školy CEVRO. Nabízí však ještě jedno možné vysvětlení. "Je možnost, že to je tlak na ODS, aby přestala vystupovat proti sKartám," uvedl Mrklas. TOP 09 už nainvestovala hodně politické energie do toho, aby sKartu uhájila, ale zatím to vypadá, že tento boj prohrála. Už nejen levice, ale i ODS chce sKartu zrušit.

Hlledá se primátor. Takový, aby nesoupeřil s Kalouskem?

Zajímavá je také otázka hledání nového primátora za TOP 09. "TOP 09 neoplývá příliš osobnostmi. Nový primátor může být zároveň ve straně alternativou k Miroslavu Kalouskovi," míní Mrklas. Karel Schwarzenberg nebude TOP 09 řídit věčně a primátor Prahy je natolik politicky silná pozice, že ten, kdo ji získá, by mohl mít i ambici povýšit ve straně.

"Miroslavu Kalouskovi jde o to co nejvíce oslabit ODS na nejcitlivějším místě, ale nezapomíná současně ani na vlastní zájmy. Do pozice primátora má přijít nýmand, jen ne Tůma," tvrdí také bývalý premiér, nyní šéf národních socialistů Jiří Paroubek. A připomíná v politice již téměř zapomenutého bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu, který vedl TOP 09 do voleb.

Tomu, že strany rok před volbami už odpálily další fázi kampaně, napovídají ostré výroky, jimiž se politici po pádu pražské koalice začali častovat. "Já jsem na podzim 2011 vyhodil kmotry z pražské radnice, dnes se vrátili hlavními dveřmi a červený koberec jim rozvinula TOP 09." řekl odvolaný primátor Svoboda.

"ODS se rve v Praze jako smečka divokých psů. A Bohuslav Svoboda tu situaci nezvládl. Pan primátor nechtěl řešit některé problémy, protože by se musel hádat uvnitř vlastní stany. On se dostal do situace, kdy začal krýt praktiky, proti nimž slíbil vystupovat," nechce si to nechat líbit první místopředseda TOP 09 a ministr financí MIroslav Kalousek. Přisadil si i lídr ČSSD Sobotka. "Pád už druhé koalice pod Svobodovým vedením něco vypovídá o jeho politických schopnostech," poznamenal šéf nejsilnější opoziční strany.

Ani TOP 09, ani ČSSD si teď ale ve skutečnosti emohou být jisty, zda svržení pražského primátora paradoxně v Praze nepomůže spíše ODS, když ho za rok nasadí jako lídra v hlavním městě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY - AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz