Nečas: O odposleších jsem nevěděl, Nagyová nemůže setrvat ve své funkci

  16:22aktualizováno  19:58
Premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení uvedl, že o sledování své ženy a dalších Vojenským zpravodajstvím nevěděl. Omluvil se za to. Nikdy by prý nepřipustil zneužití služeb. Je podle něj také logické, že Nagyová po uvalení vazby nemůže pokračovat jako šéfka kabinetu.

Nečas se za kauzu omluvil, obvinění exposlanců však nechápe. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat," uvedl Nečas na úvod tiskové prohlášení

Dokument

Celé prohlášení premiéra Petra Nečase

Premiér také tvrdí, že by nikdy nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním nebo politickým účelům. To, že dva vysoce postavení představitelé vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda, přijímali pokyny od neoprávněné osoby (tedy od Jany Nagyové) považuje za nepřijatelné.

Ještě ve čtvrtek přitom prohlašoval, že Nagyové stále věří. "K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností," uvedl tehdy Nečas (více čtěte zde).

Nečas reagoval i na dopolední uvalení vazby právě na ředitelku Sekce kabinetu předsedy vlády Nagyovou. Ta podle premiéra, vzhledem k posledním událostem a verdiktu soudu na této pozici nemůže pokračovat.

Premiérova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová míří do vazby:

Nečas však nadále trvá na tom, že obvinění třech bývalých poslanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra je nesmyslné.

"Politické dohody nepovažuji za trestnou činnost. Pokud by tomu bylo jinak, musela by policie a státní zastupitelství vyšetřovat stovky, možná tisíce podobných kauz z minulosti," zopakoval Nečas svůj názor, který poprvé prezentoval na pátečním jednání ODS, na kterém ho strana podpořila (více čtěte zde).

Policejní razie na politiky a lobbisty

Ve večerním zpravodajství TV Nova pak Nečas zopakoval, že nehodlá rezignovat a současná vláda by podle něj měla pokračovat. 

Nečas volá po rychlém prošetření

Premiér podle svých slov doufá v rychlé a nestranné vyšetření všech okolností souvisejících s případem. Policie by podle něj měla jasně říci, komu patří zabavené finanční prostředky a zlato (více o něm čtěte zde), zda pocházejí z trestné činnosti a zda mají nějakou souvislost s doposud obviněnými lidmi.

"Pokud tomu tak není, měla by veřejnost a média tuto skutečnost jasně reflektovat a nespojovat je účelově s obviněnými osobami," uzavřel Nečas. Politici už dříve kritizovali skutečnost, že i několik dní po zatýkání na předsednictvu vlády policie neřekla, o co vlastně v kauze jde.

S obsáhlým vyjádřením přišel Nečas jen několik hodin po tom, co Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na Janu Nagyovou, Ondreje Páleníka, Jana Pohůnka a exposlance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra. Jediným obviněným, který se vazbě vyhne, je ředitel vojenského zpravodajství Milan Kovanda (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Na verdikt soudu už reagovali také koaliční partneři ODS z TOP 09 a LIDEM. První místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek pro iDNES.cz uvedl, že strana považuje situaci za vážnou. "Poté, co se sejde večer naše předsednictvo, musíme přes víkend jednat s našimi koaličním partnery," uvedl Kalousek (více o chystaném jednání koaličních partnerů čtěte zde).

Celý projev premiéra Petra Nečase před Sněmovnou 14. června 2013:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz