Jsme v roce 2013, kritizoval Nečas Zemana za silná slova o odsunu Němců

  15:49aktualizováno  17:31
Za silná slova o poválečném odsunu Němců z Československa kritizoval premiér Petr Nečas prezidenta Miloše Zemana. "Měli bychom si uvědomit, že se píše rok 2013 a jsme členskou zemí Evropské unie. Měli bychom být uměřenější," řekl Nečas. Zeman později v Rakousku potvrdil, že tématem odsunu by se i podle něj měli už zabývat hlavně historici.

Silné výroky nepřinášejí nic pozitivního, komentoval premiér Petr Nečas výroky prezidenta Miloše Zemana o poválečném odsunu Němců. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vztahy s Německem a Rakouskem se podle českého předsedy vlády vyvíjejí dobře a nic podle Nečase nepřináší, když padají silné výroky.

"Když občan nějaké země kolaboruje se zemí, jež jeho stát okupuje, tak je vyhánění mírnější trest než například trest smrti," řekl prezident Zeman při návštěvě Rakouska v rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu APA. (více o tom najdete zde)

Zeman se distancoval od principu kolektivní viny, ale konstatoval, že "člověk by neměl zapomínat, že devadesát procent sudetských Němců hlasovalo pro pomahače Hitlera".

Zeman: Přenechme to téma už historikům

K tématu se český prezident vyjádřil i při středečním setkání s předsedkyní dolní komory rakouského parlamentu Barbarou Prammerovou, když odsoudil excesy při poválečném odsunu sudetských Němců.

V následné názorové výměně se šéfem jejich rakouského vysídleneckého sdružení Gerhardem Zeihselem pak podle agentury APA Zeman odmítl, že by takzvané Benešovy dekrety představovaly riziko pro rakouské investory v Česku.

"Ukažte mi jedinou firmu v minulých 20 nebo 25 letech, která byla ve jménu Benešových dekretů zkonfiskována. Pokud budete moci jmenovat alespoň jedinou, dám vám zcela za pravdu," řekl podle APA Zeman.

Vyjádřil lítost nad excesy, které provázelo poválečné vysídlování německé menšiny, poznamenal však, že tímto tématem by se měli zabývat především historici.

Ve sporu o velvyslance je problémem hlasitost, míní Nečas

Premiér Nečas se ve středu kriticky vyjádřil i k pokračujícímu sporu mezi Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o velvyslance. Schwarzenberg odmítá navrhnout vládě jako velvyslankyni na Slovensku Livii Klausovou, manželku bývalého prezidenta Václava Klause.

Klausová v nedávné prezidentské kampani v narážce na Schwarzenbergovu ženu řekla, že si neumí na Hradě představit první dámu, která nemluví česky. "Základním problémem je hlasitost," řekl Nečas. Spory o velvyslance je podle něj třeba řešit diskrétně. Spor o velvyslance zemi neprospívá. "Některé velvyslanecké posty nejsou obsazeny, což není dobře," řekl premiér.

Už v úterý odmítl možnost, o níž mluvil Zeman v Rakousku, že by se na jmenování velvyslanců domluvil s premiérem, když to se Schwarzenbergem nejde. Šéf TOP 09 hned reagoval, že by jeho strana odešla z vlády, kdyby něco takového Nečas udělal. A premiér ministra zahraničí ujistil, že tuto hru, která by posilovala prezidenta, se Zemanem hrát nebude. (více o tomto sporu najdete zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Prázdniny se rozloučí tropickým počasím, dusno jen občas přeruší bouřky

ilustrační snímek

Poslední prázdninový týden pokračuje teplé počasí s vysokými teplotami. Budou se pohybovat kolem třicítky, ve středu a...

Najdete na iDNES.cz