Policejní prezident s vládnutím nesouvisí, vzkázal Nečas znepokojené Peake

  12:49aktualizováno  12:49
Na veřejnosti se většinou Petr Nečas a Karolína Peake ukazují jako loajální kolegové s dobrými vztahy. Přesto nyní předseda vlády vykázal vicepremiérku do patřičných mezí poté, co zpochybnila rychlou výměnu policejního prezidenta Petra Lessyho.

Většina snímků ze Sněmovny zachytává Petra Nečase a Karolínu Peake v dobrém rozmaru. Tento patří k nemnohým, kde se na sebe neusmívají. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rok a půl stačil premiérovi Petru Nečasovi k výraznému obratu v otázce, do jaké míry mají politici mluvit do výběru nového policejního prezidenta.

Kolem Vánoc 2010 se strhla ostrá koaliční krize, která vyústila v odchod Oldřicha Martinů z čela policie. Vládní Věci veřejné, jejichž předseda Radek John byl ministrem vnitra, na uvolněné místo navrhovaly Petra Lessyho.

Jenže premiér a jeho ODS se postavili proti a po ostré roztržce si vymínili, že Nečas musí napřed Lessyho jméno posvětit. Že může zemitý Lessy nastoupit do čela policie, premiér připustil až po osobním rozhovoru s ním (více o Nečasově váhání nad Lessym čtěte zde). Taková pravidla hry nastavila "džentlmenská" dohoda ODS a VV, jakkoliv je dle zákona výběr šéfa policie na ministrovi vnitra.

Do výběru Martina Červíčka, který Lessyho ve středu nahradil (více o novém policejním prezidentovi zde), Nečas nemluvil vůbec. A navíc na dálku "usměrnil" Karolínu Peake, vicepremiérku a šéfku vládní formace LIDEM, které se rychlé střídání v čele policie nelíbilo.

"Netuším, jak souvisí obsazení pozice policejního prezidenta, které je výhradní pravomocí ministra vnitra - výhradní pravomocí - se zákony ve Sněmovně. Nesouvisí to nijak," řekl premiér v reakci na prohlášení vicepremiérky Peake. Ta totiž na dotaz, zda by její strana mohla ve Sněmovně kvůli sesazení Lessyho rebelovat, řekla, že si netroufá hovořit za všechny své poslance (více zde).

Premiér také doplnil, že ho zatím nikdo nepožádal o koaliční jednání. I toto přání ale dala nejmenší vládní strana ve středu najevo. "Premiér považuje za samozřejmé, že bude v nejbližší době se zástupci LIDEM o této věci jednat," doplnil pro iDNES.cz mluvčí vlády Michal Schuster.

Faktem je, že se Petr Nečas a Karolína Peake navzájem potřebují. Bez hlasů poslanců LIDEM - bývalých zákonodárců Věcí veřejných - by vláda nepřežila. A naopak při případných předčasných volbách nemá strana vicepremiérky Peake prakticky žádnou šanci na zisk křesel ve Sněmovně.

Blogeři o odvolání Lessyho

Ostatně to ve středu naznačili i poslanci LIDEM Dagmar Navrátilová a Viktor Paggio, když tlumili vášně a naznačovali, že ač se jim premiérovo chování nelíbí, vládu kvůli tomu "nesestřelí".

"Nechci řešit osoby a obsazení. To je věcí vnitra. Jediné, co mě zajímá, je to, jestli pan premiér hodlá pokračovat ve sdělování zásadních věcí svým spoluhráčům v koaličním týmu skrze média, nebo jestli začneme komunikovat normálně," reagovala pro ČTK na premiérova slova Karolína Peake.

Kariéra Petra Lessyho ve videoreportáži iDNES.cz

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Najdete na iDNES.cz