Puč v ÚSTR má politrukům umést cestu do státní správy, řekl Nečas

  13:18aktualizováno  13:18
Premiér Petr Nečas vidí za současnými personálními změnami v Ústavu pro studium totalitních režimů přípravu na spoluvládnutí ČSSD a KSČM po volbách v roce 2014. "Bylo nezbytné ústav takzvaně vyčistit, obsadit Archiv bezpečnostních složek a umrtvit jeho činnost," řekl předseda vlády. ČSSD a KSČM to odmítají.

Premiér Petr Nečas | foto:  František Vlček, MAFRA

Předseda vlády svolal tiskovou konferenci poté, co se setkal s odvolaným ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Danielem Hermanem. Toho na protest proti odvolání podpořila odstoupením celá vědecká rada ústavu (podrobný článek najdete zde).

"Naše setkání bylo dlouhodobě plánované v době, kdy jsme netušili, jaký dubnový puč v ústavu spouští česká levice. Že byl vyštván renomovaný odborník na druhý odboj doktor Stehlík (odvolaný první náměstek, pozn. red.), tím to skutečně nabývá nebývale skandálních rozměrů," řekl předseda vlády.

Nečas dal na pomyslné misky vah bývalé členy vědecké rady - Michaela Krause, Igora Lukeše či Marka Kramera s jejich odbornými zkušenostmi a minulostí a na stranu druhou členy správní rady ústavu Michala Uhla, Lukáše Jelínka či Jana Bureše.

"Když to člověk srovná, musí vidět, o co ve skutečnosti jde. Jde o budoucí vládní spolupráci ČSSD a KSČM. Formálně se chystá menšinová vláda tolerovaná komunisty, kteří za to budou požadovat místa ve státní správě - náměstky či ředitele odborů. Tato místa by obsazovaly střední kádry KSČM, nikoliv Filipové, Kováčikové a Semelové. A už jsme viděli v krajích, jak ty střední kádry vypadají - bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté," uvedl Nečas.

"Bylo nezbytné Ústav pro studium totalitních režimů takzvaně vyčistit a obsadit Archiv bezpečnostních složek. Neumožnit pravdivé informování o tom, kdo v případě příznivého výsledku bude penetrovat vrcholnou českou státní správu v roce 2014. Jde o to obsadit archiv a umrtvit jeho činnost, abychom nevěděli, o koho jde," řekl předseda vlády.

Ke kritice levice se přidal i místopředseda ODS Tomáš Chalupa. Poslední události mají podle něj za cíl ústav decimovat a zabránit odhalení všech zločinů komunismu. "Vlastní hříchy z minula vedou komunisty a mnohé socialisty k bezprecedentním útokům na tento ústav. Lze jen spekulovat, jakou roli v tom hraje skutečnost, že mnohé otázky z minulosti ještě nebyly odpovězeny, že mnoho dokumentů ještě nebylo probádáno a zveřejněno," uvedl ministr životního prostředí.

Odvolaný ředitel Daniel Herman dodal, že má doklady o tom, že sociální demokraté volili do rady ústavu členy pod tlakem Komunistické strany Čech a Moravy. "Když jsem se Petrušky Šustrové ptal, co je jejím cílem, když mě stavěla před nevybíravé personální tlaky, řekla mi - tvoje odvolání," řekl Herman.

Sociální demokraté a komunisté Nečasova slova odmítají

Dohodu levicových stran o budoucích postech odmítl místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. "Nikdo o takových věcech v ČSSD neuvažuje, máme jiné starosti, nemáme v plánu přebírání úřadů. Závidím premiérovi jeho starosti. Je to celé nesmyslné," řekl v ČT.

Zaorálek také nesouhlasí s tím, že za odvoláním Hermana stáli někteří členové jeho strany. "Náš zájem je, aby se to odpolitizovalo, aby se politici nepletli do práce historikům. Máme upřímný zájem, aby se zkoumala bezpečnost a abychom se dozvěděli informace o spolupráci jednotlivců s represivními složkami," dodal.

Nečasova slova popřel i šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Je to druh paranoie nebo ještě něco daleko horšího. Kdo bude po volbách vládnout, se nebavíme. Je věcí občanů, jak rozhodnou. Naše strany podobné fantasmagorie neřešily," uvedl v ČT Kováčik.

Předseda KSČM Vojtěch Filip označil Nečasovy argumenty za hloupé, ba přímo nesmyslné. Podle něj byly dokumenty v ústavu nejprve soustředěny na jedno místo, aby z nich mohly být odstraněny kompromitující informace na současnou vládní moc. "Nyní jde o to, kdo bude mít možnost falešně interpretovat a manipulovat fakta," řekl ČTK šéf komunistů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují kaly z Ostravska.

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz