Nečase vysává výživné a hypotéka. Hledá práci s platem premiéra

  1:01aktualizováno  1:01
Zatímco bývalí kolegové Petra Nečase z ODS si lámou hlavu, jak vyřešit krizi ve straně, expremiéra trápí něco jiného. Hledá si práci. A ne ledajakou, rád by našel místo s platem, jaký pobíral v premiérské funkci, tedy alespoň 150 tisíc měsíčně. Bývalé manželce totiž platí velkorysé výživné.

Bývalý premiér je bez práce. Aby mohl plnit závazky vůči bývalé ženě, potřebuje najít místo s platem, který pobíral jako premiér. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nečas nabízí vzdělání v oblasti přírodních věd, konkrétně fyziky. A hlavně: znalost utajovaných skutečností a strategických informací, zkušenosti s chodem státní správy a konexe do politiky.

Velké téma o politické krizi. Čtěte v sobotu, 10. 8.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Expremiér Petr Nečas za to od svého budoucího zaměstnavatele žádá plat, který míval jako premiér. Bral 150 tisíc korun hrubého a desítky tisíc náhrad, což odpovídá vyšší manažerské pozici. Nečas to řekl MF DNES v průběhu zkoumání, jak může s platem řadového poslance dostát velkorysým závazkům vůči bývalé rodině, k nimž se zavázal při rozvodu (více čtěte zde).

"V tuto chvíli řeším svoje další profesní směřování. Konkrétní zatím nebudu, nicméně jedním z hledisek je i odpovídající příjem, optimálně v úrovni mého dosavadního platu," uvedl Nečas.

Majetkové vyrovnání s dnes už bývalou ženou Radkou Nečas připravoval ještě jako premiér. Jeho tehdejšímu příjmu odpovídá výše výživného na dvě ještě nezletilé dcery, kterým se zavázal platit celkem 42 tisíc korun měsíčně. Splácí i 16 tisíc korun měsíčně hypotéku za byt v pražském Kamýku, v němž bude Radka Nečasová s dcerami bydlet.

Plat poslance nestačí

Jako řadový poslanec přitom bere Nečas 55 900 korun hrubého, po zdanění mu zbývá kolem čtyřiceti tisíc. I s poslaneckými náhradami, na něž má nárok, bere odhadem 73 tisíc korun čistého. Po zaplacení hypotéky a výživného mu tak na živobytí zbývá patnáct tisíc korun (více čtěte zde).

"Pokud bych dlouhodobě zůstal v pozici řadového poslance, měl bych problém tyto závazky hradit. Nyní ale v těchto problémech nejsem a nehrozí to ani v následujících měsících," řekl Nečas. Že v politice končí, uvedl, už když podával demisi.

Sám přitom dlouhodobě prosazoval, aby se stát o lidi na vysokých pozicích typu premiéra postaral. Snažil se také najít odpovídající uplatnění pro svého předchůdce Mirka Topolánka. Ten však dal nakonec přednost soukromému byznysu, když se vrátil do čela firmy Vae Control, která teď úročí jeho konexe z dob premiérování.

Fotogalerie

Zda půjde Nečas v jeho stopách, nebo nabídne své služby státu, zatím prozradit nechce. "Dejte mi čas moji budoucnost dořešit. Vše se dozvíte, až to bude možné," dodal Nečas.

Jeho požadavky nejsou přehnané, říká "lovec mozků"

Názor, že by se měl stát o bývalé premiéry, ale třeba i prezidenty postarat, zastává i přední "lovec mozků" Jan Bubeník. "Na Západě je běžné, že stát na vrcholné politiky myslí nějakou rentou, platí jim kancelář a podobně," upozorňuje šéf firmy Bubeník partners, která se specializuje na vyhledávání špičkových manažerů.

V Česku záleží jen na ostatních politicích, zda se o bývalého kolegu postarají. A dělají to spíše výjimečně. Sociální demokraté například Vladimíru Špidlovi po jeho odchodu z čela vlády zajistili post eurokomisaře. Třeba Stanislav Gross, který odstoupil kvůli skandálu s nevysvětlenými příjmy, nabídku nedostal a v soukromém sektoru, do něhož se vrhl, zázračně zbohatl (více čtěte zde).

"Od státu by to bylo chytré, kdyby si tyto lidi ohlídal," poznamenává Bubeník. V nepřehledné politické situaci, v níž se Česko nachází, není jasné, který zástupce státu by mohl Nečase s nabídkou oslovit. Premiér v demisi Jiří Rusnok, jenž počítá, že od Miloše Zemana dostane po odchodu z vlády post v bankovní radě ČNB, v pátek na SMS s otázkou, zda Nečasovi nějakou práci nabídne, neodpověděl.

Podle Bubeníka nejsou Nečasovy požadavky přehnané. "Plat, který požaduje, odpovídá pozici finančního ředitele středně velké firmy. V soukromém sektoru se najde hodně takových míst," říká.

Nenechal si téměř nic

Nečas, který se rozvedl kvůli vztahu s šéfkou své někdejší kanceláře Janou Nagyovou, se, pokud jde o majetek, vůči své rodině zachoval velkoryse: nenechal si téměř nic. Radka Nečasová se totiž po celou dobu jeho působení v politice starala o rodinu, takže sama nemá žádný příjem.

Na byt, v němž bude Radka Nečasová s dcerami bydlet, padly vedle výše zmíněné hypotéky i rodinné úspory ve výši téměř dva miliony korun. Radka Nečasová navíc dostane podstatnou část z prodeje bytu, který měli jako manželé v Rožnově pod Radhoštěm a za nějž s jistotou utrží přes milion korun. "Součástí majetkového vyrovnání je i jednorázové vyřešení výživného pro manželku," potvrdil Nečas.

Nečasova cesta. Tak šel čas s bývalým premiérem a šéfem ODS:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz