"Vyzval Tluchoře, ať vůbec nekandiduje, a velmi tvrdě proti němu vystoupil," řekl iDNES.cz o vystoupení premiéra Nečase před poslanci těsně před volbou místopředseda občanských demokratů Pavel Blažek.
Kandidáti byli i tak dva - Petr Tluchoř a Michal Doktor. Ale nikdo zvolen nebyl, a tak museli poslanci zvolit nového předsedu napotřetí. Stal se jím dosavadní první místopředseda klubu Zbyněk Stanjura z Moravskoslezského kraje.
"Neuspěl jsem o jeden hlas, to je život," komentoval prohru Tluchoř. Překvapilo ho prý, jak proti němu Nečas vystoupil na klubu. "Závěr naší schůzky mezi čtyřma očima byl jiný, než pan předseda sdělil klubu," uvedl Tluchoř.
Pozice lídra poslaneckého klubu ODS je poměrně důležitá - je totiž členem nejužšího vedení strany a chodí na koaliční jednání. Měl by tak krýt záda premiéru Nečasovi.
Během nedávné vládní krize se proti Tluchořovi ostře vymezili někteří poslanci ODS, když se objevila tajně pořízená nahrávka, na níž hovoří bývalá šéfka klubu Věci veřejné Kristýna Kočí. Lidé z VV Kočí nahráli, když popisovala, že spolu s Tluchořem chystali několik měsíců rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných. Tluchoř to popřel a Kočí po zveřejnění nahrávky začala tvrdit, že si vše vymyslela.
Zbyněk StanjuraNarodil se v roce 1964 v Opavě. Vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně a pracoval jako programátor. Od roku 1991 člen ODS, od roku 1997 člen zastupitelstva Opavy, později i zastupitelstva Moravskoslezského kraje. V roce 2002 se stal opavským primátorem a předsedou moravskoslezské ODS. Při posledních volbách ho voliči poslali do Poslanecké sněmovny, kde byl vzápětí zvolen místopředsedou klubu ODS. |
ODS chtěla volit nové vedení klubu až v červnu, ale klub se rozhodl, že věc urychlí. Proti Tluchořovi se pak rozhodl kandidovat jeden z jeho nejtvrdších kritiků Michal Doktor, který pro iDNES.cz Tluchoře označil za politickou mrtvolu. O dominantní roli dvojice Tluchoř - Kočí ve vládní krizi mluvil i prezident Václav Klaus. Když Tluchoř dvakrát neuspěl, potřetí už kandidovat nechtěl.
Tluchoř byl jedním z nejloajálnějších spojenců bývalého předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka, který tvrdě zkritizoval Nečasovu koalici s Věcmi veřejnými při oslavě dvacátého výročí vzniku ODS na Žofíně. "Vláda s Bártovou ABL-VV je horší než opoziční smlouva," prohlásil Topolánek.
Nečas měl před volbou s Tluchořem dlouhý pohovor
Před volbou nového vedení poslaneckého klubu ODS se Nečas sešel s Tluchořem. "S Petrem Tluchořem jsme měli velmi dlouhý rozhovor a on můj názor zná," řekl iDNES.cz Nečas. Odmítl říci, zda si přeje jeho setrvání ve funkci. Až na jednání klubu ODS jasně prohlásil, že za Tluchořem nestojí a ve vedení poslaneckého klubu a tedy ani v grémiu strany si ho rozhodně nepřeje.
Před volbou se na Tluchořovu adresu opakovaně kriticky vyjádřily Věci veřejné. "My jsme si zametli před vlastním prahem a podpořili pana premiéra a že potřebuje nějaký čas, aby si udělal doma pořádek. Místo toho teď hrozí, že pan Tluchoř bude dál předsedou poslaneckého klubu ODS a slyšíme, že důležitější než změny ve vládě je prosazení reforem," prohlásil třeba exministr dopravy a neformální lídr VV Vít Bárta. Sesazení Tluchoře je tak zároveň vstřícným gestem Nečase vůči Věcem veřejným.