Policejní centrálu asi čekají změny. Nedaří se jí udržet zkušené detektivy

  20:02aktualizováno  20:02
Národní centrálu proti organizovanému zločinu čekají nemalé organizační změny. Letošní léto bude tak nejspíše ve znamení největších obměn od založení útvaru před třemi lety. Už v červnu odchází řada zkušených policistů.
Národní centrálu proti organizovanému zločinu chtějí opustit další detektivové..

Národní centrálu proti organizovanému zločinu chtějí opustit další detektivové.. | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Je to v oblasti logistiky, přesypání lidí do jiné struktury, aby to lépe vyhovovalo potřebám útvaru. Nejde o žádnou další reorganizaci,“ tvrdí zdroj blízký vedení policejního prezidia. Uvnitř útvaru se však spekuluje o razantnějších změnách. Například že by mohlo dojít ke spojení odboru násilí a zločineckých struktur nebo zrušení odboru padělání. To však vedení policie popírá.

A sama NCOZ oficiálně plánované změny nekomentuje. „Interní informace z našeho útvaru neposkytujeme,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Že se bude muset struktura útvaru změnit, však mimo záznam připouštějí i policejní špičky. Kriminalita se totiž již řadu let posouvá směrem od násilné trestné činnosti k takzvané kriminalitě bílých límečků. Na zásadní řez však prý ještě není správný čas. „Na to ještě doba nenazrála,“ říkají k tomu mimo záznam lidé z vedení policie.

Organizace Národní centrály proti organizovanému zločinu

Udržet zkušené policisty

Zásad NCOZ je totiž částečně i kvůli okolnostem, za kterých vznikla (reorganizace v roce 2016 přerostla do politického střetu), citlivá na jakékoli byť sebemenší změny. Zásadní však pro NCOZ bude hlavně udržet zkušené policisty, kteří už mají nárok na výsluhy.

Jak již MF DNES uvedla, právě letos v červnu se řada z nich chystá od policie odejít. Podle informací redakce může jít až přibližně o dvě desítky zkušených detektivů.

Vedení útvaru se sice snaží odchodům zabránit, není však podle všeho příliš úspěšné. „S lidmi se mluví, někdy to (výpověď, pozn. red.) vezmou zpět,“ uvedl zdroj MF DNES blízký centrále.

Už teď je však jisté, že útvar opustí například ředitel sekce finanční kriminality Petr Lysák – podle svých slov z osobních důvodů – nebo šéf královéhradecké expozitury Emil Kračmar.

Z protimafiánské centrály mizí šéfové, odcházejí kvůli výsluhám

NCOZ se snaží nabírat nové lidi, jde však o tuhý boj, protože na policisty cílí i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která pod novým ředitelem Radimem Dragounem prochází velkou obměnou, a rovněž celní správa, která od doby, kdy se jejím náměstkem stal bývalý šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta, posiluje především operativu.

Supermozek

Podle logiky peněz by měla mít NCOZ jasně navrch. Celníci se mimo záznam svěřují, že peníze, které nově příchozím nabízí, stačí k „přetažení“ vyšetřovatelů z obvodních oddělení. Na detektivy z krajských ředitelství už „stačí“ jen NCOZ a GIBS.

Další velká změna pro protimafiánskou centrálu přijde už od Nového roku. Podle plánů policejního prezidenta Jana Švejdara – který zatím k personálním i systémovým změnám v policii přistupuje velmi minimalisticky – vznikne na policejním prezidiu takzvaná centrální analytika, do níž se budou sbíhat informace od nejnižších úrovní policie až po NCOZ.

V jaké fázi je vznik analytiky v této chvíli, však není jasné. Švejdar na dotaz MF DNES neodpověděl a Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že z jeho pohledu k žádnému posunu nedošlo.

„Platí (...), že to bude předmětem dalších jednání mezi policií a státním zastupitelstvím,“ uvedl mluvčí žalobců Petr Malý.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Komplikace kolem vrtulníků z USA. Vládě hrozí, že ztratí podporu komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip na volebním sjezdu v Praze

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené....

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz