Z protimafiánské centrály mizí šéfové, odcházejí kvůli výsluhám

  17:31aktualizováno  17:31
Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) opouští další detektivové. Elitní policisté, kteří slouží delší dobu, končí kvůli výsluhám. Vyplatí se jim to. Další odchod od policie zvažují, rozhodnou se podle odměn.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Když v létě 2016 vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, hovořilo se o možných masivních odchodech policistů – především těch, kteří sloužili v dřívějším Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vedeném Robertem Šlachtou. Nic takového se však nakonec nestalo a vedení policie se podařilo situaci uklidnit mimo jiné i vyplacením vysokých odměn.

Nyní však NCOZ opouští hned několik vysoce postavených policistů najednou, mezi jinými i šéfové expozitur NCOZ v Plzni a v Hradci Králové.

Důvodem není podle informací MF DNES situace uvnitř útvaru, ale hlavně výše výsluh, na které mají nárok. Stejnou motivaci navíc v dohledné době mohou mít další policisté.

Žádnou paniku

„Mohu potvrdit, že vedoucí expozitur NCOZ V Plzni a Hradci Králové požádali o propuštění ze služebního poměru,“ napsal MF DNES mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Za necelé tři roky od založení útvaru se tak vyměnila již většina z jeho vedení včetně ředitele Michala Mazánka, dvojice náměstků a dvou ředitelů sekcí.

Od policie podle zjištění MF DNES odchází i ředitel sekce finanční kriminality NCOZ Petr Lysák. Ten však podle svého vyjádření z osobních důvodů.

Boj o výsluhy

V polovině března vláda odmítla novelu o služebním zákonu, kterou předložila skupina poslanců vedená Zdeňkem Ondráčkem (KSČM). Podle Ondráčka a spol. se výsluhy nemají vypočítávat například z odměn nebo příplatku za službu v zahraničí. Často podle nich dochází k účelovému navyšování odměn, aby odcházející policista dostal vyšší výsluhy. Ministr vnitra Jan Hamáček to však odmítá, tvrdí, že jde jen o ojedinělé excesy. 

Útvar nedávno opustilo také několik řadových detektivů, kteří však pracovali na závažných kauzách a měli velké zkušenosti a renomé – jako například Vendula Kwasniaková, jež vedla vyšetřovaní třaskavé kauzy Beretta točící se kolem vynášení citlivých policejních informací do podnikatelského polosvěta.

Podle policejního prezidenta Jana Švejdara však nejde o nic mimořádného. „V NCOZ (...) zpravidla vykonávají službu délesloužící policisté, u nichž je ukončení služebního poměru logicky více pravděpodobné,“ napsal MF DNES Švejdar a dodal, že odchody z NCOZ se nijak nevymykají běžnému stavu. „S každým policistou, který avizuje svůj odchod ze služebního poměru, individuálně pracujeme a snažíme se najít prostor k jeho setrvání ve služebním poměru či jinému uplatnění u policie,“ dodal policejní prezident.

Čekání na červen

Podle informací MF DNES však rozhodně nemusí jít o konečný počet. O odchodu uvažují i další, a to s ohledem na výši výsluh. Ta se totiž vždy počítá z předešlého roku. „Řada lidí čeká na červen a podle toho, zda budou vyplacené odměny, se rozhodne, jestli skončí. V případě, že by odměny nebyly, by se jim totiž vyplatilo odejít nyní, protože loni se odměny vyplácely a jim by se výsluha počítala z vyšší částky,“ uvedl zdroj MF DNES z bezpečnostní komunity. Jinými slovy: snaha policie udržet detektivy pomocí odměn se může otočit proti NCOZ.

Způsob, jakým se výsluhy v současnosti počítají, kritizuje například komunistický poslanec a bývalý detektiv Zdeněk Ondráček, který chce ve Sněmovně prosadit, aby se odměny do výpočtu odměn nepočítaly. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však systém měnit nechce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz