ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Studenti chtějí zvýšit povědomí o senátních volbách. Sbírali názory kandidátů

  • 13
Ještě ani nemají volební právo, ale politika je zajímá natolik, že vytvořili web, který má lidem usnadnit výběr kandidáta do Senátu. Za projektem Názory politiků stojí studenti brněnského gymnázia Max Onderka a Vojtěch Hlavenka. Lidé si na stránkách mohou najít kandidáty včetně jejich názorů na aktuální politická témata - od cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan, až po otázku progresivního zdanění.

Funguje to jednoduše. Stačí si do vyhledávače na stránce zadat jméno kandidáta či konkrétní stranu, která má v současných senátních volbách své reprezentanty. U každého politika je stručný životopis a pokud odpověděl autorům projektu na otázky, tak i jeho odpovědi.

Autoři projektu se například ptají, zda jsou pravomoci Senátu dostačující, jaký je názor kandidátů na senátní cestu na Tchaj-wan nebo zda jsou pro vystoupení České republiky z Evropské unie. K dispozici jsou i souhrnné statistiky za každou stranu podle toho, jak její kandidáti odpovídali.

Lidé nevědí, jaké názory kandidáti mají

Sedmnáctiletí spolužáci z brněnského gymnázia se rozhodli vytvořit web Názory politiků, protože chtějí zvýšit povědomí lidí o názorech politických zástupců. 

„Prvotní impuls pocházel od Vojty, když si nedokázal hodnotově zařadit některé politiky, o kterých si četl články. Vzešel z toho nápad vytvořit databázi českých politiků, u kterých by byly odpovědi na důležité otázky veřejného života,” uvedli autoři.

„Přemýšleli jsme o tom, že jedním z důvodů nízké účasti může být i to, že lidé vlastně kandidáty neznají a nevědí, jaké mají názory. A nemají ani motivaci k volbám chodit,“ vysvětlil Hlavenka s tím, že například při posledních volbách do senátu byla volební účast menší než 17 procent (u druhého volebního kola, pozn. red.).

Na projektu pracovali od července. Trvalo jim oběma stovky hodin, než se dostali k finální verzi. „Témata jsme si rozdělili do tří skupin, které jsme chtěli vhodně pokrýt. Jednak otázky ohledně Senátu samotného – dotazovali jsme se na cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce a na pravomoci Senátu. Poté se naše otázky týkají domácí a také zahraniční politiky,” popsali výběr otázek, který kandidátům do horní komory Parlamentu pokládali.

Ukázka z webu Názory politiků

Projekt Názory politiků například ukázal, že v otázce přijetí eura jsou kandidáti rozděleni na dva tábory. U otázky ohledně přijetí 40 dětí z řeckých uprchlických táborů byly odpovědi kandidátů velmi podobné podle stran. Výjimkou byla ČSSD, kde naopak byly názory pro i proti naprosto vyrovnané. Nejvíce sjednocené odpovědi měli kandidáti za Piráty a STAN.

Snahou autorů bylo oslovit všechny kandidáty do Senátu. Odpovědi zatím získali od 120 z nich. „Bohužel u některých jsme nebyli schopni kontakt vypátrat ani po dlouhém hledání, u dalších jsme možná nenašli kontakty aktuální. Stále se snažíme hledat, u některých kandidátů je to ale velmi obtížné,” dodávají autoři.

Do budoucna mají ale velké plány. Chtějí na webu nabídnout přehled názorů všech českých zákonodárců a pokračovat s dotazováním na postoje politiků i v nevolebním období. Obdobný přehled jako před nynějšími senátními volbami plánují i pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video