Oficiální databáze OSN zavedly krátký anglický název pro Česko 5. července. Předcházela tomu notifikace ministerstva zahraničí.
„Nic to nemění na skutečnosti, že se nadále může používat i Czech Republic,“ podotkla Lagronová. Nové je podle ní jen to, že kratší název je nyní kodifikovaný i v angličtině, podobně jako se už dosud používaly krátké varianty v jiných jazycích, například v němčině Tschechien.
Název Czechia vyvolal diskusi, má své příznivce i odpůrce (více čtěte zde nebo také zde). Podle ministerstva ale správnost této varianty potvrdil Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR.
„Byla shoda, že by ministerstvo o tom mělo informovat, aby ty názvy byly v databázích, protože dochází k deformacím a zkomoleninám,“ vysvětlil již dříve ministr Lubomír Zaorálek.
Proti pojmenování Czechia vystoupila například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, podle které by Česko mohlo přijít o miliardu korun z Evropské unie, kterou získalo na propagaci názvu Czech Republic. Podle premiéra Bohuslava Sobotky jsou však obavy zbytečné, protože ke změně názvu nedochází (čtěte zde).
Líbí se Vám název Czechia?
Proti názvu Czechia se v Česku i protestovalo:
23. dubna 2016 |