S uprchlíky nejde vyjít, nemají návyky, stěžovali si pracovníci z Bělé

  15:14aktualizováno  17:22
Ministr vnitra Milan Chovanec pozval velvyslance a novináře do uprchlického zařízení v Bělé-Jezové. „Není to mučírna,“ prohlásil před vstupem do zařízení, které je kritizováno kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům. V zařízení se během měsíců snížil počet běženců ze 700 na desetinu.

Návštěva, kterou mimo Chovance doprovázela i ministryně práce sociálních věcí Michaela Marksová, si nejprve prohlédla prázdnou, uklizenou a opravenou budovu. Poté se přesunula tam, kde jsou skutečně uprchlíci. Pozvaní velvyslanci evropských zemí se jich vyptávali na podmínky a jejich situaci. To jak zařízení v Bělé funguje, diplomaté nijak nekomentovali.

Uprchlíci, kterých bylo v zařízení aktuálně sedmdesát včetně třiceti dětí, si podle redaktora MF DNES stěžovali na to, že nechápou, proč jsou v Česku zadrženi. Tvrdili, že si v uprchlickém táboře připadají jako v kriminále. A to i přes to, že v posledních týdnech přibylo dětské hřiště, houpačky a tábor je stále opravován.

Velvyslanci se setkal i se zaměstnanci zařízení. Ti si stěžovali, že se s migranty nedá vyjít. Vypověděli, že si uprchlíci vyráběli zbraně z nohou od židlí, tyčí a jiného vybavení. (podobně si vyráběli zbraně uprchlíci ve Vyšních Lhotách) Dále si stěžovali na to, že cizinci nedodržují hygienické návyky.

Chovanec: Vlna uprchlíků už odeznívá

Zároveň však zaměstnanci uvedli, že v současnosti je situace klidná a naprosto jiná než před časem. Důvodem je podle nich nízký počet uprchlíků.

Fotogalerie

Ministr vnitra vysvětloval, že nízký počet je dán tím, jak migranti opouštěli zařízení, jsou propouštěni nebo vraceni do států, odkud přišli. Nových migrantů podle něj přichází stále méně. „Imigrační vlna slábne,“ uvedl Chovanec.

Podle něj nastává doba, kdy se u hranic objevují už jen jednotlivé případy zadržených migrantů. Proto bude na hranicích s Rakouskem menší počet hlídek. “Ale na hranicích zůstáváme a své evropské závazky plníme,“ dodal ministr.

Podmínky v Bělé kritizovala ombudsmanka i komisař OSN

Podmínky v detenčních zařízeních před časem kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, která po kontrole v táboře v Bělé-Jezové mimo jiné uvedla, že tam děti uprchlíků „žijí hůř než čeští vězni“. Nemají prý teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, běženci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie (více o názoru Šabatové zde).

Situaci dlouhodobě kritizují také české nevládní organizace, ČR za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Chovanec trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají standardu 21. století. Proti kritice zařízení se ohradili i politici z opoziční ODS a v otevřeném dopise i zaměstnankyně.

Zařízení pro zajištění cizinců fungují také v Drahonicích na Lounsku (240 lůžek) a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku (420 lůžek). Další rezervní areál vzniká v Balkové v Plzeňském kraji.

V detenčních zařízeních pobývají cizinci, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, tedy lidé, kteří se pobytem na území ČR dostali do rozporu s českými zákony. Nejčastěji pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Bangladéše a Ukrajiny. Vnější ostrahu areálů zajišťuje policie a v Drahonicích Vězeňská služba, vnitřní ostrahu má na starosti soukromá bezpečnostní agentura.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Špionská hra v ČSSR: StB ukrývala v lese prezidenta Afghánistánu

Sovětským svazem dosazený prezident Afghánistánu Babrak Karmal (uprostřed) v...

Roky 1978 a 1979 byly v Afghánistánu nesmírně divoké, dramatické a chaotické. Státní převraty, občanská válka a vraždy...

Nechráněný první sex měla každá pátá žena. Většinou v 16 letech či méně

ilustrační snímek

Více než polovina dotázaných mladých žen (61 procent) měla první pohlavní styk v šestnácti či méně letech, zjistil...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz