Navrhněte nové logo pro ČSSD

  15:43aktualizováno  15:43
- Sociální demokraté nemají stranické logo. Svůj tradiční symbol růže, který používali od roku 1990, musí kvůli sporu s jeho autorem odstranit ze všech svých cedulí, úředních papírů, vizitek, internetových stránek i volebního autobusu. Autor značky Jiří Novotný žádal po ČSSD zaplatit téměř milion korun za užívání loga, jenže sociální demokracii to připadalo příliš. Do vyřešení sporu před soudem se sociální demokracie rozhodla respektovat Novotného zákaz používat logo.

Magazín iDNES vypisuje soutěž: Navrhněte nové logo
pro sociální demokracii.

Tato strana Vám sice za Vaše dílo nezaplatí (viz případ Novotný), ale iDNES všechna díla zveřejní a autora nejlepších nápadů odmění tričkem.
Návrhy posílejte na e-mail inazory@mafra.cz.

Došlé návrhy jsou k vidění zde: http://www.idnes.cz/senat98/logo_cssd.asp

 

 "Dopis, kterým nám to pan Novotný oznámil, jsme dostali teprve ve čtvrtek (5. listopadu) odpoledne. Od dnešního dne proto přestáváme logo používat. Sundaváme to z budov, kde máme sekretariáty, stáhnou se samolepky i z našeho autobusu. Samozřejmě že na billboardech a plakátech, které jsou teď kvůli volbám vylepeny, to ale nikdo přelepovat nebude," potvrdil ve středu (11. listopadu) tiskový mluvčí ČSSD Jiří Hron.
Na internetových stránkách je na místě dřívějšího loga bílá plocha: http://www.cssd.cz .
Nejsilnější politická strana je tedy narozdíl od svých konkurentů výjimečná - nebude používat žádný stranický symbol. "Než se u soudu dohodneme, tak nebudeme mít žádné logo. Dokonce jsme požádali i všechny televize, aby při vysílání už naši značku nepoužívali. O stažení loga jsme informovali i všechny naše regionální a oblastní výbory," dodal Hron.
Výtvarník Jiří Novotný na otázku, zda je s krokem sociálních demokratů spokojen, neodpověděl. Pouze řekl: "Stejně to dám k soudu. Ať tedy on rozhodne o výši mého honoráře, pokud jsme se s ČSSD nedohodli. Pokud pak smlouvu uzavřeme, pak budou moci samozřejmě používat toto logo dál."
Sociální demokraté však ale do budoucna staré logo nejspíš nahradí novým. Ve chvíli, kdy jim Novotný před několika měsíci oznámil sumu, kterou po nich žádá, rozhodli se vypsat konkurs na novou značku.
"Nechci být nezdvořilý, ale obávám se, že jakýsi vyžírka, který kdysi stvořil logo sociální demokracii, dospěl po našem vítězství ve volbách k závěru, že na tom může vydělat," prohlásil včera předseda ČSSD Miloš Zeman. Vedoucí tiskového oddělení strany Michal Kucián dokonce jednání Novotného nazval politickým vydíráním. "Máme oprávněný důvod se domnívat, že je v tomto sporu přítomna i snaha poškodit ČSSD," tvrdí Kucián.
Novotný tato obvinění vzápětí odmítl. "Jsou to docela vtipálkové. Já jsem po nich chtěl jen to, na co mám nárok," tvrdí Novotný.
Zemanova strana mu vyčítá hlavně to, že se o honoráře za užívání díla přihlásil až začátkem letošního roku, ačkoliv mu po sedm uplynulých let nevadilo, že mu ČSSD nic neplatí. Jeho požadavky - za období do 1. ledna 1998 zaplatit 600 tisíc korun, za každý další rok 273 tisíc, pokud to bude rok volební pak 346 tisíc - sociálním demokratů připadají příliš vysoké. "Nabídli jsme mu finanční vyrovnání v řádu sta tisíců korun," uvedl včera Kucián. "Pan Novotný ale tuto částku odmítl jako nedostatečnou a vyslovil zákaz užívání ochranné značky."

Potíže začaly až letos
Potíže s logem nastaly sociálním demokratům teprve začátkem letošního roku, ačkoliv jim znak s růží Novotný vytvořil už před osmi lety. "Tehdy jsem za to dostal osm tisíc korun, to bylo všechno," říká Novotný a netají se tím, že mu to na tehdejší poměry, kdy se strana pohybovala na pokraji zájmu veřejnosti, stačilo. Ale letos v lednu si uvědomil, že podle autorského zákona má nárok na to, aby mu v té době nejsilnější politická strana za užívání jeho loga platila. "Říkal jsem si: co je budu šetřit? Mám nárok na odměnu za užívání díla, tak s nimi o tom sepíšu smlouvu."
Začal proto se zástupci Lidového domu vyjednávat, ale jakmile jim oznámil, o jakou částku jde - zpětně za období od 1. ledna 1998 šest set tisíc korun a od té doby za každý běžný rok 273 tisíc, za volební rok 346 tisíc - začali se sociální demokraté poohlížet po jiném řešení: vypsali konkurs na nové stranické logo.
"To je velmi zvláštní postup. Mé požadavky nejsou nijak přehnané, mnohé firmy platí autorům za svá loga i milionové částky. A ve chvíli, kdy je firma zavedená, má její značka nemalou hodnotu. Proto je zvláštní se loga vzdávat," diví se Novotný.
Tiskový mluvčí ČSSD Jiří Hron ve čtvrtek prohlásil, že strana hledá nový znak z jiných důvodů, než aby se vyhnula tahanicím s Novotným. "Spíš je to proto, že se nám tenhle znak nelíbí. Připomíná to kraba. Chceme ho prostě modernizovat," sdělil Hron.
Spor o značku ČSSD ukázal, že představitelé Lidového domu nemají v názoru na dodržování autorského zákona jasno. Podle advokáta Pečeného porušila strana zákon už tím, že v roce 1990 nesepsala s Novotným smlouvu o užívání díla.

Novotný žaluje ČSSD za "vyžírku"
Autor loga Jiří Novotný se navíc rozhodl ČSSD žalovat za urážku. Nelíbilo se mu totiž, že o něm předseda strany Miloš Zeman hovořil jako o vyžírkovi. Novotný požaduje náhradu milion korun.

Vlevo je volební logo, které ČSSD používala dříve, vpravo pak inovované, jež bylo v platnosti po soudním zákazu. Zmizela z něj růže, kterou ČSSD nesmí používat, protože za ní neplatila autorovi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Najdete na iDNES.cz