Návrh ODS na řešení vládní krize

  18:30aktualizováno  18:30

Návrh ODS na řešení vládní krize

Dopis Mirka Topolánka šéfům demokratických stran:

V Praze dne 13. 4. 2005

Vážený pane předsedo,

dovoluji si Vás oslovit jménem Občanské demokratické strany v souvislosti s aktuálním vývojem na české politické scéně.

Jsme přesvědčeni, že vládní strany měly dostatečný prostor k vyřešení koaliční krize. Další prodlužování dlouhodobého stavu nevládnutí v této zemi je neúnosné, nikomu neprospívá, a proto jsme připraveni k serióznímu řešení současné situace.

ODS si je vědoma spoluzodpovědnosti za vývoj v této zemi. Navrhujeme společné jednání předsedů demokratických parlamentních stran, jehož cílem by bylo vytvoření tzv. "Generální dohody demokratických stran" na dalším politickém postupu.

Každá zodpovědná politická strana musí vědět, že v této situaci nejde o vítězství nebo o totální porážku jednotlivých zúčastněných subjektů. Každá strana bude muset ustoupit ze svých představ a požadavků.

Jako východisko vidíme vytvoření přechodné technokratické vlády bez představitelů politických stran, která by zemi přivedla k předčasným volbám, a jejíž vznik byl ODS případně umožnila. Půdorys personálního složení a rozsah vládní agendy by byl předmětem až dalších jednání.

Navrhujeme, aby součástí "Generální dohody demokratických stran" a agendy takové vlády bylo schválení následujících zákonů v Poslanecké sněmovně a Senátu:

Ústavní zákon o jednorázovém referendu o přijetí "Smlouvy o Ústavě pro Evropu", bez podmínky půlročního moratoria konání referenda před nebo po volbách do Poslanecké sněmovny.

Změny Ústavy ČR ve věci možného rozpuštění Poslanecké sněmovny kvalifikovanou většinou, případně jiné řešení, které by umožnilo konání předčasných voleb a ukončení dlouhotrvající politické krize.

Termín předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a termín referenda o přijetí "Smlouvy o Ústavě pro Evropu" by byl součástí "Generální dohody demokratických stran" s tím, že předčasné volby by se konaly nejpozději v první dekádě listopadu letošního roku.

Opakujeme, že současné dění na politické scéně neprospívá stabilitě České republiky ani jejímu obrazu v zahraničí, natož pak politické kultuře a vnímání politiky jako takové v očích veřejnosti.

Jsme stranou opoziční a respektujeme výsledek parlamentních voleb. Jsme však také stranou zodpovědnou, konstruktivní a vlastními vstřícnými kroky chceme přispět k řešení několikaměsíční koaliční, vládní a v neposlední řadě ústavní politické krize.

Domníváme se, že setkání předsedů demokratických politických stran se musí uskutečnit neprodleně. Nejlépe za účasti prezidenta ČR, který by mohl vzhledem ke své ústavní roli toto společné jednání iniciovat.

Pokládáme nabídku "Generální dohody demokratických stran" za konstruktivní cestu k řešení současné situace a vyzýváme Vás k jejímu přijetí.

S pozdravem
Mirek Topolánek
předseda Občanské demokratické strany


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz