„Pan Kakao“ je zpátky. ČSSD chce, aby Kraus vyjednával o krajské koalici

  8:06aktualizováno  8:06
Návrat do vyšších pater politiky po sérii kontroverzních kauz? Liberecký exposlanec za ČSSD Michal Kraus, mediálně známý hlavně jako "kakaový král", pomáhá hnutí poslance a exministra školství Josefa Dobeše. A sociální demokraté ze Semil požadují, aby se bývalý poslanec podílel na vyjednávání krajské koalice.

Michal Kraus (vlevo) s odstupujícím hejtmanem Stanislavem Eichlerem na čtvrteční konferenci o sportu v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dobešovo Hnutí pro sport zatím sbírá podpisy nutné k zaregistrování. V kostce požaduje, aby peníze z hazardu šly beze zbytku do sportovních organizací, které se po krachu Sazky potýkají s nedostatkem peněz. A podle něj živoří.

Se svojí vizí objíždí všechny kraje a sbírá tisícovku podpisů nutných k zaregistrování. Ve čtvrtek měl dostaveníčko i v Liberci.

Michal Kraus panelovou diskusi moderoval. Byli na ní přítomni vrcholoví sportovci, zástupci tělovýchovných jednot a třeba i Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR a šéf jabloneckého fotbalového klubu.

V krajské politice nebyl moc vidět, každý ho spojuje s Ghanou

"Pan Kraus není v nejužším přípravném výboru. Ale je to člověk, který se v tom velmi angažuje. Což neznamená, že ve výboru ještě nemůže být. Ale záleží na jeho rozhodnutí," uvedl Josef Dobeš.

Michal Kraus

Absolvent několika vysokých škol. Od roku 1986 byl poslancem České národní rady. V letech 1992-2006 zasedal v Poslanecké sněmovně, kde se soustředil na finanční problematiku. Působil mimo jiné jako místopředseda rozpočtového výboru nebo člen dozorčí rady Fondu národního majetku ČR. Pak vstoupil do ČSSD, v roce 2006 rezignoval na poslanecký mandát v souvislosti s "kakaovou aférou". Nyní je předsedou Okresního výkonného výboru ČSSD v Semilech.

Michal Kraus na tiskové konferenci ČSSD. (27. dubna 2010)

Michal Kraus

"Michal Kraus je člověk, který rozumí sportu a v něčem se pro sport i obětoval a pro mě je dobrý spojenec. Já se spojím se všemi, kteří budou 'kopat' ve prospěch sportu, tedy pro dobrou věc," naznačil Dobeš.

Michal Kraus je člen představenstva FK Baumit Jablonec. Dnes říká, že jeho ambicí je vrátit podporu sportu na úroveň kolem přelomu tisíciletí.

"Ve sportu se pohybuji skoro padesát let a ve všech veřejných funkcích jsem jej podporoval. Financování sportovního hnutí se dostalo do krize. Logicky mám zájem na tom, aby sport začal být i politickým tématem," uvedl Kraus.

Jedním z nejznámějších případů spojených s Krausovým jménem je ten, ve kterém společně s podnikatelem Františkem Rigem zakoupil podnik na zpracování kakaových bobů v africké Ghaně. Podnikatel později pykal za podvody. A Krause aféra stála poslanecké křeslo. Nebyl totiž schopen vysvětlit, kde sehnal dva miliony na zálohu za továrnu. V krajské politice o něm nebylo slyšet.

Kraus: Vyjednávat o koalici bych uměl

Zůstal ale v čele ČSSD v Semilech. A právě ta žádá, aby došlo ke změně týmu, který vyjednává o budoucí krajské koalici. Měl by prý být "tvořen dostatečně kompetentními a zkušenými vyjednavači", uvádějí jednomyslně členové okresního výboru ČSSD v Semilech.

Za takového schopného vyjednavače požadují Michala Krause, "který vedl úspěšně vyjednávání o krajské koalici ve všech předchozích případech", píše se v textu schváleném všemi členy semilské ČSSD. Zároveň souhlasí s požadavkem Starostů, aby ČSSD v krajském zastupitelstvu nezastupovali Martin Sepp a Zdeněk Bursa, který je obviněn z porušování zákona.

O tom, zda by mu role vyjednavače seděla, si kdysi vlivný politik myslí následující: "Myslím, že to je věc, se kterou bych uměl naložit. Muselo by to ale chtít krajské vedení sociální demokracie. A tam, kde není poptávka, nemůže existovat ani samotná skutečnost," řekl Kraus.

Půtovi je jedno, kdo bude ve vyjednávacím týmu

Podle něj jsou navíc kauzy ghanské továrny na zpracování kakaa i peněz pro neziskové sportovní centrum v Harrachově, které šly do výstavby luxusního hotelu a o nichž jako předseda rozpočtového výboru Sněmovny rozhodoval, lživé a mediálně vykonstruované.

"Jsem dalek toho, radit našim partnerům v krajském zastupitelstvu, koho zvolit do vyjednávacího týmu. Je to jejich věc," komentoval požadavek semilské ČSSD vítěz voleb, lídr Starostů Martin Půta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz