ČSSD dochází trpělivost. Babiš stále neví, kdo nahradí Jourovou

  0:35aktualizováno  11:17
Hnutí ANO stále nerozhodlo, kdo bude po Věře Jourové řídit Ministerstvo pro místní rozvoj. Dosavadní šéfka resortu končí už v pátek, coby nová eurokomisařka se chystá do Bruselu. Předseda hnutí Andrej Babiš svým vládním kolegům slíbil, že nové jméno oznámí do konce září. To však zřejmě nestihne.

Kdo nahradí Věru Jourovou v čele Ministerstva pro místní rozvoj, stále není jasné. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vybereme nového ministra pro místní rozvoj do konce září, sliboval Babiš premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Učinil tak poté, co Sobotka odmítl jeho původní vizi: totiž představit náhradníka za Jourovou až po nadcházejících komunálních a senátních volbách. Jenže ministerský předseda si bude muset ještě počkat.

ANO zatím vhodného kandidáta nemá. A jeho představitelé nevylučují, že jméno nového ministra bude známo až příští týden. Eurokomisařka Jourová přitom v čele resortu končí už v pátek. Někteří členové vedení ANO pro MF DNES naznačili, že s výběrem se příliš nespěchá.

Demise Jourové

Věra Jourová (ANO) skončí ve funkci ministryně pro místní rozvoj 3. října. Prezident Miloš Zeman přijal její demisi, oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman se s Jourovou ještě sejde.

Sama Jourová za nejvhodnější nástupkyni označila už v červenci svoji náměstkyni Kláru Dostálovou. Její přání však asi nebude vyslyšeno. Podle informací MF DNES z Babišova okolí si šéf hnutí Dostálovou jako ministryni nepřeje. Nebyl prý příliš spokojen už s tím, jak Jourová s Dostálovou resort vedly.

Eurokomisařce navíc nemůže zapomenout některá její předchozí personální doporučení. Například když mu před několika měsíci přivedla coby kandidáta na primátora Prahy Jana Kasla, se kterým se posléze Babiš rozešel ve zlém.
„Nejde o to, že se mi paní Dostálová nezdá. Ale proč by nemohla být konkurence?“ reagoval Babiš. Ten se s jedním z horkých kandidátů sešel v neděli večer. Podle jeho vyjádření se jedná o „překvapivé jméno“, o koho jde, ale odmítl prozradit.

„Je to odpovědnost pana Babiše, který zůstává v české vládě a bude odpovědný za fungování resortů,“ komentovala Babišovo odmítání jejího doporučení Jourová. Na dotaz, zda ji nedůvěra šéfa ANO nemrzí, poznamenala stroze: „K tomu nemám vůbec žádný komentář.“

Maxová, Zelienková. Nebo Lukl?

Na uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj si tak dělají zálusk některé její stranické kolegyně. Nabídku být ministryní by rády přijaly například odbornice klubu ANO na evropské fondy Kristýna Zelienková či místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Radka Maxová.

„Ministerstvo má mnoho společného se sociální politikou, konkrétně se sociálním bydlením a cestovním ruchem - z hlediska zaměstnanosti. Určitě bych to neodmítla, byla bych potěšena,“ uvedla Maxová, dříve manažerka v Babišově podniku Kostelecké uzeniny.

Svůj zájem nepřímo projevil i předchůdce Jourové na ministerstvu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka František Lukl. „Slyšel jsem, že jsem jedním z kandidátů, ale dosud mi nikdo nic takového nenabídl,“ řekl Lukl. V každém případě on prý v neděli večer na schůzce se šéfem hnutí ANO v Babišově průhonické Sokolovně nebyl. O výběru nového ministra bude v úterý jednat poslanecký klub ANO, definitivní verdikt by mělo vynést předsednictvo hnutí.

Zpoždění rozčiluje socialisty, kterým Babiš slíbil ministra do konce září. „Je nejvyšší čas, aby už byl nový ministr jmenován,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Napnutí jsou i členové hnutí ANO. „Hledání je opravdu dlouhé. Ovlivňuje to už i projednávání zákonů, například se kvůli absenci ministryně v demisi ve Sněmovně zpozdila novela zákona o veřejných zakázkách,“ říká poslanec Ivan Pilný.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz