Nakažených HIV v Česku přibývá, je jich pětkrát víc než v roce 2002

  10:32aktualizováno  10:32
Počet nakažených virem HIV v Česku od roku 2002 stoupl pětinásobně. Loni nově zaznamenaných případů bylo 266, letos do konce října už 257. Nárůst je způsobený zejména nechráněným sexuálním stykem. Ve středu o tom informoval Státní zdravotní ústav. Na čtvrtek připadá Světový den boje proti AIDS.

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se "líhnou" z napadené imunitní buňky. | foto: C. Goldsmith

Od roku 2003 počet nových případů neustále roste. „Za těch 14 let je nárůst více než pětinásobný. V průběhu listopadu už byla překonána hranice loňských dat,“ řekl vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček.

Na jaké hodnotě se počet nových zjištěných případů zastaví, není jasné. „Poslední dva měsíce jsou slabší. Je otázka, zda se dostaneme přes 300 případů,“ poznamenal Němeček. Ve statistice jsou zahrnuti čeští občané a cizinci s trvalým pobytem v České republice.

Zatímco počet zjištěných nákaz u žen zůstává stejný, dramaticky narůstá počet mužů, kteří se nakazí při pohlavním styku s jiným mužem. V roce 2016 představovali asi 73 procent nově nakažených. Další možnost nákazy virem HIV je skrze nitrožilní užívání drog a přenosem z matky na dítě.

Asi 15 procent případů je zachyceno pozdě, tedy ve stádiu AIDS nebo ve fázi, která mu bezprostředně předchází. Včasná diagnóza je přitom klíčová pro úspěšnou léčbu. Toto onemocnění sice není možné vyléčit, ale současné léky pacientům výrazně prodlužují život. „Infekce nemusí zkrátit život těm, kteří se zodpovědně léčí a mají kapku štěstí,“ poznamenal Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice Na Bulovce. „Léčbu je ovšem finančně náročná a je důležité docházet několikrát za rok na kontrolu,“ dodal Machala.

Ubývá peněz na prevenci

Vedle žáků základních a středních škol se zejména na rizikové skupiny mužů zaměřují preventivní programy, uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá. „Efekt primární prevence, která se zaměřuje na zdravé lidi, se přitom projeví po pěti až deseti letech,“ tvrdí Nejedlá.

Jedním z důvodů strmého nárůstu nově zjištěných nákaz infekcí HIV může být podle ní snižování rozpočtu na prevenci. Zatímco v roce 2005 šlo na tyto účely 28 milionů korun, v roce 2011 a několik dalších let to byly jen tři miliony. „Letos je na prevenci k dispozici přes deset milionů korun,“ dodala Nejedlá.

Léčba je hrazena ze zdravotního pojištění a celkové náklady na ni rostou. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na léčbu svých pojištěnců s HIV loni poskytla 258,5 milionu korun, zatímco v roce 2013 to bylo 213,8 milionu korun. Loni se u VZP s HIV léčilo 1428 lidí, což je o 109 více než v roce 2014. Průměrné léčebné výdaje na jednoho pacienta byly 181 000 korun ročně.

Nejvíce nakažených je evidováno v Praze, Karlovarském a Plzeňském kraji. Počet HIV pozitivních narůstá i v sousedních zemích, enormní počet infikovaných hlásí Rusko (psali jsme zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz