Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Cena dříví kvůli kůrovci padá, národním parkům chybí desítky milionů

  11:00aktualizováno  11:00
Cena dříví kvůli kůrovci rapidně padá, v průměru se prodává za poloviční ceny než před čtyřmi lety, a i tak je ho na trhu nadbytek. Ztráty citelně pociťují národní parky. Tvrdí, že kvůli náročnějšímu kácení v rezervacích jim už prodejní ceny sotva pokryjí náklady na těžbu. A peníze jim pak chybí na rozvoj turismu, nové atrakce i údržbu.

ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal

Kdyby v roce 2015 vytěžila správa šumavského národního parku tolik dříví jako letos a prodala ho za tehdejší ceny, vydělala by téměř 393 milionů korun. Jenže nyní má na účtu jen polovinu, 196,8 milionu. 

Fotogalerie

Na Šumavě letos lesníci vykáceli 187 tisíc kubíků kůrovcem napadených stromů a k tomu i zdravé dříví. Dohromady 240 tisíc kubíků. „Odhadovali jsme, že letos bude těžba okolo 150 tisíc kubíků. Skutečnost se kvůli výraznému napadení stromů kůrovcem podstatně liší, výkupní cena je ale kritická,“ vysvětluje náměstek ředitele správy parku Jan Kozel.

Podle ředitele parku Pavla Hubeného za to může jen loňské a letošní velmi suché léto. Stejně rychle jako přibývalo lýkožroutem napadených stromů, klesala cena dříví. Pro představu: ještě v první polovině roku se průměrně kubík prodával lehce přes tisíc korun, dneska je to už jen 780 korun. 

„Výnos je minimální. Na jednom kubíku je to jen několik desítek korun, aktuálně je prodejní cena na úrovni našich výrobních nákladů,“ vypočítává ekonomický náměstek správy parku Martin Roučka. Vyhlídky do budoucna přitom nejsou příliš optimistické. Ochranáři už nyní odhadují, že cena bude nadále padat. 

Dříví však bude na trhu dostatek, protože jen šumavský park předpokládá, že se těžby v příštím roce vyšplhají až na 300 tisíc kubíků. „Kůrovcové těžby tak dosáhnou na úroveň let 2010 a 2011, kdy gradovalo napadení kůrovci po orkánu Kyrill,“ srovnává Jan Kozel. Park má roční rozpočet zhruba 500 milionů korun, tržby z prodeje dříví se na něm podílejí z 51,6 procenta.

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i vydělat

V podobné situaci je i Krkonošský národní park, kterému letos kvůli nízké ceně dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí už proto jako zřizovatel rozhodlo, že parku zvedne příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun. Loni to přitom bylo jen 121 milionů. A na Šumavu ministerstvo pošle ještě letos 30 až 40 milionů korun.

„V dlouhodobém horizontu uvažujeme o celkovém posílení rozpočtů našich národních parků s ohledem na jejich závislost na financování provozu z prodejů dřeva, u kterého se minimálně několik let očekávají trvající propady,“ sdělila mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Lesníci našli nový trh – Čínu

Krkonošskému parku se letos propadly tržby z prodeje dříví – stejně jako šumavskému parku – o polovinu. Například v roce 2017 v Krkonoších prodávali metr krychlový dřeva asi za 1 500 korun, letos to bude pouhých 700 korun. Park proto už jiné než kůrovcové dříví netěží. „V letošním roce odhadujeme ztrátu na metru kubickém dřeva na čtyři sta korun,“ dodal mluvčí krkonošské rezervace Radek Drahný.

Odborníci odhadují, že plošně po celé zemi v letošním roce dosáhnou škody v lesích způsobené suchem a kůrovcovou kalamitou 40 miliard korun. Jen kůrovec podle nich napadl po celé zemi za letošní rok 30 milionů kubíků stromů.

S kůrovcem prohráváme, ale každá kalamita pomine, říká šéf lesáků

„Nárůst škod je způsoben dalším propadem cen dříví, kdy se ceny jehličnatého dříví dostávají pod výrobní náklady. V přímém ohrožení je aktuálně zhruba 450 milionů kubíků smrkového dříví, tedy polovina porostů v ČR,“ říká předseda Czech forest think tanku Jan Příhoda.

Kůrovcového dříví je tedy v letošním roce na trhu přebytek a je velmi levné. Čeští lesníci se proto snaží prodat ho do zahraničí. A našli nový trh – zkouší ho vyvážet do Číny. Za tři čtvrtiny letošního roku tam už vyvezli dříví za dvě miliardy korun – třináctkrát víc než loni.

České lesy ve velkém likvidují sucho a kůrovec (říjen 2019):


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

  • Další z rubriky

Kalousek tleská, Filip se bouří. Vlasovci v Řeporyjích stále rozdělují

Pražské Řeporyje nemají ani pět tisíc obyvatel, přesto úterní rozhodnutí místních zastupitelů v čele se starostou...

Nemocnice již otevřela i místo tragédie, stav postřelené zůstává kritický

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela ordinaci i čekárnu traumatologické ambulance v budově polikliniky, kde v úterý...

Premium

Nejtěžší je přijmout, že nejste soběstačný, říká handicapovaný cyklista

Vozíčkář Jiří Čeloud jezdí s kamarády po světě na speciálně upraveném kole – handbiku. Pracuje v Centru Paraple, kde...

Zastupitelé Prahy po rozchodu s Pekingem schválili spolupráci s Tchaj-pejí

Praha podepíše sesterskou smlouvu s tchajwanskou Tchaj-pejí. Dohoda bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti)...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz