Herecká agitace u ministra. Zachraňte Šumavu, žádá Dyk a Hádek v petici

  17:28aktualizováno  17:28
Skupina osobností v čele s herci Kryštofem Hádkem a Vojtěchem Dykem předala v úterý zástupcům ministerstva životního prostředí petici za záchranu Národního parku Šumava. Kritizují chystanou novelu a žádají ochranu parku před zástavbou a jasné vymezení bezzásahových zón. Petici podepsalo už 61 139 lidí.

Hnutí DUHA ve spolupráci s českými osobnostmi předalo ministerstvu životního prostředí petici za dobrý zákon o národním parku Šumava (4. října 2016). | foto: Archiv Hnutí DUHA

„Šumavská příroda by měla dostat šanci na svůj život, na svůj rytmus obnovy. Zvládne to určitě lépe bez zásahu člověka a neviditelné ruky trhu, která je horší než kůrovec,“ řekl k petici Hádek. „To jediné, co tady můžeme nechat našim dětem, je jakási netknutá příroda,“ vzkázal ministru Richardu Brabcovi herec Dyk. „Nepřizpůsobujte ideály realitě, ale přizpůsobujte realitu ideálu. A tím je čistá příroda bez zásahů,“ dodal.

Ochrana přírody nebo úlitba developerům?

Přečtěte si více o chystané miliardové novele o NP Šumava

Hlavním cílem zákona, který půjde ve druhé polovině října do třetího čtení v Poslanecké sněmovně, má být ochrana přírody. Na tom se ekologičtí aktivisté shodnou s ministerstvem. Rozchází se ale v pohledu na to, kolik procent plochy národního parku se ponechá samovolnému vývoji, tedy kolik připadne do takzvané bezzásahové zóny parku.

Petice ji navrhuje ihned zavést na třiceti procentech území NP Šumava s tím, že by se v roce 2030 rozšířila až na padesát procent. V současné podobě novely není stanoven žádný jasný termín, ministerstvo pouze zmiňuje, že bezzásahová zóna má vzniknout „na převažující ploše území“ někdy v budoucnu.

Ochrana před výstavbou je podle ministerstva dostatečná

Dále petice žádá, aby se na Šumavě omezila další výstavba, která ničí krajinu. Novela například dovoluje prodej pozemků v majetku státu, které se nacházejí v zastavěných a zastavitelných územích obcí.

Podle ministerstva se další omezení přidávat nemusí. „Novela obsahuje dostatečnou pojistku proti neřízené výstavbě ve formě předkupního práva státu na pozemky,“ upozornil náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Dolejský. „Petici předám v nejbližším čase panu ministrovi s komentářem těch názorů, které tady padly,“ dodal náměstek.

Fotogalerie

Petici v době předání před budovou ministerstva podepsalo 61 139 lidí, číslo ale postupně narůstá. Pod dokument se podepsalo také 54 osobností kulturního života.

„Šumavský národní park je náš národní klenot, který je ve značném ohrožení. Jsou tam silné developerské a těžařské tlaky a váže se k tomu spousta vášní. Nebezpečí zániku národního parku je veliké,“ upozornil herec Petr Vacek.

Mezi osobnostmi byl také režisér Václav Chaloupek, který na Šumavě natáčel řadu večerníčků a pořadů o zvířatech. „Pokud něco šumavské přírodě neprospívá a ohrožuje ji, je to pohled ekonoma, podnikatele, developera nebo toho, kdo chce okamžitým rozhodnutím a zásahem řešit situaci. Pokud něco šumavská příroda potřebuje, je to čas a snaha hledat řešení, které by vedlo k harmonickému soužití přírody s lidmi,“ dodal.

Obdobnou výzvu, o které se hovoří v petici, vydala v září Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN). Také ona České republice doporučila okamžité vytvoření bezzásahové plochy na 30 procentech území parku s tím, že by měl být stanoven harmonogram rozšiřování této plochy do roku 2030 (více jsme psali zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, jsou jiné, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Článek Hitler je gentleman, jehož autorem by byl novinář Ferdinand Peroutka, se podle prezidenta Miloše Zemana najít...

Najdete na iDNES.cz