Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Sluneční králové se v Praze zdrží, do Egypta se vrátí o čtyři měsíce později

  8:45
Výstava Sluneční králové, která představuje nejvýznamnější objevy českých egyptologů, neskončí 7. února, ale až v červnu. Zástupci Národního muzea v Praze se dohodli s Egypťany, že zápůjčku vzácných starověkých památek prodlouží.
Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních beden se večer předměty vydávají zpět do Káhiry. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je to jedna z největších a nejvýznamnějších mezinárodních výstav, kterou kdy Národní muzeum v Praze uspořádalo. Představuje památky z nejstaršího období egyptských dějin, některé jsou staré až pět tisíc let. Ještě nikdy Egypťané do zahraničí nezapůjčili tak vzácný soubor svého kulturního dědictví, ať už jde o hodnotu artefaktů nebo jejich množství.

„Výstava je stvrzením silných vztahů mezi našimi archeology a muzei. Je výjimečná tím, že jde o první výpůjčky z Egypta do České republiky, mnohé z nich jsou za hranicemi poprvé a některé také naposledy, protože po skončení výstavy zaujmou své místo v novém Velkém egyptském muzeu,“ řekl egyptský ministr pro památky a turismus Chaled el Anany při vernisáži výstavy.

Výstava zavádí návštěvníky do Abúsíru, na nekropoli takzvaných Slunečních králů, kde už šedesát let pracují čeští egyptologové. Představuje tyto panovníky, kteří vládli v době stavitelů pyramid, i archeologickou lokalitu Abúsír. Čeští egyptologové navíc poprvé představují výsledky své práce ve své zemi.

Podle původních česko-egyptských dohod dostali návštěvníci na její zhlédnutí období od konce srpna do začátku února, tedy přesně 159 dní. Kvůli covidové epidemii to však nakonec bylo jen 65 dní.

Králové zůstanou o čtyři měsíce déle

To byl důvod, proč se už v listopadu začalo s Egypťany vyjednávat o prodloužení, a ve čtvrtek Národní muzeum potvrzuje, že výstava bude delší o čtyři měsíce. „Egypťané byli velice vstřícní a nakonec všechny egyptské památkové orgány souhlasily s tím, že výstavu prodloužíme, a to celkem velkoryse až do 6. června. Do konce června pak musí být vystavené předměty z doby egyptské Staré říše zpět v Káhiře,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Jsem za prodloužení výstavy rád, protože je unikátní a od začátku je o ni velký zájem. Od 31. srpna ji navštívilo asi 35 tisíc návštěvníků, přitom je Národní muzeum od 14. října opět zavřené. Pouze v prosinci jsme dostali desetidenní výjimku, kdy jsme mohli pouštět limitovaný počet návštěvníků. Lidé stáli na výstavu frontu až ven z muzea. Přidávali jsme i termíny večerní, a jakmile jsme zveřejnili na internetu další volná místa, během desítek minut byla vyprodaná,“ popisuje ředitel muzea.

Sluneční králové

Výstava objevů českých egyptologů nazvaná Sluneční králové začala 31. srpna a měla trvat do 7. února. Už 14. října však byla kvůli covidové epidemii zavřena. Proto bylo s egyptskou vládou a památkovými úřady vyjednáno její prodloužení do 6. června.

Sluneční králové se těmto abúsírským panovníkům říká proto, že ze všech božstev uctívali především slunečního boha Rea. Stavěli mu takzvané sluneční chrámy.

České objevy doplní předměty z německých muzeí, které v Abúsíru objevily německé expedice desítky let před tím, než archeologickou lokalitu začali zkoumat čeští vědci.

Celkem bude vystaveno kolem 200 artefaktů.

Výstava je multimediální.

Zároveň upozorňuje, že stávajících 35 tisíc návštěvníků výstavy je úctyhodné číslo, protože kvůli omezenému cestování jsou to pouze lidé z České republiky.

Historická budova Národního muzea má přitom za běžných okolností poměr domácích a zahraničních návštěvníků 50 na 50. „Nezbývá, než si přát brzké otevření, aby jich do června mohlo přijít co nejvíc,“ říká Lukeš.

I v zavřeném muzeu jsou vzácné starověké památky středem pozornosti. Kromě kurátorů muzea na ně denně dohlíží egyptský kurátor, což je jedna z podmínek egyptských památkových úřadů. Díky tomu, že historická budova Národního muzea je po komplexní rekonstrukci, artefakty jsou pod kontrolou nejmodernějších technologií. 

Počítačový systém hlídá jejich klimatický prostor, kamery zase bezpečí. Jednou za týden dostane egyptský kurátor do ruky svodky z počítačů, aby je poslal památkovým orgánům do Egypta. „Některé z vystavených památek jsou náchylné k poškození, takže se nedivím, že na ně tolik dbají,“ konstatuje ředitel muzea.

Výstava je prodloužena za stejných podmínek jako dosud. Bylo potřeba prodloužit také pojištění a bankovní garanci, která souvisí s tím, že o vstupné z výstavy se Národní muzeum dělí s Egypťany, kteří však předměty zapůjčili zdarma. Třetím zásadním dokumentem, který bylo nutné zaktualizovat, garantuje český velvyslanec v Káhiře nezabavitelnost zapůjčených předmětů jménem České republiky.

Výstava se prodraží

To vše ale znamená, že výstava bude dražší. „Nejvyšší náklad se týká prodloužení pojistky, protože výstava má pojistnou hodnotu zhruba miliardu korun, a druhý nejvyšší náklad vyplývá právě z podmínky egyptské strany, kdy během trvání výstavy je v muzeu stále přítomen jeden egyptský kurátor. Ten ručí za bezpečnost vystavených předmětů, a to i nyní, když je zavřeno. Střídají se po dvou třech týdnech a náklady na jejich cestu a pobyt platíme my. Kvůli těmto vícenákladům bude výstava řádově o statisíce korun dražší. Na druhé straně, pokud je otevřená, vydělává na vstupném,“ vysvětluje Michal Lukeš.

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Pro výstavu Sluneční králové, kdy čeští egyptologové poprvé po šedesáti letech archeologické práce v Egyptě vystavují své objevy v České republice, jako by se stalo magickým číslo tři. Poprvé o ni totiž usilovali před více než třiceti lety, na sklonku komunistického režimu. Přišla však Sametová revoluce, nebylo možné hned zajistit státní garance a z plánu sešlo. Když bylo vše dohodnuto napodruhé, výstavu zmařila další revoluce, tehdejší arabské jaro. Až napotřetí se vše povedlo, nikoli však bez překážek.

Když loni v březnu zástupci muzea odletěli do Egypta podepisovat smlouvy, hned po jejich návratu zavřela covidová epidemie hranice. Výstava, která byla připravena na červen, se musela odložit. Nová smlouva ji načasovala na srpen, kdy klidnější epidemiologická situace dovolila uskutečnit vernisáž a konečně i otevření výstavy. Ovšem jen do 14. října, kdy se muzea opět zavřela. Třetí smlouva, tentokrát o čtyřměsíčním prodloužení, je nyní připravena.

„Teď bude záležet na tom, kdy budeme moci otevřít, kolik lidí budeme moci pouštět a kdy se otevřou hranice, aby mohli přijet i zahraniční návštěvníci, protože tato výstava za vidění stojí,“ říká Michal Lukeš. 

„Je to zvláštní doba a myslím si, že tato výstava se zapíše do dějin muzejnictví kvůli tomu, že je to jediná takto významná a rozsáhlá výstava, kterou se během covidového roku podařilo uspořádat, i kvůli tomu co se s ní během následujících měsíců dělo. S takovými covidovými překážkami, přes které všichni skáčeme, se ještě žádná výstava nekonala. Přitom se všechno povedlo.“

 Sluneční králové dorazili do Prahy:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Dezinformátor Čermák je zpátky v Česku. Polští policisté ho předali českým kolegům

Polští policisté v pondělí v poledne na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn předali českým kolegům zadrženého Tomáše...

Potupa a ponížení, líčí studentky ČZU svlékání u bezpečnostních rámů

Studentky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze si kvůli bezpečnostním pravidlům v...

Palestinci jsou opice, napsal po teroru u zastávky Novotný. Vyšetřuje to policie

Policie prověřuje výroky starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který na sociální síti X označil Palestince za...

Německo prodlouží hraniční kontroly s Čechy, Poláky a Švýcary do půlky prosince

Německo prodlužuje hraniční kontroly s Českou republikou, Polskem i Švýcarskem do 15. prosince. V pondělí to na vládní...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...