Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluneční králové se v Praze zdrží, do Egypta se vrátí o čtyři měsíce později

  8:45
Výstava Sluneční králové, která představuje nejvýznamnější objevy českých egyptologů, neskončí 7. února, ale až v červnu. Zástupci Národního muzea v Praze se dohodli s Egypťany, že zápůjčku vzácných starověkých památek prodlouží.
Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních beden se večer předměty vydávají zpět do Káhiry. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je to jedna z největších a nejvýznamnějších mezinárodních výstav, kterou kdy Národní muzeum v Praze uspořádalo. Představuje památky z nejstaršího období egyptských dějin, některé jsou staré až pět tisíc let. Ještě nikdy Egypťané do zahraničí nezapůjčili tak vzácný soubor svého kulturního dědictví, ať už jde o hodnotu artefaktů nebo jejich množství.

„Výstava je stvrzením silných vztahů mezi našimi archeology a muzei. Je výjimečná tím, že jde o první výpůjčky z Egypta do České republiky, mnohé z nich jsou za hranicemi poprvé a některé také naposledy, protože po skončení výstavy zaujmou své místo v novém Velkém egyptském muzeu,“ řekl egyptský ministr pro památky a turismus Chaled el Anany při vernisáži výstavy.

Výstava zavádí návštěvníky do Abúsíru, na nekropoli takzvaných Slunečních králů, kde už šedesát let pracují čeští egyptologové. Představuje tyto panovníky, kteří vládli v době stavitelů pyramid, i archeologickou lokalitu Abúsír. Čeští egyptologové navíc poprvé představují výsledky své práce ve své zemi.

Podle původních česko-egyptských dohod dostali návštěvníci na její zhlédnutí období od konce srpna do začátku února, tedy přesně 159 dní. Kvůli covidové epidemii to však nakonec bylo jen 65 dní.

Králové zůstanou o čtyři měsíce déle

To byl důvod, proč se už v listopadu začalo s Egypťany vyjednávat o prodloužení, a ve čtvrtek Národní muzeum potvrzuje, že výstava bude delší o čtyři měsíce. „Egypťané byli velice vstřícní a nakonec všechny egyptské památkové orgány souhlasily s tím, že výstavu prodloužíme, a to celkem velkoryse až do 6. června. Do konce června pak musí být vystavené předměty z doby egyptské Staré říše zpět v Káhiře,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Jsem za prodloužení výstavy rád, protože je unikátní a od začátku je o ni velký zájem. Od 31. srpna ji navštívilo asi 35 tisíc návštěvníků, přitom je Národní muzeum od 14. října opět zavřené. Pouze v prosinci jsme dostali desetidenní výjimku, kdy jsme mohli pouštět limitovaný počet návštěvníků. Lidé stáli na výstavu frontu až ven z muzea. Přidávali jsme i termíny večerní, a jakmile jsme zveřejnili na internetu další volná místa, během desítek minut byla vyprodaná,“ popisuje ředitel muzea.

Sluneční králové

Výstava objevů českých egyptologů nazvaná Sluneční králové začala 31. srpna a měla trvat do 7. února. Už 14. října však byla kvůli covidové epidemii zavřena. Proto bylo s egyptskou vládou a památkovými úřady vyjednáno její prodloužení do 6. června.

Sluneční králové se těmto abúsírským panovníkům říká proto, že ze všech božstev uctívali především slunečního boha Rea. Stavěli mu takzvané sluneční chrámy.

České objevy doplní předměty z německých muzeí, které v Abúsíru objevily německé expedice desítky let před tím, než archeologickou lokalitu začali zkoumat čeští vědci.

Celkem bude vystaveno kolem 200 artefaktů.

Výstava je multimediální.

Zároveň upozorňuje, že stávajících 35 tisíc návštěvníků výstavy je úctyhodné číslo, protože kvůli omezenému cestování jsou to pouze lidé z České republiky.

Historická budova Národního muzea má přitom za běžných okolností poměr domácích a zahraničních návštěvníků 50 na 50. „Nezbývá, než si přát brzké otevření, aby jich do června mohlo přijít co nejvíc,“ říká Lukeš.

I v zavřeném muzeu jsou vzácné starověké památky středem pozornosti. Kromě kurátorů muzea na ně denně dohlíží egyptský kurátor, což je jedna z podmínek egyptských památkových úřadů. Díky tomu, že historická budova Národního muzea je po komplexní rekonstrukci, artefakty jsou pod kontrolou nejmodernějších technologií. 

Počítačový systém hlídá jejich klimatický prostor, kamery zase bezpečí. Jednou za týden dostane egyptský kurátor do ruky svodky z počítačů, aby je poslal památkovým orgánům do Egypta. „Některé z vystavených památek jsou náchylné k poškození, takže se nedivím, že na ně tolik dbají,“ konstatuje ředitel muzea.

Výstava je prodloužena za stejných podmínek jako dosud. Bylo potřeba prodloužit také pojištění a bankovní garanci, která souvisí s tím, že o vstupné z výstavy se Národní muzeum dělí s Egypťany, kteří však předměty zapůjčili zdarma. Třetím zásadním dokumentem, který bylo nutné zaktualizovat, garantuje český velvyslanec v Káhiře nezabavitelnost zapůjčených předmětů jménem České republiky.

Výstava se prodraží

To vše ale znamená, že výstava bude dražší. „Nejvyšší náklad se týká prodloužení pojistky, protože výstava má pojistnou hodnotu zhruba miliardu korun, a druhý nejvyšší náklad vyplývá právě z podmínky egyptské strany, kdy během trvání výstavy je v muzeu stále přítomen jeden egyptský kurátor. Ten ručí za bezpečnost vystavených předmětů, a to i nyní, když je zavřeno. Střídají se po dvou třech týdnech a náklady na jejich cestu a pobyt platíme my. Kvůli těmto vícenákladům bude výstava řádově o statisíce korun dražší. Na druhé straně, pokud je otevřená, vydělává na vstupném,“ vysvětluje Michal Lukeš.

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Pro výstavu Sluneční králové, kdy čeští egyptologové poprvé po šedesáti letech archeologické práce v Egyptě vystavují své objevy v České republice, jako by se stalo magickým číslo tři. Poprvé o ni totiž usilovali před více než třiceti lety, na sklonku komunistického režimu. Přišla však Sametová revoluce, nebylo možné hned zajistit státní garance a z plánu sešlo. Když bylo vše dohodnuto napodruhé, výstavu zmařila další revoluce, tehdejší arabské jaro. Až napotřetí se vše povedlo, nikoli však bez překážek.

Když loni v březnu zástupci muzea odletěli do Egypta podepisovat smlouvy, hned po jejich návratu zavřela covidová epidemie hranice. Výstava, která byla připravena na červen, se musela odložit. Nová smlouva ji načasovala na srpen, kdy klidnější epidemiologická situace dovolila uskutečnit vernisáž a konečně i otevření výstavy. Ovšem jen do 14. října, kdy se muzea opět zavřela. Třetí smlouva, tentokrát o čtyřměsíčním prodloužení, je nyní připravena.

„Teď bude záležet na tom, kdy budeme moci otevřít, kolik lidí budeme moci pouštět a kdy se otevřou hranice, aby mohli přijet i zahraniční návštěvníci, protože tato výstava za vidění stojí,“ říká Michal Lukeš. 

„Je to zvláštní doba a myslím si, že tato výstava se zapíše do dějin muzejnictví kvůli tomu, že je to jediná takto významná a rozsáhlá výstava, kterou se během covidového roku podařilo uspořádat, i kvůli tomu co se s ní během následujících měsíců dělo. S takovými covidovými překážkami, přes které všichni skáčeme, se ještě žádná výstava nekonala. Přitom se všechno povedlo.“

 Sluneční králové dorazili do Prahy:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100 milimetrů. V exponovaných lokalitách jako je například návětří Jeseníků pak jeden z modelů ukazuje až...

10. září 2024  12:11

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal panickou ataku, při výskoku se mu neotevřel padák. Pátrala po něm letecká služba i pozemní hlídky,...

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

Bartoše grilovali kvůli stavebnímu řízení. Usnesení, ať rezignuje, neprošlo

Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení podle nových pravidel tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš se kvůli tomu v úterý ocitl pod palbou kritiky hlavně od...

10. září 2024  5:35,  aktualizováno  11.9

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Než koupíte nemovitost. Které informace (ne)získáte na katastru nemovitostí

Ať už kupujete vysněný dům, chatu, byt či jenom garáž, než podepíšete smlouvu a zaplatíte sjednanou cenu, ověřte si nejen technický, ale i právní stav nemovitosti. Jak vám pomůže katastr nemovitostí,...

11. září 2024

Teror, léto, pohoda. Autora podvratné fotky z 11. září vinili z cynismu

Pět mladých přátel si za slunečního svitu bezstarostně povídá, zatímco Manhattan pohlcují kaskády kouře. Thomas Höpker svoji nejznámější fotku pořídil 11. září 2001, kdy al-Káida zaútočila na Světové...

11. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...