Suchu mají zabránit malé rybníky, jejich budování bude jednodušší

  14:59aktualizováno  16:50
Ve středu se podruhé sešla národní koalice pro boj se suchem. Ministerstva připravují usnadnění výstavby malých rybníků a také další peníze na projekty, které mají zajistit šetrné zacházení s dešťovou vodou. Dvě miliardy korun mají jít na výzkum.

„Řešení nedostatku vody je primárním úkolem ministerstva zemědělství,“ řekl ministr Miroslav Toman. Resort se bude do budoucna snažit, aby co nejvíce vody zůstalo v krajině a neodtékalo pryč. Jedním z nástrojů, který by v boji se suchem měl pomoci, je novelizace stavebního a vodního zákona, která by měla usnadnit budování malých rybníků do hloubky 1,5 metru. K projednání by měla být novela připravena v polovině února.

Ministerstvo životního prostředí se chce znovu zaměřit na dotační program Dešťovka, přes který se udělují dotace na využívání dešťové vody jak v domácnostech, tak na na úřadech nebo školách. Právě na velké projekty na veřejných budovách by měla být v příštím roce vyhrazená až jedna miliarda korun. Připravuje se také podpora výzkumu. Na výzkumný projekt Prostředí pro život jsou vyhrazeny 2 miliardy korun.

Fotogalerie

„Čelíme situaci, kdy bylo pět let sucha a celá řada podzemních mělkých zdrojů vyschla poprvé po sto letech,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Vývoj na následující rok je prozatím nejasný. Sněhová nadílka přinesla sice 3,5 miliardy kubíků vody, pro doplnění vodních zásob je ale důležité také, jakým způsobem bude odtávat. Alespoň základní rámec toho, jak bude vypadat příští rok, se tak dozvíme až na jaře.

Pomoci s lepší přípravou na případné suché období se snaží také ministerstvo průmyslu a obchodu. „Do dotačních výzev zahrnujeme problematiku využívání vod,“ uvedla ministryně Marta Nováková. Toto kritérium by mělo žadatele o dotace motivovat k tomu, aby při přípravě nových projektů přemýšleli také o šetrném využívání vody.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) v minulém týdnu informoval, že jeho úřad jedná s Evropskou investiční bankou o investičním úvěru na osm miliard korun. Stát by tak měl zajištěné peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad.

Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank. V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku a v okolí nebo stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru ještě jednat s ministerstvem financí, neposvětila jej také zatím vláda.

Stát plánuje investice do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí.

Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic. Úřad v posledních čtyřech letech dal na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU.

Sucho mění fungování celé společnosti, tvrdí čeští vědci

Úřad ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pak v prosinci spustil první verzi předpovědního systému HAMR. Nabízí údaje o aktuálním stavu řek, půd i hladin podzemních vod či informace o možném nedostatku vody v určité oblasti.

Druhou fázi systému úřad spustí letos v létě. Ta by měla komisím pomoci prověřit potenciální dopady vyhlášení stavu nedostatku vod. Tyto komise ale zatím neexistují, definuje je až novela vodního zákona, kterou ještě vláda neprojednala, od listopadu je v meziresortním připomínkovém řízení. Ministerstvo chce také pokračovat v projektech na zajištění vody pro menší obce, jež nejsou napojeny na kapacitní vodovody.

První jednání koalice bylo loni v létě, měla v plánu se scházet jednou za dva měsíce, případně častěji.

Se suchými roky se Česko potýká už od roku 2015. V tomto čtyřletém období zasáhlo sucho krajinu celkem třikrát. Problém tak není vázaný jenom na jednu nepříznivou sezónu, sucho se u nás kumuluje, některá místa na konci roku trpěla výrazným srážkovým deficitem. V nejhůře zasažených oblastech chyběly srážky za tři čtvrtě roku.

Rok 2018 byl podle statistik Českého hydrometerologického ústavu vůbec nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota vzduchu byla 9,6 stupně Celsia. To je o 1,7 stupně více než je dlouhodobý normální stav. Vysoké teploty jsou jedním z důvodů, proč voda v krajině chybí. V minulém roce se navíc teploty spojily také s nedostatkem deště, výsušným větrem a nízkou vzdušnou vlhkostí.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz