Národní knihovna začala s opravou Klementina, plánuje i depozitáře v Hostivaři

  17:48aktualizováno  17:48
Národní knihovna chce výstavbou depozitářů v Hostivaři a rekonstrukcí barokního areálu v Klementinu získat do roku 2015 kapacity pro své fondy na dalších 50 let. Projekt pravděpodobně definitivně nahrazuje výstavbu nové budovy. Rekonstrukce už začala a má stát 1,9 miliardy korun, depozitáře miliardu.

Barokní areál Klementina potřebuje rekonstrukci. S její podobou, jak ji naplánovala Národní knihovna, památkáři nejprve nesouhlasili | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Nová budova měla podle původních plánů stát přibližně dvě miliardy korun. Současná varianta ale prý není dražší. "S rekonstrukcí Klementina se počítalo i v případě výstavby nové budovy," řekl investiční ředitel Národní knihovny Martin Vácha.

Knihovna slibuje, že vedle oprav samotného objektu se také zlepší služby pro uživatele.

Národní knihovna v pražském KlementinuRekonstrukce Klementina je rozložena do pěti etap, na první z nich už se pracuje. Ve veřejné soutěži zvítězily společnosti Metroprojekt a Arstav. Opravy potrvají do příštího roku a budou stát 203 milionů korun.

Rekonstrukce Klementina není jen úpravou objektu z barokní doby, měnit se budou i rozsáhlé zásahy do stavby z 20. let minulého století, které provedl architekt Ladislav Machoň. V první etapě se řeší prostory uvolněné Státní technickou knihovnou, nárožní objekt u Mariánského náměstí, Zrcadlová kaple či Barokní sál. Zmizí novodobé příčky, v části objektu vznikne klimatizovaný depozitář.

Soutěž nebyla vyhlášena ve spolupráci s Českou komorou architektů, ale podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Osobně bych byla radši, kdyby byla vypsána architektonická soutěž, na rekonstrukci by měl dohlížet architekt se specializací na historicky cenné stavby. Někdy ale termíny architektonickou soutěž vypsat neumožňují," řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

V druhé fázi vznikne datové centrum

Druhá etapa zahrnuje úpravy kolem Studentského nádvoří a celé křídlo do Křižovnické ulice. Má vzniknout nové datové centrum, na které chce ministerstvo kultury žádat téměř 300 milionů korun ze strukturálních fondů.

Stěhování knih v pražském Klementinu.

Třetí etapa má přinést zejména nový depozitář v prostoru Hospodářského (Divadelního) dvora. Podle Váchy bude depozitář částečně zapuštěný pod zemí. Tato etapa bude stát 729 milionů. (viz dřívější článek o plánovaném úložišti knih)

Čtvrtá etapa přinese úpravy povrchu všech nádvoří, náklady jsou 150 milionů. V páté etapě se v letech 2014 a 2015 a s náklady 301 milionů korun předpokládá výstavba podzemních garáží pro 22 aut výhradně pro potřeby Národní knihovny.

O podzemních garážích uvažuje také Praha, která by je stavěla pod Mariánským náměstím. "O těch ještě není rozhodnuto, ale bude to mít vliv na rozhodnutí, zda se budou podzemní garáže stavět v Klementinu," řekl Pavel Jerie z Národního památkového ústavu.

Vstup se probourávat nebude

Knihovna ustoupila od kontroverzního probourání vstupu z Platnéřské ulice a zvolila vstup z Hlavního nádvoří. (viz dřívější článek o plánované rekonstrukci)

Depozitář v Hostivaři má být hotov na konci příštího roku. Přestěhuje se tam národní konzervační fond, tedy nejcennější knihy, které knihovna spravuje. V Klementinu zůstane 2,5 milionu knih, mělo by jít o tituly, o které je největší zájem. Měnit se budou podle zájmu uživatelů.

Revitalizaci Klementina plánovala Národní knihovna i za bývalého vedení, některé práce na ní už zahájila, chtěla ji ale skloubit se stavbou nové budovy - Kaplického Chobotnice. Její projekt kvůli politickým důvodům mrtvý. (čtěte také, co prohlásila vláda o Kaplického knihovně)

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Premium

Češi říkají brexitu ne. Odchod Britů z EU nás poškodí, myslí si

Zítra se v Bruselu koná summit, který by měl dát konečně odpověď na to, zda Velká Británie vystoupí 31. října z...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz