„Mobilní konzervační jednotka Archa je unikátní věc, zrodila se v hlavách expertů Národní knihovny, s realizací ale pomohli i odborníci z armády,“ popisuje ministr kultury Martin Baxa (ODS). Netušili jsme, jak náročný to bude úkol,“ dodává. Postupně vzniknou takové kontejnery tři.
První Archa vyjede na záchranu písemného dědictví Ukrajiny na přelomu roku. „Konkrétně půjde o ochranu a konzervaci vzácných tisků, knih, dokumentů a dalších fondů knihoven, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy,“ vysvětluje ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn. V kontejneru budou společně pracovat Ukrajinci s Čechy. Češi se také starají o jejich proškolení.
Druhá Archa má sloužit především pro digitalizaci ukrajinského písemného dědictví.
Rusko na Ukrajině zničilo památky za miliardy. Snaží se ji připravit o historii![]() |
Projekt Archa III. rozšiřuje původní záměr o pracoviště pro 3D skenování a je iniciativou Nadace Karel Komárek Family Foundation. Hlavním cílem je vytvoření mobilní digitalizačního pracoviště pro 3D skenování historických předmětů. Kontejner s posádkou tří osob se bude operativně pohybovat po celé Ukrajině.
Během ruské agrese už bylo podle ukrajinského velvyslance Vasyla Zvaryče zničeno na dva tisíce kulturních objektů, 750 knihoven, stovky muzeí, galerií, archivů a uměleckých škol. „Na Ukrajině není kulturní dědictví ničeno náhodně, ale jde o plánovanou akci,“ vysvětluje Zvaryč



















